جلسه دوره یی روز گذشته وزیر نیرو با خبرنگاران همزمان شد با حذف بند ۳۱ الحاقی در بودجه سال ۸۸ یعنی بند هدفمند کردن یارانه ها.

پرویز فتاح به عنوان نخستین وزیر کابینه دولت نهم پس از حذف این بند پاسخگوی خبرنگاران بود که به عقیده خودش چندان در این زمینه خوش شانس نیست. او معتقد است با حذف این بند دو وزارتخانه نیرو و نفت بیشترین ضرر را متحمل می شوند. او که هنوز در شوک حذف این بند بود نمایندگان مجلس را غیرقابل پیش بینی عنوان کرد و گفت؛ واقعیت این است که همه برنامه ریزی دولت بر اساس تصویب این لایحه بود که متاسفانه دوشنبه شب با وجود مخالفت کمیسیون تلفیق و کمیسیون ویژه بررسی طرح تحول اقتصادی مجلس از بودجه ۸۸ حذف شد. او با بیان اینکه آرای مجلس دستوری نیست، اظهار کرد؛ با هماهنگی دولت و مجلس این موضوع باید به گونه دیگری رقم بخورد. وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که آیا جلسه فوق العاده یی با هیات دولت در راستای این تصمیم مجلس صورت گرفته، گفت؛ هنوز دولت در این باره جلسه یی برگزار نکرده است اما فردا دولت تشکیل جلسه می دهد و باید دید به چه صورت موضوع را تجزیه و تحلیل خواهد کرد.

فتاح درباره حذف این لایحه و تاثیر آن بر بخش آب و برق افزود؛ در رابطه با این لایحه عمده مساله ما در بخش برق و درخصوص قیمت های موجود است، چرا که اگر به هر دلیلی لایحه هدفمند کردن یارانه ها تصویب نشود بحث برق باید با وضعیت سال جاری اداره و بند ۷ لایحه بودجه امسال برای برق تکرار شود. رویکرد دیگر این است که مجلس تعرفه های برق را افزایش دهد که البته این موضوع هم هنوز مشخص نیست ولی آنچه بیش از افزایش تعرفه ها و درآمدزایی حاصل از آن برای وزارت نیرو اهمیت داشته و دارد، کنترل مصرف و بهینه مصرف کردن برق از سوی مردم است، زیرا در همه دنیا ابزار تعرفه یی بهترین روش برای کنترل مصرف و بهینه سازی آن است. وزیر نیرو دولت نهم در پاسخ به سوالی درباره وصول مطالبات وزارت نیرو از ارگان های دولتی گفت؛وصول مطالبات وزارت نیرو از دستگاه های دولتی و نظامی در طول سالیان اخیر همیشه یک معضل بوده چون نمی توانیم از ابزار جریمه و قطعی استفاده کنیم.

او افزود؛ این دستگاه ها اعتبارات جاری را در جاهای دیگر هزینه می کنند و وقتی به برق می رسند می گویند ما مشکل داریم.او میزان مطالبات وزارت نیرو از ارگان های نظامی را ۴۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود؛ سعی ما بر این است با تعامل این مشکل را حل کنیم. پرویز فتاح در ادامه در پاسخ به سوالی درباره کمبود آب در تابستان و احتمال جیره بندی آن گفت؛ واقعیت این است که وضعیت بارندگی در سال جاری خوب نبوده است و پیش بینی هواشناسی در سه ماه اول سال ۸۸ نشان از بارندگی معمولی دارد. از این رو کمبود آب جدی است اگرچه تمام سعی مان این است که کار به جیره بندی نرسد. او در ادامه افزود؛ همه امیدمان به سه ماه اول سال ۸۸ است که اگر باران کم ببارد احتمال جیره بندی آب وجود دارد و داروی تلخ را باید لاجرم بنوشیم. فتاح همچنین درباره قطع برق در تابستان که سوال یکی از خبرنگاران بود، گفت؛ سال ۸۸ به دلیل انتخابات بسیار حساس است.

در سه ما ه اول این سال خاموشی نداریم اما پیش بینی می شود در تیر و مرداد که مصرف برق به ۴۱ هزار مگاوات می رسد، خاموشی پراکنده داشته باشیم. او افزود؛ در سال ۸۸ نیروگاه های حرارتی ۳۴ هزار و ۹۲۰ مگاوات برق تولید می کنند و ۵۲۲ مگاوات نیز وارد کشور می شود ضمن اینکه قرار است طبق وعده ۵۰۰ مگاوات نیروگاه اتمی بوشهر نیز وارد مدار شود از این رو احتمال خاموشی در سال ۸۸ نسبت به سال ۸۷ بسیار کمتر است. فتاح درباره بودجه وزارت نیرو در سال ۸۸ برای بخش آب و برق گفت؛ دولت برای سال آینده ۵ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار با رشد ۳۱ درصدی برای وزارت نیرو در ردیف های بودجه دیده بود که کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ۸۰۰ میلیارد تومان دیگر به این پیشنهاد افزود.

او ادامه داد؛ افزایش ۸۰۰ میلیارد تومانی اعتبار وزارت نیرو مربوط به بخش آب است که از این رقم، ۵۰۰ میلیارد تومان به آب های مرزی، ۱۰۰ میلیارد تومان به آب روستایی، ۱۰۰ میلیارد تومان به شبکه های آبیاری و ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح های آب رسانی اختصاص خواهد یافت. او همچنین درباره واگذاری شرکت ها در قالب اصل ۴۴ گفت؛ در طول سه سال اخیر ۱۰۱ شرکت که عمدتاً وابسته به ساتکاپ بوده اند، واگذار شده است، ضمن اینکه دو نیروگاه نیز به صورت صد درصد روال واگذاری ها را تمام کرده اند و به حوزه سازمان خصوصی سازی برای واگذاری معرفی شده اند. وزیر نیرو ادامه داد؛ دو نیروگاه دیگر نیز از سوی وزارت نیرو تمامی مراحل واگذاری را طی کرده اند و می توانند به دنبال دو نیروگاه اول، واگذار شوند.

فتاح همچنین درباره میزان مصرف سوخت نیروگاه ها افزود؛ میزان سوخت مصرفی نیروگاه ها معادل ۵۶ میلیارد متر مکعب گاز است، به طور متوسط به ازای هر متر مکعب گاز چهار کیلو وات ساعت برق تولید شده است.