دكتر علی‌اكبر ولایتی، مشاور تاریخی سریال «نردبام آسمان»، محمدحسین لطیفی، كارگردان این سریال و دكتر رضا پورحسین، مدیر شبكه چهار، درباره سریال علمی ‌ تاریخی «نردبام آسمان» و ویژگی‌های دوران غیاث‌الدین جمشید كاشانی به بحث نشستند.

در این نشست كه در قالب برنامه «دو قدم مانده به صبح» انجام شد، لطیفی اعلام كرد كه مراحل فنی این سریال همچنان انجام می‌شود و تنها دو ‌ سه قسمت جلوتر از پخش هستند.

در بخشی از این نشست محمدحسین لطیفی در پاسخ به این پرسش كه چه شد سراغ غیاث‌الدین جمشید كاشانی و حوزه سمرقند رفتید، گفت: خدا را شاكرم كه ساخت این سریال را بر دوش من گذاشت. طی ساخت این سریال با تاریخ پرافتخار علمی ایران آشنا شدم.

به گزارش ایسنا، وی افزود: بعد از مطالعه فیلمنامه، احساس كردم با بخشی از آن نمی‌توانم ارتباط برقرار كنم؛ چرا كه تاریخ را به صورت خشك روایت می‌كرد. بنابراین زحمت نگارش را بر دوش آقای حامد عنقا گذاشتیم و حدود ۱۰ ماه فیلمنامه اولیه كار برد.

كارگردان نردبام آسمان درباره تطابق این سریال با مستندات تاریخی، اظهار كرد: نمی‌توانیم بگوییم حوادث این سریال نعل به نعل تاریخ است؛ چرا كه زندگی اشخاص بزرگ در تاریخ نوشته نمی‌شود، اما سعی كردیم به موضوعات تاریخی متعهد بمانیم.

در ادامه دكتر ولایتی گفت: در این كار سعی كردم فیلمنامه از چارچوب تاریخی خارج نشود و در حقیقت با تاریخ تطابق داشته باشد. ممكن است برخی اهل تاریخ بعضی چیزها را در فیلم ببینند و بگویند چنین چیزی را در هیچ نسخ تاریخی ندیده‌ایم، من هم تصدیق می‌كنم؛ اما بدون جاذبه‌های نمایشی، امكان ساخت فیلمی جاذب نیست كه در عین حال بتواند برخی افتخارات تاریخی را بیان كند. خود كسانی كه این فیلم را تهیه كرده‌اند هم مدعی نیستند مو به مو آنچه را كه در كتاب‌ها آمده آورده‌اند.

وی تصریح كرد: در تاریخ ما دو قاضی‌زاده داریم؛ قاضی‌زاده چلبی از برادران كرد ما بوده ‌است؛ بدون تردید همكاری و همراهی قاضی‌زاده رومی با غیاث‌الدین جزو مسلمات تاریخ است؛ اما جزئیات جزو جاذبه‌های فیلم است. او از غیاث‌الدین جمشید كاشانی به عنوان ستاره‌ای یاد كرد كه در قرن هشتم و نهم هجری زندگی می‌كرده ‌است و ادامه داد: ایشان براساس تحقیقات استاد طباطبایی در سال ۷۹۰ هجری قمری به دنیا آمد؛ در مقدمه «زیج تسحیلات» آمده است كه سال فوت ایشان ۸۳۲ هجری قمری است و این تالیفات به همین عمر كوتاه او برمی‌گردد. غیاث‌الدین در سمرقند فوت كرده‌است.

لطیفی در پاسخ به این پرسش كه چرا اثری از ریاضیات نمی‌بینیم و اصلا كی وارد مسائل علمی می‌شویم، گفت: ما وارد قصه‌ یك شخصیت علمی شدیم كه به این موضوعات هم بپردازیم؛ دلم می‌خواست بیش از همه جوانان ایران مخاطب این سریال باشند؛ آنها امیدهای ایران هستند. اگر از ۷۰ میلیون ایرانی پنج جوان با دیدن این سریال به شوق بیایند و به سمت علم بروند، ما كار خود را كرده‌ایم. پس قاعدتا به سمت علم حركت كردیم.

او با بیان این كه سوابق ما در سریال‌های علمی تاریخی چندان درخشان نبود، ادامه داد: وقتی سنگین و ثقیل صحبت می‌كنیم بیننده جوان و پا به سن گذاشته را از دست می‌دهیم؛ تمام تلاش ما این بود كه هم درست به شخصیت علمی غیاث‌الدین بپردازیم و هم كاری را تحویل دهیم كه كسل‌كننده نباشد.

كارگردان «نردبام آسمان» درباره سفر خود به سمرقند گفت: به سمرقند رفتیم، چراكه بایستی آنجا هم فیلمبرداری می‌كردیم؛ اما از آنجا كه ازبكستان جزو كشورهایی است كه ورود به آنجا بسیار سخت است و كار ما در این كشور ۶ ۵ ماه زمان می‌برد و ما در شرایطی نبودیم كه این كار را انجام دهیم، از برخی نقاط سمرقند عكس گرفتیم و به صورت پرده سبز كار را انجام دادیم.