اگر مسائل سیاسی بر روابط ایران و روسیه سایه نیندازد می‌توان ظرف سه تا پنج سال آینده شبکه برق دو کشور را به هم متصل كرد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وزیر نیرو پس از دیدار با وزیر انرژی روسیه در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی حاضر شد و در توضیح تفاهمات صورت گرفته ضمن اعلام مطلب فوق افزود: مذاکرات خوبی در مورد اتصال شبکه برق ایران و روسیه با یکدیگر داشتیم البته میزان تبادل بستگی به ظرفیت دو کشور و ایجاد زیر ساخت‌ها و پست‌های برق دارد.

مجید نامجو گفت: ما در حال حاضر تبادل برقی با هم نداریم اما اگر روسیه مسائل سیاسی را دخالت ندهد بزودی این امر امکان پذیر می‌شود.

او در جواب این سئوال که چقدر مذاکرات کنونی شما تحت تاثیر وقایع اخیر بود گفت: وزارت نیرو یک وزارتخانه خدماتی است ما در وهله اول باید تلاش کنیم تا خدمات پایداری را به مردم ارائه کنیم. طبیعتا این خدمات وقتی پایدار است که از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. یکی از این ظرفیت‌ها استفاده از همین پتانسیبل‌های موجود است که در حال پیگیری آن هستیم.

او گفت: در مذاکراتی که با یکدیگر داشتیم متوجه شباهت فراوان وضعیت روسیه به ایران شدیم. وزیر انرژی روسیه توضیح داد که ۷۰ درصد شبکه انتقال برق این کشور فرسوده است و این كشور با تدوین برنامه‌ای بلند مدت قصد به روز رسانی تاسیسات خود را دارد. از این رو می‌خواهد با تبادل دانش و تکنولوژی در این زمینه هزینه را کاهش داده و الگویی مناسب به جهان معرفی شود.

او ادامه داد: این وضعیت در کشور ما هم وجود دارد. برای وی جالب بود که من برایش توضیح دادم که ما این کار را شروع کرده‌ایم. به گفته وزیر انرژی روسیه آنها نیز از نظر تولید برق مشکلی ندارند و به شرط ایجاد زیر ساخت قصد دارند صادرات برق داشته باشند. به هر حال ما هم علام آمادگی کردیم تا برق روسیه را ترانزیت کنیم.

او استراتژی وزرات نیرو را اتصال شبکه برق ایران به کشورهای همسایه خواند و گفت: البته باید توجه داشت که ما مرز مشترک با روسیه نداریم و برای اتصال شبکه برق به این کشور لازم است که با کشور ثالثی که میان ما و روسیه واقع شده است نیز به توافق برسیم.

او گفت: از نظر نظام تعرفه نیز این کشور شباهت‌هایی به ایران دارد. آنها شبکه تولید برق را به بخش خصوصی واگذار کرده‌اند اما انتقال و توزیع در اختیار حاکمیت است. ما نیز برایشان تشریح کردیم که طبق مکانیزم اصل ۴۴ در حال پیگیری این موضوع هستیم.

وزیر نیرو گفت: ما جدیدا ۱۰ نیروگاه را برای واگذاری به بخش‌خصوصی به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کرده‌ایم.

او در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سئوالی مبنی بر علل افزایش یافتن تعرفه آب و برق در بعضی شهرها گفت: من اطمینان می‌دهم چنین اتفاقی نیفتاده است. طبق قانون برنامه چهارم ما اجازه افزایش تعرفه‌ها را نداریم. بالا رفتن رقم قبض برخی شهرها ناشی از مصوبات شوراهای شهر است. باید توجه داشت که در برخی شهرها با استفاده از تبصره ۳ ، شرکت‌های استانی برای اجرای پروژه‌های فاضلاب و آب از شورای شهر مجوز افزایش قیمت آب را گرفته‌اند. اما همین افزایش قیمت که به نوعی مشارکت مردم در پروژه‌هاست در قبض‌ها ذکر می‌شود. در ضمن باید توجه داشت که این افزایش محدود، یک ساله و برای طرح خاص است.

او درباره بیمه نیروگاه‌ها و تاسیسات برق نیز گفت: در حال پیگیری این موضوع هستیم و بزودی مناقصه تعیین شرکت بیمه‌گذار برگزار خواهد شد.