شاید تا به حال نام اكستاسی را شنیده باشید. اكستاسی، كه به نام قرص اكس یا قرص شادی نیز معروف است، در ایران به این نام شناخته می‌شود. از دسته آمفتامین‌های جایگزین است. این ماده محرك و توهم‌زاست. این ماده سال‌هاست كه به علت اثرات نامطلوب خود از رده داروها خارج شده است. مصرف آن عوارض غیرقابل برگشتی بر سیستم عصبی حیوانات می‌گذارد. امروزه هیچ مورد مصرف درمانی برای آن وجود ندارد.

● اكس در بدن چه می‌كند

آثار اكستاسی معمولا بعد از ۶۰ ‌ ۳۰ دقیقه از مصرف شروع می‌شود و در عرض ۴ ۲ ساعت به حداكثر می‌رسد و برای چند ساعت باقی می‌ماند. آثار ناشی از آن به میزان ماده مصرفی، خلق مصرف‌كننده در زمان مصرف و شرایطی كه در آن ماده مصرف شده است بستگی دارد. بعد از مصرف، رانندگی و كار با ماشین‌آلات خطرناك است.

▪ آثار جسمی: تعریق، خشكی دهان، قفل شدن چانه، افزایش فشارخون، افزایش درجه حرارت بدن و ضربان قلب، افزایش انرژی و كاهش اشتها و در بعضی مصرف‌كنندگان علائم عدم ثبات روانی، بیقراری، ‌تهوع و استفراغ امكان بروز دارد.

▪ آثار روانی: احساس شادی و آرامش كاذب، ‌اضطراب، افسردگی، تحریك‌پذیری، اختلال حافظه، احساس نزدیكی و صمیمیت با دیگران،‌ ترس، بیخوابی و جنون. در مصارف ممتد و طولانی توهم و دوره‌های بازگشت توهم امكان بروز دارد. اكستاسی به لحاظ روانی، وابستگی و اعتیاد به وجود می‌آورد. به دنبال مصرف طولانی فرد مرتبا مقادیر بیشتری ماده را برای دست یافتن به سرخوشی نیاز دارد.

● ۱۰ خطر اكس

عوارض اكستاسی محدود به زمان استفاده از آن نیست بلكه می‌تواند زندگی فرد را كاملا تحت تاثیر خود درآورد. آنچه در ذیل آمده تنها بخشی از عوارض بی‌شمار این ماده خطرناك است. ضمن این‌كه توجه داشته باشید این خطرات مربوط به وقتی است كه اكستاسی خالص و مرغوب باشد. آنچه در بازار وجود دارد معمولا ناخالصی‌های زیادی دارد كه عوارض را بسیار بسیار خطرناكتر می‌كند.

۱- مصرف اكستاسی، باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می‌شود. بخصوص در افرادی كه مشكلات قلبی وعروقی دارند.

۲- مصرف اكستاسی موجب پریشانی، افسردگی، اضطراب، رفتارهای پرخاشگرانه سوءظن، در طی دوران مصرف و حتی هفته‌ها پس از مصرف را باعث می‌شود.

۳- مصرف اكتساسی موجب گرفتگی عضلات، تهوع، تاری دید، حركات سریع چشم و تغییرات شدید حرارتی در بدن می‌شود. به دنبال افزایش دمای بدن، بی‌آب شدن بدن پیش می‌آید و گاه به مرگ منجر می‌شود (خصوصاً زمانی كه فرد به فعالیت بدنی طولانی مدت بپردازد.)

۴-‌ اكستاسی، مرگ‌های نابهنگام را به همراه دارد.

۵- مصرف اكستاسی موجب آسیب مغز می‌شود. یكی از قسمت‌هایی كه به طور خاص تحت تأثیر اكستاسی قرار می‌گیرد قسمت پیشین مغز است كه تفكر در آن قسمت انجام می‌شود. به همین علت مصرف اكستاسی، بر تفكر تأثیر سوء دارد. همچنین هیپوكامپوس نیز آسیب می‌بیند. هیپوكامپوس قسمتی در مغز است كه به حافظه كمك می‌كند.

۶- مصرف اكستاسی باعث تخریب بافت كبد می‌شود.

۷- مصرف اكستاسی باعث ظهور جوش‌هایی مثل آكنه در فرد می‌شود.

۸- مصرف اكستاسی باعث تخریب كلیه می‌شود كه زندگی فرد را با خطر مرگ روبه‌رو می‌كند.

۹- مصرف اكستاسی ناهماهنگی حركتی و لرزش شدید در اعضا بدن و چشم ایجاد می‌كند.

۱۰- آسم، دیابت و صرع از جمله مشكلاتی است كه به دنبال مصرف اكستاسی امكان بروز دارند.