شبکه برق ایران به کشورهای جنوب خلیج فارس و روسیه متصل می‌شود.

قائم مقام وزیر نیرو در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایلنا ضمن اعلام مطلب فوق افزود: برنامه ما این است که اتصال شبکه برق با کشورهای منطقه را توسعه دهیم. چرا که ایران با دارا بودن دومین منبع غنی گازی چهان از موقعیت ویژه‌ای برای تولید برق برخوردار است. از این رو می‌توانیم به جای خام فروشی گاز نسبت به صاردات برق اقدام كنیم.

حمید چیت‌چیان افزود: در حال حاضر شبکه برق ایران به کشورهای عراق، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان و پاکستان متصل است و ما می‌خواهیم در آینده‌ای نه چندان دور از طریق کابل زیر دریا شبکه برقمان را به کشورهای حاشیه خلیج فارس متصل کنیم و از طریق آذربایجان به شبکه برق روسیه متصل شویم.

او گفت: برای اجرایی کردن این هدف مذاکرات فشرده‌ای را با مقامات این شکورهای داشته‌ایم. خوشبختانه همسایگان جنوبی و روسیه موافقت خود با این امر را اعلام کرده‌اند و روند کار به خوبی پیش می رود .

او گفت: پیش‌بینی ما این است که طی دو سال آینده کشورهای جدیدی به شبکه برق ما متصل شوند.

او از عزم وزارت نیرو برای تبدیل ایران به یکی از مهمترین تامین‌کنندگان برق منطقه خبر داد و گفت: در سال جاری صادرات برق ایران ۱۲۳ درصد رشد داشته است و وضعیت فعلی و پیش‌بینی آینده ما حاکی از آن است که این طرح اجرایی خواهد بود.

او گفت: ما در حال حاضر با یک سری از کشورها تهاتر برق داریم. یعنی هم برق به آنها می‌دهیم و هم از آنها دریافت می‌کنیم اما به طور خالص در شرایط فعلی به ۴ کشور برق صادر می‌کنیم.

او گفت: ما از این ۴کشور هیچ دریافت برقی نداریم و آنها خریدار خالص برق از ایران تلقی می‌شوند.

به گفته وی در حال حاضر ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان خریداران برق از ایران هستند.