تیم كشتی آزاد كشورمان پس از قبول شكست برابر تیم آذربایجان به مقام دوم مسابقه های جام جهانی كشتی آزاد تهران دست پیدا كرد.

ملی پوشان كشورمان كه در روز اول در گروه اول رقابت ها با پیروزی برابر تیم های كوبا، روسیه و گرجستان به فینال این دوره از رقابت ها راه پیدا كردند اما شب گذشته نتوانستند كاری از پیش رو بردارند و در نهایت با نتیجه ۴- ۳ مغلوب حریف خود شدند.

در این دوره از رقابت ها در وزن ۵۵ كیلوگرم عباس دباغی از تیم كشورمان به مصاف ابراهیم اف رفت كه در نهایت این مبارزه در شرایطی كه در تایم اول با نتیجه ۶- صفر به سود دباغی به پایان رسید این آزادكار كشورمان بود كه توانست حریف آذربایجانی خود را ضربه فنی كند تا به این ترتیب اولین برد تیم كشورمان به ثبت برسد.

اما در وزن ۶۰ كیلوگرم مسعود اسماعیل پور مقابل حسین اف به میدان رفت و در این دیدار این كشتی گیر آذربایجانی بود كه با نتایج ۲- صفر و ۶- یك به پیروزی رسید تا در عدد یك تیم ها به تساوی برسند.

در وزن ۶۶ كیلوگرم مهدی تقوی نماینده كشورمان مقابل حسن اف آذربایجانی موفق به پیروزی ۳- صفر و ۵-۴ در ۲ تایم متوالی شد.

در وزن ۷۴ كیلوگرم صادق گودرزی با شمسا بالایف دیدار كرد. در تایم اول در حالی كه آزادكار آذربایجانی به برتری یك - صفر رسید اما تایم دوم با نتیجه ۴-۲ به سود گودرزی تمام شد تا كشتی به وقت سوم كشیده شود ولی با شروع وقت آخر گودرزی نتوانست كاری از پیش رو بر دارد تا به این ترتیب ۵ - یك بازنده حریف خود شود.

▪ وزن ۸۴ كیلوگرم: مصاف دوباره رضا یزدانی با تمرزاف به سود تمرزاف به پایان رسید. یزدانی شب گذشته در ۲ تایم متوالی یك- ۳ و صفر- یك مغلوب حریف آذربایجانی شد.

▪ وزن ۹۶ كیلوگرم: سعید ابراهیمی مقابل كازیموف روی تشك ظاهر شد. در این دیدار ابراهیمی در ۲ وقت اول و دوم با نتایج ۲- صفر و ۲- یك به پیروزی رسید تا به این ترتیب همه نگاه ها به كشتی آخر باشد. مسابقه ای كه قهرمان را مشخص می كرد.

▪ وزن ۱۲۰ كیلوگرم: فردین معصومی برابر علی عیسی یف مغلوب شد تا ایران از رسیدن به عنوان قهرمانی باز بماند. معصومی كه در وقت اول با نتیجه ۳- صفر برابر حریف آذربایجانی خود به پیروزی رسید اما در وقت دوم روی تندر عیسی یف روی پل رفت تا وقت دوم ۴- یك به سود رقیب معصومی به پایان برسد. این درشرایطی بود كه مربیان آذربایجانی به ضربه شدن معصومی اعتقاد داشتند و پس از بازبینی چند باره فیلم كشتی توسط داوران كشتی، مسابقه به وقت سوم كشیده شود معصومی اما در وقت آخر درحالی كه با یك امتیاز از حریف خود پیش افتاد اما در ثانیه های آخر نتوانست كاری از پیش رو بردارد تا به این ترتیب با این باخت نتیجه كشتی به سود تیم آذربایجان به پایان برسد.

● پنج المپیكی در تركیب آذربایجان

حریف ایران در فینال جام جهانی ۲۰۰۹ از پنج كشتی گیر المپیكی در تركیب خود استفاده كرد. حریف ایران در دیدار نهایی جام جهانی هم همانند تیم ملی كشورمان از پنج كشتی گیر المپیكی در تركیب اصلی خود استفاده كرد.

سلیم خان حسین اف در ۶۰ كیلو، شمس الوار شمس الوارایف در ۷۴ كیلو، نوروز تمرزاف در ۸۴ كیلو، ختاگ گازیموف در ۹۶ كیلو و علی عیسی یف در ۱۲۰ كیلو كشتی گیران المپیكی آذربایجان هستند كه با این تیم به تهران آمده اند. حسین اف در دیدار رده بندی المپیك، با قبول شكست برابر سیدمراد محمدی، از دستیابی به مدال برنز محروم شد. نوروز تمرزاف كه سابقه شكست رضا یزدانی را دارد، به مقام هفتم المپیك رسید و گازیموف مدال برنز وزن ششم را از آن خود كرد.