بالاخره تكلیف هشتمین مرد نیروی جمهوری اسلامی مشخص شد. شاید اگر خاموشی‌های سال گذشته نبود اصلا وزارت نیرو این قدر كه باید در معرض حساسیت نمایندگان مجلس قرار نمی‌گرفت. وزارت نیرو البته همواره وزارتخانه مهم و بحث برانگیزی بوده است. زنگنه از جمله مدیرانی است كه سال‌ها پس از وزارت نیرو مجبور بود درباره اقداماتش در این وزارتخانه توضیح دهد و شرایط فنی سدها را تشریح كند. وقتی كابینه دهم از سوی محمود احمدی‌نژاد به مجلس معرفی شد معلوم بود كه خواه ناخواه پای سیاست به وزارت نیرو باز شده و كار به این سادگی سامان نمی‌گیرد. علی آبادی رییس سازمان تربیت بدنی به عنوان گزینه پیشنهادی احمدی‌ن‍ژاد برای تصدی وزارت ینرو راهی كمیسیون‌های تخصصی شد تا بلكه بتواند موافقت نمایندگان را از آن خود كند. اما خیلی‌ها گفتند كه آفتاب اقبالش با شكست‌های تیم فوتبال ایران غروب كرده بود و این شام بنای سحر شدن نداشت. علی‌آبادی نتوانست وزارت نیرو را از آن خود كند. از نمیه راه بازماند حتی شرحی كه نماینده موافقش در صحن علنی مجلس خواند نیز نتوانست دل نمایندگان مخالفش را نرم كند. او گفت: "ز نیرو بود مرد را راستی ز سستی كژی زاید و كاستی "

اما بالاخره بعد از مدت‌ها وزارت نیرو هم صاحب وزیر شد و مجید نامجو توانست عنوان هفتمین وزیر نیرو در جمهوری اسلامی ایران را از آن خود كند.

● وزیر وقت

عباس تاج وزیر نیرو در دولت موقت مهندس مهدی بازرگان بود. سایت وزارت نیرو هیچ پروفایلی از وی ارائه نداده است و تنها به ذكر این نكته بسنده كرده كه وی از تاریخ ۲۲/۱۱/۵۷ تا ۲۵/۸/۵۸ وزیر این وزارتخانه بوده است. با استعفای دولت موقت وی نیز از وزارت نیرو خداحافظی كرده است. شاید فكر نمی‌كرد روزی یكی از همان دانشجویانی كه با اشغال سفارت آمریكا دولت موقت را مجبور به استعفا می‌كنند به اتاق وزارت همین وزارتخانه برود و حلقه‌ای از دوستان تسخیری‌اش را با خود بیاورد. صحبت از حبیب الله بیطرف است.

● وزیر شهید:

اولین وزیر وزارت نیرو جاودانه شد. نامش بیش از هر شخص دیگری در وزارت نیرو بر سر زبان‌هاست و ساختمان‌ها و پروژه‌های فراوانی را به نامش افتتاح كرده‌اند. شهید عباسپور كه مدرك فوق لیسانس رشته الكترومكانیك دانشكده فنی را داشت در سال ۱۳۲۳ به دنیا آمده بود. تا سال ۵۰ در مقام استادیاری دانشگاه شریف در حال فعالیت بود و سال ۵۰ راهی سوئیس شد و حضوری فعال در اتحادیه انجمن‌های اسلامی اروپا داشت. پس از پیروزی انقلاب به ایران بازگشت و جزو فعالان حزب جمهوری اسلامی بود. روز حادثه در دفتر حزب جمهوری اسلامی حضور داشت. وقتی اخبار انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی منتشر شد و اعضای شهید حزب اعلام شدند نام عباسپور نیز پیشوند شهید گرفت.

● سومین وزیر:

حسن غفوری‌فرد نیز مانند سلف خود مردی بود سیاسی. دوران مدیریت حسن غفوری‌فرد تحت تاثیر جنگ تحمیلی بود. اولویت، تاكتیك‌ها و كمك رسانی به این مناطق بود. مثلا در همان روزها بود كه طراحی سد كرخه در دستور كار مقامات وزارت نیرو قرار گرفت. برای ضرورت‌های جنگ و این چنین شد كه این سد حالا به یكی از بزرگترین و مهمترین سدهای كشور بدل شده است. غفوری‌فرد در سال ۱۳۲۲ به دنیا آمده است. وقتی لیسانس فیزیك خود را گرفت با دریافت بورس برای تحصیل در رشته زلزله شناسی به ژاپن رفت. بعد از اتمام تحصیلات راهی ایران شد. خدمت سربازی را در سازمان آب و برق خوزستان پشت سر گذاشت و مدتی به تحصیل در دانشگاه جندی شاپور اشتغال داشت. دوباره سودای تحصیل به سرش زد و به آمریكا رفت و در رشته فیزیك هسته‌ای داكترایش را دریافت كرد. در سال ۵۵ وقتی به ایران آمد كه شعله‌های انقلاب را خیلی‌ها می‌دیدند. او به استخدام سازمان انرژی اتمی درآمد بعد از انقلاب همزمان با فعالیت در بنیاد مستضعفان سرپرست مدرسه عالی ساختمان وابسته به دانشگاه پلی‌تكنیك را نیز به عهده داشت. او در كسوت نمایندگی راهی مجلس شد. به نمایندگی از سوی مردم مشهد. پس از شهادت وزیر نیرو غفوری‌فرد وزیر شد. در دوره اول دولت میرحسین‌موسوی نیز وزیر ماند. پس از آن در كابینه اول هاشمی رییس سازمان تربیت بدنی شد و در كابینه دوم هاشمی دوباره به مجلس برگشت. غفوری‌فرد سال‌ها دبیر كل جامعه اسلامی مهندسین بود. بعدها باهنر ریاست این تشكل را عهده‌دار شد. غفوری‌فرد از میانه‌های مجلس هفتم به جمع نمایندگان پیوست و دوباره در مجلس هشتم نیز نمانیده ماند‌. او در كمیسیون انرژی عضویت دارد.

● چهارمین وزیر:

محمدتقی‌بانكی در كابینه دوم میرحسین‌موسوی بر كرسی وزارت نیرو تكیه زد. او در كابینه مهدوی‌كنی وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه و بودجه بود. او روابط مستحكمی با میر حسین موسوی داشت. سه روز پس از ورود به این وزارتخانه توانست كمكی به ارزش دویست میلیون تومان و اعتباری نزدیك به ۵۰ میلیون دلار از دولت جذب كند. در دوران او بود كه وزیر نیرو به شورای اقتصاد پیوست. در حالی كه سایت وزارت نیرو رزومه‌ای از همه وزیران نیرو بر روی سایت خود قرار داده است هیچ اطلاعی درباره محمدتقی‌بانكی ندارد. بانكی از تاریخ ۲۱/۷/۶۴ تا ۲۲/۳/۶۶ وزیر نیرو بود و پس از آن جای خود را به عبدالحسن‌خاموشی به عنوان سرپرست داد. خاموشی از ۲۳/۳/۶۶تا ۱/۳/۶۷ سرپرست وزارت نیرو ماند.

● پنجمین وزیر:

زنگنه از مردان جهادی بود. از جهاد امد و به نفت رفت. او دوره ای تصدی وزارت نیرو را عهده‌دار شد كه به دوران سازندگی شهرت داشت. از این رو توانست پروژه‌های زیادی را در صنعت آب و برق آغاز كند. بیژن نامدار زنگنه عملیات اجرایی بسیاری از پروژه‌ها را آغاز كرد. بسیاری از پروژه‌ها با سرعت بالایی اجرا شد اما افتتاح برخی از پروژه‌های بزرگ نیز به دوره وزارت وی وصال نداد. وقتی زنگنه از وزارت نیرو رفت برخی انتقاداتی را راجع به فعالیت‌های عمرانی‌اش مطرح می‌كردند‌. او مجبور بود در بسیاری از مصاحبه‌های خبری خود به عنوان وزیر نیرو درباره اقداماتش در وزارت نیرو توضیح دهد. او حتی درباره وفاداری‌اش به نیروهای وزارت نیرو نیز به خیلی‌ها پاسخ داد. او چهره‌هایی آشنا را زا وزارت نیرو با خود به نفت آورده بود. حتی منتقدان زنگنه نیز اذعان دارند كه توسعه صنعت آب و برق در دوران وی صورت گرفت اما به هر حال هیچ وقت اقداماتش تمام و كمال با مهر مثبت همراه نبود. او در دوران وزارتش از نیروهای چپ و اصلاح طلب نیز بهره برده بود همین وی را در كانون توجهات ویژه جناحی خاص قرار داده بود. همچنین انتقاداتی به رشته تحصیلی وی و بی ارتباطی‌اش با حوزه مسئولیتش مطرح می‌شد. زنگنه از دانشكده فنی دانشگاه تهران فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان دریافت كرده بود. زنگنه قبل از آن كه وزیر جهاد شود در دولت رجایی معاون فرهنگی وزیر ارشاد بود و اقداماتی در راستای جمع‌آوری تاریخ اتقلاب انجام داد. او در دولت دوم میر حسین بای نخستین بار بر كرسی وزارت نیرو تكیه زد. در كابینه هاشمی رفسنجانی نیز وزیر نیرو ماند. او شش بار از مجلس رای اعتماد گرفته است. ۲۴ سال سابقه وزارت دارد. دوره وزارتش خود ركوردی قابل توجه محسوب می‌شود. او در دولت اول و دوم خاتمی وزیر نفت ماند و پس از آن به عضویت مجمع تشخیص مصلحت درآمد.

● وزیر ششم:

حبیب‌الله‌بیطرف در دوران پیش از تصدی وزارت نیرو از مدیران ارشد این وزارتخانه بود. چهره‌اش از مدت‌ها قبل برای مردم آشنا شده بود. وقتی در هیات دانشجویان پیرو خط امام همراه دوستانش برای افشای اسناد به دست آمده از سفارت آمریكا مصاحبه می‌كرد. او وقتی به وزارتخانه نیرو رفت كه این وزارتخانه درگیر بسیاری از پروژه‌ها بود. توانست در دوران وزارت خود بسیاری از پروژه‌ها را به بهره‌برداری برساند. او همشهری رییس كابینه سید محمد خاتمی بود و از دیار یزد آمده بود. وی نیز همانند سلف خود فوق لیسانس در رشته راه و ساختمان از دانشكده فنی داشت. بسیاری از دوستانش كه همراه وی برای تسخیر لانه جاسوسی اقدام كرده بودند همراهش به وزارت نیرو آمدند و حلقه تسخیری‌ها را راه انداختند. موسی‌رفان مدیر عامل مپنا شد و نعیمی‌پور و تابش نیز مدیریت احداث سدهای بزرگ را به عهده گرفتند. محمودزاده معاون شركت توسعه برق و زحمتكش رییس شركت آب نیرو. بیطرف نیز فعالیتش را از جها سازندگی شروع كرد. مدت‌ها عضو سپاه بود و مدیریت طرح‌های عظیم كارون سه و چهار را نیز پیش از وزارت عهده دار بود. او هم در كابینه اول و هم در كابینه دوم خاتمی وزیر نیرو ماند.

● وزیر هفتم:

فتاح شباهت‌های بسیاری به زنگنه و بیطرف داشت. از جهاد سازندگی آمده بود قبل از اشتغال به وزارت در این وزارتخانه فعالیت كرده بود اما نوع فعالیتش متفاوت بود. سابقه آشنایی او با وزارت نیرو به زمانی بر می‌گشت كه وی در شركت سپاسد از شركت‌های زیر مجموعه سپاه پاسداران عهده‌دار مدیریت احداث برخی سدها بود. فتاح از معدود وزیرانی بود كه كارهای وزرای پیشین را زیر سئوال نبرد. اما بسیاری از مدیران پیشین را بدون مطرح كردن انتقادات از این دست و ... تغییر داد و سعی می‌كرد فضای آرامی را در وزارتخاه ایجاد كند. فتاح وقتی آمد خاموشی‌هایی را هم به همراه خود آورد. او نزدیكی سیاسی شدید با احمدی‌نژاد داشت و سابقه آشنایی‌اش با وی به مدت‌ها قبل باز می‌گشت. فتاح مهندسی عمران خوانده بود و مدرك خود را در رشته كارشناسی‌ارشد صنایع نیز از دانشگاه امام حسین دریافت كرده بود. قائم مقامی فرماندهی لشگر ویژه سپاه پاسداران و مسئولیت ستاد نظامی نیروهای سازمان ملل در ایران از جمله سوابق وی است. او در دوران جنگ تحمیلی نیز مسئولیت هماهنگی با چهره‌های شاخص كردستان عراق همچون طالبانی را عهده‌دار بود. دوران وزارت وی در دولت دوم احمدی‌نژاد به پایان رسید و احمدی‌نژاد ترجیح داد به جای وی پسر عموی معاون فتاح یعنی علی‌آبادی را به عنوان گزینه پیشنهادی خود معرفی كند چرا كه علی‌آبادی معاون وزیر نیرو پسر عموی رییس سازمان تربیت بدنی بود.

● هشتمین وزیر

مجید نامجو متولد سال ۱۳۴۱ در کرمان است. او اولین گزینه احمدی‌نژاد نیست. دومی هم نیست. یك بار پس از رای نیاوردن علی‌آبادی احمدی‌نژاد نامه‌ای به مجلس داد و در آن ذبیحی را به عنوان وزیر نیرو معرفی كرد اما بعد نامه را پس گرفت و نامجو را به مجلس فرستاد.

وزیر جدید نیرو دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه شهید باهنر کرمان سال ۱۳۷۰ و کارشناسی ارشد مهندسی عمران در رشته سازه‌های هیدرولیکی از دانشگاه شهید باهنر کرمان ۱۳۷۵ است.

سوابق مدیریتی و فعالیت‌های اجرایی شامل عضو پایه یکم سازمان نظام مهندسی ساختمان، عضویت در سپاه پاسداران در سمت‌های نظامی، مدیر پروژه و رئیس کارگاه طرح‌های عمرانی قرارگاه سازندگی سپاه، فرمانده مهندسی لشکر ۴۱ ثارالله، مدیر عامل مؤسسه سازندگی ثارالله، معاون عمران قرارگاه سازندگی کربلا ، معاون عمران قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، عضو شورای شهر کرمان در دوره دوم و رئیس کمیسیون فنی و مهندسی شورا، معاون وزیر نیرو و مدیر عامل و رئیس هیات مدیره شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و سرپرست وزارت نیرو است.

ایجاد تعادل میان منابع و مصارف آب، تأمین آب شرب کشاورزی از منابع پایدار، هدایت و مهار روان آب‌ها و نصب کنترل‌های هوشمند از برنامه‌های وزارت نیرو در دوره جدید است.

تخصیص آب براساس استانداردهای جهانی و ملی براساس آمایش سرزمین، باز چرخانی آب و استفاده از پساب‌ها؛ جذب نخبگان؛ توجه جدی به مسائل اجتماعی و زیست محیطی به ویژه در طرح‌های آب، ظرفیت‌سازی در بخش‌خصوصی و حمایت همه جانبه از شرکت‌های تولیدی، خدماتی، اصناف، صنعتگران، مشاوره و پیمانکاران از دیگر اولویت‌های وزیر جدید نیرو اعلام شده است.