تحریم بنزین علیه ایران عملا خنثی شد.

وزیر نفت ضمن اعلام مطلب فوق در نشست خبری خود افزود: با اجرایی شدن طرح ضربتی افزایش تولید بنزین تحریم این فراورده علیه ایران منتفی و در عمل خنثی شد.

سیدمسعود میركاظمی گفت: با توجه به کاهش سهمیه خودروهای شخصی در زمستان و همچنین موفق بودن طرح تولید بنزین از طریق واحدهای پتروشیمی، مشکلی برای تامین بنزین مصرفی نداریم.

او با اشاره به بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها در سی سال اخیر ادامه داد: ایران با وجود تمام تحریم‌هایی که در ۳۰ سال گذشته داشته است قوی‌تر از گذشته به راه خود ادامه می‌دهد و از سوی دیگر در حوزه صنعت نفت ما تجربه‌ای ۱۰۰ ساله را پشت سر داریم که همین موضوع عاملی است که نمی‌گذارد اعمال محدودیتی علیه ما صورت گیرد.

او با اشاره به تشریح جزییات طرح افزایش ۱۴ میلیون لیتری تولید بنزین در كشور گفت: ما در مرحله اول این طرح همه واحدهای پتروشیمی را درگیر نکرده‌ایم و تولید را با ۱۴ میلیون لیتر در روز شروع کرده‌ایم که با در نظر گرفتن ۴۴ میلیون لیتر تولید فعلی پالایشگاه‌ها، توان تولید بنزین داخلی به ۵۸ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز می‌رسد که به این ترتیب جمهوری اسلامی عملا موضوع تحریم بنزین را بی‌اثر می‌کند.

میرکاظمی افزود: البته باید بگویم بعد از اعلام تهدید تحریم بنزین ایران و اعلام ما مبنی بر اینکه اگر شرکتی تحریم‌ها را اعمال کند، از فهرست خرید ایران خارج می‌شود، حتی تعداد فروشندگان بنزین به ایران بیشتر ‌شده است.

وزیر نفت افزود: ما امکان تولید بنزین با همراهی پتروشیمی را عملیاتی کرده‌ایم و این نمایش تولید نشانه دیگری بر یاس و ناامیدی دشمنان است.

میرکاظمی گفت: هم اکنون روزانه ۵/۴۴ میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، ضمن آنکه طرح‌های زیادی نیز برای توسعه پالایشگاه‌ها به انجام رسیده است و با توجه به اینکه در کارت سوخت مشترکان حدود ۷/۱ میلیارد لیتر سوخت وجود دارد بنابراین ما برای تامین این میزان سوخت نگرانی خاصی نداریم.

او مصرف کنونی بنزین در کشور را ۵/۶۶ میلیون لیتر در روز اعلام کرد که ۳ میلیون لیتر آن به صورت آزاد عرضه می‌شود.

وزیر نفت اضافه کرد: با توجه به اینکه طبق اعلام ستاد حمل و نقل و مدیریت سوخت کشور سهمیه سوخت زمستان امسال ۸۰ لیتر منظور شده، می‌توانیم تا حدود ۷/۱۲ میلیون لیتر سهمیه را کاهش دهیم و پیش‌بینی ما این است که بعد از این کار تا حدی بر مصرف سهمیه آزاد اضافه شود و مجموع مصرف کشور بعد از اعمال این سیاست به همان ۵۸ میلیون لیتر برسد.

وزیر نفت گفت: این طرح امروز در ۳ مجتمع پتروشیمی بوعلی، بندر امام خمینی و پتروشیمی برزویه کلید خورد.

میرکاظمی هدف از اجرای این طرح را به نمایش گذاشتن توانایی کشور برای تامین بنزین از منابع داخلی اعلام و تصریح کرد: هزینه تولید هر تن بنزین در این مجتمع‌ها ۳۰ تا ۶۰ دلار بالاتر از قیمت بین‌المللی است که این از نظر اقتصادی به صرفه نیست؛ از سوی دیگر پتروشیمی به عنوان بنگاه اقتصادی باید تولیداتش را به واحدهای دیگر کشور عرضه کند.

وزیر نفت ادامه داد: به دلیل پرداخت نکردن هزینه اضافی برای تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی، واردات بنزین امسال نیز ادامه دارد و در صورتی که اعمال محدودیتی برای واردات بنزین به ایران وارد شود، امکان تولید روزانه ۵/۵۸ میلیون لیتر بنزین را در روز داریم.

میرکاظمی در ارتباطی که از طریق ویدیو کنفرانس با مدیران این شرکت‌ها برقرار شد، از تلاش‌های همه همکاران و متخصصان شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای اجرای این طرح قدردانی کرد و گفت: متخصصان این مجتمع‌های پتروشیمی با بهره‌برداری از طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین در پتروشیمی، امکان ارتقای ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران در جهان را فراهم کردند.

در این ویدیو کنفرانس، رضا امیری مدیرعامل مجتمع صنایع پتروشیمی بندر امام، مبارکی، مدیرعامل مجتمع پتروشیمی بوعلی و رستمی، مدیرعامل پتروشیمی برزویه آمادگی خود را برای آغاز این طرح اعلام کردند.

وزیر نفت درباره کیفیت بنزین تولیدی در مجتمع‌های پتروشیمی گفت: کیفیت این بنزین پایین‌تر از کیفیت بنزین وارداتی نیست و پس از تولید این محصول در مجتمع‌های پتروشیمی در آزمایشگاه‌های این شرکت آزمایش و نتیجه گزارش به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی اعلام می‌شود.

او تاکید کرد: همه آزمایش‌های کنترل کیفیت بر روی این فرآورده تا رسیدن به دست مشتریان انجام می‌شود.

میرکاظمی عدد اکتان بنزین تولیدی در مجتمع پتروشیمی را ۹۸ تا ۱۰۰ اعلام کرد و گفت: این بنزین با بنزین تولیدی پالایشگاه‌ها مخلوط و بر اساس استاندارد شرکت ملی نفت ایران عرضه می‌شود.

وزیر نفت ذخایر کنونی بنزین کشور را مطلوب ارزیابی كرد و گفت: با تولید روزانه ۴۴ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین در پالایشگاه‌های داخلی هم اکنون برای بیش از ۷۰ روز ذخیره بنزین داریم و در صورتی که سهمیه سوخت خودروها از زمستان امسال به ماهیانه ۸۰ لیتر کاهش یابد حجم این ذخایر برای بیش از ۱۰۰ روز افزایش می‌یابد.

میركاظمی همچنین درباره روند ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گفت: این پالایشگاه با مشارکت ۴۰ درصدی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و ۶۰ درصدی بخش خصوصی هم‌اکنون با ۳۰ درصد پیشرفت در حال ساخت است.