وقتی مهدی تقوی از مسابقات نوجوانان آسیا در سال ۲۰۰۳ وارد عرصه کشتی شد، نوید ظهور یک قهرمان را داد. از آن سال تقوی در هر میدانی در رده نوجوانان و جوانان شرکت کرد تا با مدال طلا برگشت که دو طلای جوانان جهان از آن جمله بود.

این کشتی گیر مازندرانی در حالی که می توانست با مدال از المپیک بازگردد اما، خیلی دیر توسط کادر فنی به اردو دعوت شد و المپیک پکن دومین مسابقه‌ی او در ۶۶ کیلو بود. با این وجود تقوی در پکن خوب مبارزه کرد و تا آستانه پیروزی بر گارزون کوبایی و کسب مدال برنز رفت اما، در ۱۰ ثانیه پایانی اسیر تجربه حریف شد.

تقوی در این یک سال پیشرفت چشمگیری داشته و قهرمانی در جام زیلکوفسکی و کشتی نگرفتن رمضان شاهین (قهرمان جهان و المپیک از ترکیه) در فینال مقابل او حاکی از آمادگی بالای ملی پوش ایران داشت و می توان از این چهره جوان به عنوان یکی از مدعیان اصلی کسب مدال و حتی قهرمانی نام برد.

اما، شایعه داغ در این وزن احتمال کشتی نگرفتن رمضان شاهین است که البته هنوز صحت این شایعه و یا دلیل کشتی نگرفتن او مشخص نیست. به جز شاهین، آندری استادنیک نایب قهرمان المپیک از اوکراین، اوتار توشیاشویلی نفر سوم المپیک از گرجستان، رسول ژوکایف از روسیه و گیندری گارزون دارنده‌ی مدال‌های نقره و برنز جهان از کوبا دیگر چهره های شاخص وزن ۶۶ کیلوگرم هستند که البته نباید سوشیل کومار کشتی گیر جسور هندی که در المپیک هم سوم شد را فراموش کرد. جبرئیل حسن اف نایب قهرمان اروپا از آذربایجان، لئونید اسپریدونوف از قزاقستان، آلبرت باتیروف از بلاروس و ترنت پالسون از آمریکا هم جزو نفرات درجه دو یا سه ۶۶ کیلو محسوب می شوند.

مدال آوران وزن ۶۶ کیلوگرم در مسابقات مهم یکسال اخیر:

المپیک پکن: ۱- رمضان شاهین(ترکیه) ۲- اندری استادنیک(اوکراین) ۳- اوتار توشیاشویلی(گرجستان) و سوشیل کومار(هند)

اروپایی ۲۰۰۹: ۱- آندری استادنیك(اوكراین) ۲- جبرئیل حسن‌اف(آذربایجان) ۳- مالخاز موزیاشویلی(گرجستان) و ژیكایر هوانسیان(ارمنستان)

آسیایی ۲۰۰۹: ۱- مهدی تقوی (ایران) ۲- تاتسوهیرو یونیمتسو (ژاپن) ۳- سونگ یانگ چونگ (كره شمالی) و سونگ كیم دای (كره جنوبی)

قهرمان جام یاریگین: امیر بروکوف(روسیه)

قهرمان جام جایزه بزرگ باکو: آندری استادنیک(اوکراین)

قهرمان جام زیلکوفسکی: مهدی تقوی(ایران)