در حالی كه حدود یك ماه از پایان رقابتهای كشتی قهرمانی جهان در دانمارك می گذرد پاداش مردان پر افتخار كشتی ایران در این رویداد مهم تنها به دریافت چند عدد سكه بهار آزادی از مقامات محلی خلاصه شده است. مهدی تقوی، كشتی گیر آزادكار وزن ۶۶ كیلوگرم كشورمان و مرد طلایی كشتی آزاد ایران در رقابتهای قهرمانی جهان اهل شهرستان پل سفید مازندران به پاس كسب مدال طلای جهان تا امروز تنها ۵ سكه بهار آزادی دریافت كرده است. تقوی در این مورد گفت: زمانی كه اعلام كردم ۵ سكه بهار آزادی دریافت كرده ام برخی مسئولان به جای اینكه حرف و درددلم را بشنود به من اعتراض كردند كه چرا این موضوع را عنوان كرده ام. وی ادامه داد: همه به من گفتند اگر مدال طلای جهان را كسب كنم به وضعم رسیدگی می كنند اما هنوز این وعده ها عملی نشده است. تقوی اظهار داشت: با این وضع ما دلسرد می شویم و به این نتیجه می رسیم كه اگر به دنبال یك شغل و حرفه می رفتیم بهتر از كشتی گرفتن بود.تقوی تصریح كرد: چند ماه حضور در اردو و تحمل سختی ها و هزینه ها را هیچكس به حساب نمی آورد و تا امروز هیچكدام از مسئولان ورزشی كشور و استان مازندران به من توجهی نكرده اند و تمام دریافتی من ۵ سكه بهار آزادی است اما به هرحال من به دنبال هدفم هستم و به زودی تمریناتم را آغاز می كنم چرا كه اعتقاد دارم باید در زندگی حرفه ای به این بی مهری ها عادت كنم.

● علیزاده : پاداش نه، شغل مناسب می خواهم

فرشاد علیزاده، دارنده مدال برنز وزن ۷۴ كیلوگرم كشتی فرنگی جهان نیز در حالی كه دل پردردی داشت، گفت: كشتی فرنگی ایران در رقابتهای قهرمانی جهان برای اولین بار روی سكو قرار گرفت و نایب قهرمان جهان شد اما هیچكس این نتیجه را ندید. وی ادامه داد: تنها هدیه ای كه تا امروز دریافت كرده ام یك سكه بهار آزادی است كه از طرف شهردار منطقه ۱۶ به من اهدا شد. علیزاده تصریح كرد: شاید واقعا نایب قهرمانی جهان بی ارزش باشد به هر حال من با بیشتر ملی پوشان آزادكار و فرنگی كار در ارتباط هستم و این بی توجهی به ما باعث شده كه بیشتر كشتی گیران دلسرد شده و از این بی مهری ها ناراحت باشند.دارنده مدال طلای آسیا تاكید كرد: در ۱۰ مرحله اردوی تیم ملی ماه ها زجر كشیده ام و حالا حاصل آن را می بینم به هرحال من از مسئولان می خواهم به جای هدیه برای من یك شغل مناسب فراهم كنند تا آینده ام تضمین شده و بتوانم با خیال راحت به تمرین بپردازم.

● گودرزی : از تقدیرهای بی شمار شگفت زده ام

صادق گودرزی در این خصوص گفت: تا امروز ۱۰ سكه بهار آزادی به همراه ۷ عدد ربع سكه دریافت كرده ام . دارنده مدال برنز وزن ۷۴ كیلوگرم رقابتهای كشتی آزاد رقابتهای جهانی دانمارك تصریح كرد: ۱۰ سكه بهار آزادی از حامی مالی صنایع و معادن استان همدان، ۵ ربع سكه بهار آزادی از هیات كشتی استان و ۲ ربع سكه از۲ نماینده مجلس شورای اسلامی استان دریافت كرده ام. گودرزی تاكید كرد: این تقدیر بی نظیر از من باعث شده كه تصمیم بگیرم برای ادامه كشتی گرفتم به تهران بیایم و دیگر برای استان همدان كشتی نگیرم. وی اظهار داشت: ماه ها در اردوی تیم ملی سختی كشیده ایم و حالا این مزد زحمات ماست به هرحال از این همه تقدیر شگفت زده ام.حبیب الله اخلاقی فرنگی كار وزن ۸۴ كیلوگرم و امیر علی اكبری فرنگی كار وزن ۹۶ كیلوگرم كه مردان برنزی ایران در مسابقات جهانی بودند نیز از بی توجهی ها و هدایایی كه به چند عدد سكه بهار آزادی محدود شده بسیار گله مند بوده و خواهان توجه بیشتر به كشتی ایران هستند. از میان قهرمانان ایران در مسابقات دانمارك تنها كشتی گیرانی كه در این بین گله ای نكرده اند یكی فردین معصومی است كه هدایایی ارزشمندی را از مسئولان سیاسی و ورزشی استان گیلان دریافت كرده است ودیگری «حمید سوریان» است كه خبری از هدایای دریافت شده توسط وی منتشر نشده است و خود نیز در این مورد اظهار نظری نكرده است.

● وعدهایی كه عملی نشده است

این در حالی است كه كیومرث هاشمی، معاون سابق سازمان ورزش پیش از آغاز رقابتهای جهانی در بازدید از اردوی كشتی گیران اعزامی به دانمارك اعلام كرده بود كه «سعیدلو» قول داده از مدال آوران رقابتهای جهانی تقدیر می شود كه این امر تا امروز محقق نشده است.به هرحال طی سالهای اخیر این برخورد سرد با قهرمانان كشتی گیر و تبعیض میان آنها به این منجر شده است كه بسیاری از كشتی گیران با كسب یك مدال از دنیای قهرمانی خداحافظی كرده اند و سرمایه های كشتی ایران براحتی از دست رفته اند، پشتوانه هایی كه سالها روی آنها سرمایه گذاری شده، یك شبه و به خاطر فراموش شدن افتخار آفرینی هایشان برای همیشه با دنیای قهرمانی وداع كرده اند.كشتی پرافتخارترین رشته ورزشی ایران است و همه از این رشته در آستانه رقابتهای قاره ای، جهانی و بالخصوص بازیهای آسیایی و المپیك انتظار مدال دارند و این در حالی است كه با این هدایای بسیار نفیس! در فاصله ۴ سال به المپیك لندن براحتی سرمایه های كشتی ایران با بی توجهی به هدر می روند. در پایان این نكته را فراموش نكنیم كه بی توجهی مسئولان شهری و سیاسی در استانهای تهران، مازندران و همدان به قهرمانان ملی مقوله جدی است و این امر می تواند از رونق ورزش و به خصوص كشتی در این مناطق بكاهد به هر حال در برخی از این استانها این بی توجهی به امری طبیعی تبدیل شده است و این در حالی است كه برخی ها به موقع از این موفقیتها استفاده ابزاری كرده اند.