مسئولان فدراسیون كشتی و كادر فنی تیمهای ملی كشتی آزاد و فرنگی ایران بعد از ظهر روز دوشنبه با حضور در محل كمیته ملی المپیك با دبیر كل كمیته و اعضای كمیته علمی تشكیل جلسه دادند.

در این خصوص «محمد رضا یزدانی خرم» رئیس فدراسیون كشتی، «محمد علی صنعتكاران» مدیر تیمهای ملی، «غلامرضا محمدی» سرمربی تیم ملی كشتی آزاد،«محمد بنا» سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی و جمعی دیگر از مسئولین فدراسیون با حضور در دفتر دبیر كل كمیته ملی المپیك با بهرام افشارزاده و اعضای كمیته علمی ستاد بازیهای آسیایی و المپیك نشستی را برگزار كردند. بر اساس این گزارش، در ابتدای این نشست كه بصورت منظم با فدراسیونهای اعزامی به بازیهای آسیایی گوانگجو برگزار خواهد شد، بهرام افشارزاده با اشاره به گذشته طلایی و درخشان كشتی در میادین بین المللی اظهار داشت: دیگر صحبت كردن از اینكه كشتی در كنار وزنه برداری از گذشته های دور جور تمامی رشته ها را كشیده و برای كشورمان در تمامی میادین بین المللی افتخار آفریده تكراری است و قصد ندارم به آن بپردازم اما ذكر این نكته خالی از لطف نیست كه بدانیم مردم و حتی دنیا از ملی پوشان كشتی ایران انتظارات فراوانی دارند كه این انتظارات نیز به حق و به جامی باشد. وی ادامه داد: آنها خواهان قهرمانی مطلق ایران در آسیا و جهان هستند و مطمئن باشید نگاهی به گذشته، پتانسیل و شور و انگیزه ای كه برای موفقیت این رشته در ایران وجود دارد این خواسته را ایجاد كرده است. به اعتقاد من آقایی ایران بر كشتی دنیا امری ناشدنی نیست چرا كه این موضوع بارها اتفاق افتاده و ایرانیان ثابت كرده اند كه می توانند به این مهم دست یابند.

افشارزاده با تاكید بر اینكه كمیته ملی المپیك با اعتقاد به توانایی ملی پوشان و كادر فنی این رشته حمایتی همه جانبه را برای رسیدن به عظمت و جایگاه گذشته این رشته به عمل خواهد آورد، گفت: من و دیگر دست اندركاران كمیته ملی المپیك از هیات اجرایی گرفته تا كارمندان واعضای ستاد اینجا جمع شده ایم تا مقدمات رسیدن به این مهم را در تمامی رشته ها فراهم سازیم. حال كسب موفقیت در كشتی با توجه به سوابق و داشته ها بسیار ملموس تر از باقی رشته ها است كه به همین منظور كاری به گذشته نخواهیم داشت و تمامی امكانات درخواستی معقول را فراهم می سازیم تا مجموعه كشتی بدون دغدغه خاطر بتوانند این راه سخت را پیموده و موجبات شادی دل مردم را فراهم سازند. وی از اعطای بودجه ای مناسب به كشتی خبر داد و گفت: نیازی به اعلام رقم در نظر گرفته شده نیست اما بدانید كه كشتی در گرفتن بودجه و امكانات نیز ورزش اول است و حداقل كمیته ملی المپیك سعی خواهد كرد كه به این شعار یعنی كشتی ورزش اول ایران است، توجه ویژه ای داشته باشد. من آمادگی بكار گیری مربیان بدنساز، روانشناس، تغذیه و مشاور حتی از كشورهای خارجی را دارم و مطمئن باشیداگرفدراسیون این درخواست را اعلام كند در اسرع وقت این امور انجام خواهد شد البته در حال حاضر نیز تمامی این مسایل از روانشناس گرفته تا پزشك متخصص، تغذیه و مسئولین امور فرهنگی از سوی كمیته در اكثر فدراسیونها در حال سرویس دهی هستند.

● یزدانی خرم:مسئولین نباید كشتی را تنها بگذارند

در ادامه این نشست «محمد رضا یزدانی خرم» رئیس فدراسیون كشتی با اشاره به كمبودها و مشكلات موجود در اردو از جمله كمی بودجه برای اجرای برنامه های پشتوانه سازی اظهار داشت: در ابتدا باید از مسئولین زحمتكش كمیته ملی المپیك تقدیر و تشكر كنم. نشستهای فراوانی در طول سال برگزار می شود اما به اعتقاد شخص من تا مخاطب ما خودش صحبتهای ما را به خوبی درك نكرده و به قول معروف درد آشنا نباشد نتیجه بخش هم نخواهد بود. وی ادامه داد: به خروجی این نشستی كه با مدیر باسابقه ورزش برگزارمی گردد بسیار امیدوارم و از دبیر كل كمیته درخواست می كنم در آستانه مسابقات جهانی و بازیهای آسیایی كشتی را تنها نگذاشته و حمایتی ویژه را از آن بعمل آورند. كمبود جا برای برپایی اردو، اعتبارات مالی، ماساژور، تجهیزات بدنسازی، مربی تغذیه برای كلیه رده های سنی و پشتیبانی برنامه های تداركاتی تیمهای ملی درخواستهایی بود كه یزدانی خرم از افشارزاده درخواست كرد.

● صنعتكاران: كشتی تهران باید احیاء شود

بعد از صحبتهای رئیس فدراسیون كشتی، محمد علی صنعتكاران نیز خواستار هماهنگی هر چه بیشتر كمیته ملی المپیك با فدراسیون كشتی شد و گفت: من صحبت زیادی ندارم كه بكنم اما این قول را می دهم كه كه اگر اردونشینان كشتی و مربیان تیم ملی را از دغدغه های روز زندگی دور كنید طوریكه بتوانند تمام هوش و تمركزشان را روی تمرین و آماده سازی بگذارند مطمئن باشید كه رسیدن به جایگاه گذشته خیلی دور و دیر نخواهد بود. وی ادامه داد: البته یك مورد دیگر هم برای رسیدن به آن لازم است و آنهم احیای ورزش تهران است. در حال حاضر ورزش پایتخت بخصوص كشتی مرده است و تا زمانی كه كشتی تهران به اوج بازنگردد كشتی كشور تحت تاثیر خواهد بود، تهران همان شهری است كه در دوره ما ۹۰ درصد ملی پوشان تیم ملی را تغذیه می كرد.

● بنا:سومی جهان حداقل توانایی ما است

محمد بنا، سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی در ادامه این نشست، اظهارداشت: در برنامه ای كه به فدراسون كشتی ارائه داده ایم تا فدراسیون بتواند با استفاده از آن چشم انداز وبرنامه های بلند مدت خود را تنظیم كند عنوان كرده ایم كه در مسابقات آسیایی قهرمان و در جهانی سوم خواهیم شد اما این نكته را باید بگویم كه این موضوع حداقل خواسته و توانایی ما است. من قول می دهم اگر مربی ام تامین شود و ورزشكارم بداند كه در صورت موفقیت اجر و مزد زحماتش را خواهد گرفت حتی می توانیم قهرمانی جهان را بدست آوریم. وی ادامه داد: من به سهم خودم اعلام می كنم كه كشتی فرنگی حداقل امروز هیچ چیز از آزاد كم ندارد و چه بسا انگیزه و شور اردونشینان برای كسب مدال و موفقیت بیشتر از آزاد كاران باشد. من درخواست می كنم كه حمایت مربیان تیم ملی را بعنوان افرادی كه زندگی و عمر خود را وقف موفقیت اردونشینان كرده و می كنند فراموش نكنید.

● محمدی:حقوق مربی فوتبال ۴۰۰ برابر مربی كشتی است

بعد از صحبتهای محمد بنا، غلامرضا محمدی سرمربی تیم ملی كشتی آزاد كشورمان با ارائه گزارشی از فعالیتهای انجام شده و برنامه های تنظیمی برای حضور در بازیهای آسیایی گوانگجو اظهار داشت: قصد گرفتن وقت جلسه را ندارم اما به ذكر یك نكته بسنده می كنم كه برای یكبار هم شده بیایید حق وحقوق یك مربی كشتی بعنوان پرورش دهنده چهره های ورزش اول كشور را با یك مربی فوتبال و فوتسال مقایسه كنید.

آیا به اعتقاد شما این تفاوت كه بعضا به ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر هم می رسد معقول است؟ آیا انتظاری كه از من سرمربی تیم ملی داشته و دارند را از فلان مربی تیم فوتسال و فوتبال دارند؟ وی ادامه داد: من نمی خواهم زحمات آنها را زیر سوال ببرم اما درخواست دارم سازمان و كمیته ملی المپیك حداقل طوری برنامه ریزی كنند كه مربی شبانه روزی حاضر در اردوی تیم ملی انگیزه خود را از دست ندهد. تا اینجای كار من و همكارانم برای رضای خدا و كشتی مملكتمان كه تمامی زندگی و اعتبارمان از آن است كار كرده ایم اما مطمئن باشید اگر توقعات را با داشته ها و انتظارات برآورده كنیم هر مهمی دست یافتنی خواهد بود. من اعلام می كنم كه كشتی در حال پوست اندازی است و خوشبختانه با نفراتی كه ازتیمهای پایه و جوانان شناسایی كرده و تحت پوشش قرار داده ایم مطمئن باشید كه اگرحمایتمان كنید در گوانگ جو و حتی لندن كاروان ایران را به موفقیت خواهیم رساند. در پایان این نشست، كادر فنی تیم ملی كشتی آزاد و فرنگی برنامه های آماده سازی خود را تا روز اعزام به بازیهای آسیایی گوانگ جو ارائه دادند و مقرر شد تا بعد از اعلام تقویم فیلا برنامه دقیق تری را به كمیته اعلام دهند.