«دختر شاه پریان» كتابی پژوهشی - تدوینی اثر خسرو صالحی است كه به موضوعات سبك‌شناسی و تطبیق بخشی از افسانه‌ها ی ایرانی با افسانه‌های سایر كشورها تعلق دارد.

این اثر پیش از این با عنوان «افسانه‌های موجودات عجیب و غریب» معرفی شده بود .

«فتییال قرمز» عنوان اثری فانتزی است كه صالحی آن را به كودكان كار و خیابان تقدیم كرده ، این اثر كه ویژه كودكان گروه سنی «ب‌» و «ج» (سال‌های دبستان) نوشته شده است، در فضای فانتزی پیش می‌رود.سارا ساكی تصویرگر این اثر است .مجموعه فوق شامل ۱۰ داستان درباره‌ی كودكان خیابانی و با تكیه بر توانمندی‌های آنان است.

مجموعه افسانه‌هایی با موضوعیت «اسب» از دیگر كارهای پژوهشی- تدوینی این نویسنده است كه هم‌اكنون درحال انجام ان است. این اثر پژوهشی به گروهی از افسانه‌ها می‌پردازد كه در آن «اسب» به عنوان موجودی نمادین حضور فعال دارد.تاكنون هفت افسانه در این مجموعه تدوین و تحلیل شده است . بناست این اثر در قالب اثری با پانزده افسانه توسط نشر درخت بلورین راهی بازار شود.

كار انتشار «دختر شاه پریان» این فعال ادبی را نیز همچون «فتیال قرمز» همین موسسه انتشاراتی بر عهده گرفته است.

«خاله سوسكه» عنوان اثری پژوهشی خسرو صالحی است كه به جمع‌آوری اولین‌ روایات چاپی این اثرفولكلوریك تاكنون اختصاص دارد و براساس آن فیلم « خاله سوسكه» به كارگردانی نادره تركمانی وتهیه‌كنندگی نوروزبیگی و در جشنواره اصفهان جایزه ویژه تماشاچیان را به خود اختصاص داده است.

صالحی در مورد این اثر پژوهشی كه در قالب كتابی چهارصد صفحه‌ای در سال ۸۷ با همت انتشارات درخت بلورین راهی بازار شده است گفت: در این كتاب ۱۵۰ روایت از این افسانه از ایران و جهان در فاصله سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۸۶ جمع‌آوری شده است و ۳۲ روایت آن از مناطق مختلف ایران گزینش شده است، كتاب فوق با مقدمه‌ای چهل صفحه‌ای راهی بازار شده است.

خسرو صالحی متولد سال ۱۳۴۰ است و كار نویسندگی برای كودكان و نوجوانان را از سال ۷۳ با نگارش داستان برای كودكان و گرد‌آوری افسانه‌ها شروع كرده است.