ناكامی تیم ملی كشتی ایران در كسب عنوان قهرمانی جام جهانی كشتی در حالی كه مسابقات در تهران و پیش چشم تماشاگران مشتاق و با استفاده از شرایط میزبانی برگزار شد قابل قبول نیست.

در حقیقت كشتی ایران همه سرمایه های خود را وارد این مسابقات كرد و با وجود كیفیت پایین به موفقیت نرسید در حالی كه روسی ها فقط یك كشتی گیر المپیكی را به تهران آوردند تیم كشتی ایران، ۵ نفر المپیكی شامل عباس دباغی، مهدی تقوی، رضا یزدانی، سعید ابراهیمی، فردین معصومی را بر روی تشك فرستاد و قهرمان نشد. گفتیم كه كادرفنی و مربیگری تیم ملی كشتی هوشیاری و درایت لازم برای استفاده به موقع و مناسب از نفرات خود را نداشت و غیر از این در كوچینگ كشتی گیران هم خوب عمل نكرد. حالا معمولاً محسن كاوه و غلامرضا محمدی از كنار تشك ها و در كنار هم كشتی گیران را راهنمایی می كنند و با داد و فریاد می خواهند عیوب تاكتیكی آن را اصلاح كنند.

بسیار محتمل است كه هر كدام از این ۲ نفر یك چیزی را بگویند و كشتی گیر را گیج و سر در گم كنند. تیم ملی كشتی ایران یك سرمربی با تجربه و كاردان و كشتی بلد می خواهد كه مربیان دیگر باید حرف او را حجت بشمارند. حالا این طور نیست و آقایان هر كدام نسخه ای را تجویز می كنند. برای مثال همه می دانند كه رضا یزدانی یك كشتی گیر زیرگیر است كه با استفاده از قدرت بدنی خوب حریفان را خاك می كند. او در مبارزه با حریف آذربایجانی در روز آخر كه در تعیین قهرمان جام جهانی نقش مهمی داشت در وقت دوم از این هنر خود استفاده نكرد تا كار به كلینچ كشید و باخت. نمی توانیم هم اشتباهات را به حساب كشتی گیر بگذاریم زیرا گاهی یك جمله گویای مربی، كشتی گیر را هوشیار و بیدار می كند یا این كه حالا محمدعلی صنعتكاران می گوید فردین معصومی در مبارزه آخر به ساعت نگاه كرد و تمركزش از دست رفت و حریف پای او را از تشك خارج كرد و یك امتیاز گرفت و برنده شد بسیار خوب این تمركز را چه كسی باید به كشتی گیر یادآوری كند و مرتب به او توجه دهد! به طور حتم این كار مربیان است كه كوچینگ خوبی نداشتند.

● قوانین داوری

قبلاً مسابقات جام جهانی تهران را محل آزمایش مقررات جدید داوری هم قرار داده بود مهمترین آن اعتراض مربیان با نشان دادن كارت سفید بود تا فیلم مسابقه بازبینی شود و این كار در هر كشتی فقط یك بار مجاز بود تیم های آذربایجان، ایران و روسیه كه اول تا سوم شدند چندین بار از این فرصت بازبینی فیلم مسابقه استفاده كردند. بازبینی فیلم همراه با صدور رأی عادلانه بود و گاهی چند بار فیلم را بازبینی می كردند تا درست امتیاز بدهند و در مجموع حق را به حقدار رساندند و اعمال و نفوذی در كار نبود. مارتینتی رئیس فیلا كه خودش در تهران بود همه مسائل را زیر نظر داشت و می خواست گزكی به دست ندهد كه در انتخابات سال آینده فیلا به ضرر او تأثیرگذار باشد می گویند او رقیبانی هم به خصوص از كشورهای آسیای میانه و شاید قزاقستان دارد و در مسأله اعتراض به جایزه های دلاری خودش وارد عمل شده و با تهدید روس ها به حذف از مسابقات موجب تمكین آنها گردید.

● ۱۲ ثانیه تا قهرمانی

تیم كشتی ایران فقط ۱۲ ثانیه تا كسب مقام قهرمانی فاصله داشت اما عیسی یف حریف آذربایجانی فردین معصومی در این فاصله پای او را از تشك بیرون برد تا همه چیز به كام آذربایجانی ها تمام شود. اگر این ۱۲ ثانیه به سود فردین معصومی تمام می شد آیا همه چیز سر جای خود قرار می گرفت و كشتی ایران پیروز شده بود؟ به طور قطع خیر زیرا كشتی در مسیر موفقیت قرار ندارد و آقایان مسئول نمی توانند از پتانسیل ها به نحو احسن استفاده كنند. می گویند پشتوانه ندارید. سؤال اینجاست كه پشتوانه سازی وظیفه كسی است برو پشتوانه كه خود به خود به وجود نمی آید به كار مستمر و مداوم پایه و به شناخت استعدادها نیازمند است.فدراسیون كشتی باید از ضعف های موجود در زمینه كوچینگ درس بگیرد و این مسأله را اصلاح كند و این طور نباشد كه در مسابقات جام جهان پهلوان تختی كه همین امروز در تهران آغاز می شود باز هم این اشتباهات به چشم بیاید و همه رشته ها پنبه شود. با شناخت دقیق از حریفان می توان مثلاً به كشتی گیر گفت او فن تندر را شگرد دارد گرونده تا با فن تندر تو را روی پل بكوبد.

● بهانه برای فیلا

این حرف و نقل هایی كه در مورد مبلغ جوایز دلاری پیش آمد ممكن است بهانه ای به دست فیلا بدهد تا در میزبانی ایران برای مسابقات آینده تجدید نظر كند. هرچند همه زعمای فیلا را قبول دارند كه كشتی ورزش ملی ایرانیان است و ایران بهترین و مشتاق ترین تماشاگران كشتی دنیا را دارد اما به هر حال ممكن است كارشكنی كنند بهتر است آقایان دنبال بهانه نگردند و به شكست اعتراف كنند و از آن برای آینده و نزدیك ترین آنها جام جهان پهلوان تختی عبرت بگیرند گذاشتن تقصیر به گردن داوران فقط نوعی فرافكنی است و كشتی ایران نتوانست از پتانسیل خود در جام جهانی كشتی استفاده كند و خیلی راحت و آسان در مسابقاتی با كیفیت پایین عنوان قهرمانی را از دست داد.