رقابت های بیست و نهمین دوره جام جهان پهلوان تختی از صبح روز پنجشنبه با مسابقات ۳ وزن اول یعنی ،۵۵ ۶۶ و ۹۶ كیلوگرم در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد و مصاف تیم منتخب كشتی آزاد كشورمان با نمایندگان ۸ كشور كوبا، اوكراین، ازبكستان، تركیه، امریكا، تركمنستان، عراق و جمهوری خودمختار داغستان آغاز شد.

مسابقاتی كه بلافاصله بعد از جام جهانی كشتی آزاد در دستور كار فدراسیون قرار گرفت و همین موضوع باعث شد تا علاوه بر عدم استقبال تماشاگران از جام تختی، كادر فنی نیز ملی پوشان طراز اول و درجه یك كشتی را كه در جام جهانی كشتی گرفته بودند، از حضور در این مسابقات معاف كند تا همه این عوامل دست به دست هم داده و سطح كیفی جام تختی را علی رغم تعداد پرشمار تیم های شركت كننده تقلیل دهد تا جایی كه تیم روسیه با دستور سرمربی این تیم بعد از جام جهانی حاضر نشد در جام تختی نیز شركت كند و جای خود را به تیم نه چندان مدعی داغستان داد. امریكایی ها هم كه گفته بودند هنری سجولو قهرمان ۵۵ كیلوگرم المپیك را به تهران خواهند آورد، به وعده خود عمل كردند، اما متأسفانه این كشتی گیر فقط تماشاگر مسابقات وزن ۵۵ كیلوگرم جام تختی بود و لذا مسابقات این وزن بیشتر به پیكار مدعیان داخلی تبدیل شد تا یك تورنمنت بین المللی.

● ۳ وزن اول

در ۵۵ كیلوگرم حسن رحیمی كه در جام جهانی هم روی تشك رفته بود، در دیدار نهایی محمدحسین سلطانی را كه در فینال لیگ عباس دباغی را ضربه فنی كرده بود، شكست داد تا حسن رحیمی روی سكوی نخست وزن اول بایستد و شانس اول حضور در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند باشد. از نكات جالب توجه در این وزن، بازگشت فرزان بهرامی قهرمان جوانان جهان در سال ۲۰۰۳ بود كه به مدال برنز این مسابقات دست یافت و با رهایی از مصدومیت بازگشت امیدوارانه خود را نوید داد.

در ۶۶ كیلوگرم سعید داداش پور بعد از غلبه بر نصرالله فدایی قهرمان جوانان آسیا مدال طلای جام تختی را كسب كرد. داداش پور در حالی در این وزن قهرمان شد كه مهدی تقوی جدی ترین مدعی این وزن، در این مسابقات غایب بود. در ۹۶ كیلوگرم رسول توكلی كه به تازگی از ۸۴ به ۹۶ كیلوگرم آمده و قهرمان جوانان آسیا هم بوده، كمیل قاسمی را در فینال برد تا به جمع مدعیان اصلی این وزن بپیوندد. شاهكار توكلی جایی نمود پیدا كرد كه سعید امیری هم تیمی خود در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۰۹ را برد و حالا برای سعید ابراهیمی خط و نشان می كشد.

● نتایج چهار وزن دوم

روز گذشته مسابقات كشتی جام جهانی پهلوان تختی در چهار وزن دوم ادامه پیدا كرد و در وزن ۸۴ كیلوگرم محمدحسین زاده با پیروزی مقابل احسان لشگری بر سكوی نخست ایستاد و مدال طلا را به گردن آویخت. در این وزن حمید محمدنژاد و قاضی مراد ماگمدف نیز مشتركاً در جای سوم قرار گرفتند و صاحب مدال برنز شدند. در فینال وزن ۶۰ كیلوگرم مصطفی آقاجانی كه موفق شده بود در نیمه نهایی ابراهیم غریب زاده را شكست دهد مقابل یوگئی خاویلوف اوكراینی قرار گرفت، او هم توانسته بود سعید احمدی را مغلوب كند.

در این مسابقه آقاجانی علی رغم سه بار زیرگیری از حریف اوكراینی نتوانست او را خاك كند و حریف او در یك كشتی با فكر توانست در دو تایم یك امتیاز از آقاجانی گرفته و قهرمان این وزن شود. در این وزن غریب زاده و سعید احمدی نیز مشتركاً سوم شدند. اما در وزن ۷۴ كیلوگرم كه حساسترین مسابقات روز گذشته بود ایمان محمدیان یكی از مدعیان پوشیدن دو بنده تیم ملی به مصاف «علی قاضی گامیدزایف» از داغستان رفت اما در حالی كه در دو تایم با یكدیگر مساوی بودند در تایم سوم و در ثانیه های آخر از تشك خارج شد تا حریف داغستانی با یك امتیاز قهرمان این وزن شود و مدال طلا را به گردن بیندازد. در این وزن حمید محمدنژاد و میثم مصطفی جوكار با شكست حریفان خود در سكوی سوم ایستادند و صاحب گردن آویز برنز شدند. اما در وزن ۱۲۰ كیلوگرم كه جدال دو مدعی اصلی دوبنده تیم ملی بود، فردین معصومی و محمدرضا آذرشكیب با یكدیگر مبارزه كردند كه در پایان فردین معصومی موفق شد با شكست آذرشكیب در دو تایم (۲-۰ و ۳-۱) بر سكوی نخست ایستاده و مدال طلا را به گردن بیندازد. در این وزن ترول دلاگنف از امریكا و امیرقاسمی از كشورمان مشتركاً صاحب نشان برنز شدند.

مجید حاتمی