جام جهانی كشتی آزاد سال ۲۰۰۹ طی امروز و فردا در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران و با حضور ۸ تیم برتر دنیا برگزار می‌شود و تیم ملی كشتی آزاد كشورمان بعد از ناكامی بزرگ در المپیك، جوانگرایی در راس كادر فنی و همینطور نفرات تیم ملی را مورد توجه قرار داده و امیدوار است در این رقابت‌ها با داشتن گنجینه‌های گرانبها در كشتی، بتواند از اعتبار خود دفاع كند. آیا آزادی شاهد تولد دوباره كشتی ایران برای قدرت نمایی مجدد در المپیك و مسابقات جهانی خواهد بود؟

در رقابت تیمی به نظر می‌رسد روسیه جدی‌ترین رقیب ایران است و پس از آن آذربایجان می‌تواند خطرناك باشد، هر چند كه روسیه تنها بسیك كودوخوف را از جمع المپیكی‌هایش به میدان می‌فرستد كه البته آن هم در یك وزن بالا‌تر۶۰۰ كیلو) كشتی می‌گیرد. روس‌ها از چهره‌های شاخصی نظیر جمال اوتارسلطان‌اف و دنیس چارگوش هم استفاده خواهند كرد اما، تیم‌های اوكراین، ازبكستان و گرجستان هیچ یار المپیكی را در تركیب ندارند. ‌

غلا‌مرضا محمدی، سرمربی تیم ملی كشتی آزاد با اعلا‌م این‌كه هدف ما المپیك ۲۰۱۲ لندن است، گفت: در بیشتر اوزان جوانگرایی كرده‌ایم و در۶ وزن نفرات جوان زیر ۲۲ سال داریم و جوانگرایی یكی از برنامه‌های اصلی ما در كادر فنی است.

دارنده ۴مدال كشتی جهان تأكید كرد: هركس كشتی را بخوبی بشناسد می‌داند با استفاده از ۱۰ كشتی‌گیر جوان در این رقابت‌ها شركت كرده‌ایم و تركیب بقیه تیم‌ها نشان می‌دهد آنها با نفرات خوبی در مسابقات حاضر شده‌اند، روس‌ها حتی اگر با نفرات پنجم خود می‌آمدند نیز حریف قوی بودند در حالی كه در لیست‌آنها اسامی كشتی‌گیران سرشناسی در اوزان مختلف وجود دارد و ما نیز در كوران مسابقات سعی می‌كنیم كشتی‌گیران خارجی را آنالیز كنیم و در حال حاضر نیز از نفرات سرشناس آنها شناخت كافی داریم.

محمدی تأكید كرد: ما در تهران میزبان هستیم و با استفاده از كشتی‌گیران جوان و با تجربه در این رقابت‌ها حاضر می‌شویم و از كشتی‌گیران می‌خواهیم تا سرحد توان روی تشك حاضر شده و در میدان جنگنده ظاهر شوند.

وی ادامه داد: ما به رقابت‌های جام جهانی به چشم یك دیدار تداركاتی نگاه می‌كنیم تا با شناخت كافی از نفرات خود برای رقابت‌های قهرمانی جهان و آسیا آماده شویم و در نهایت هدف اصلی ما بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ جو و ۲۰۱۲ المپیك لندن است.

در این بین روس‌ها به عنوان قهرمان بلا‌منازع كشتی جهان و المپیك، با جمعی از جوانان با انگیزه خود در آوردگاه تهران به میدان خواهند آمد تا با یك تیر چند نشان را هدف قرار داده باشند. آنها با خود كلی مربی به تهران خواهند آورد تا ارزیابی دقیقی از توان سرمایه‌ها و همینطور حریفان جهانی خود داشته باشند.

● جوانان ایرانی در راه كسب افتخار

تیم كشتی آزاد بزرگسالا‌ن كشورمان با بهره‌گیری از كشتی‌گیران جوان اما با انگیزه و جویای نام راه در ره‌آورد جام جهانی كشتی آزاد می‌گذارد تا بار دیگر برای ایران اسلا‌می افتخارآفرینی كند.

▪ وزن ۵۵ كیلوگرم: ‌

حسن رحیمی: متولد سال ۱۹۸۹ میلا‌دی در تهران است این جوان جویای نام و پرانگیزه تهرانی كشتی را از سال ۲۰۰۳ میلا‌دی آغاز كرد و اولین مربی وی رسول دهقان بود، كسب مدال طلا‌ی قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۰۸ و عنوان دومی جوانان جهان در همین سال بخشی از افتخارات رحیمی است.

عباس دباغی: جوان محجوب و سربه زیر مازندرانی كشتی‌ایران متولد ۱۹۸۷، كشتی را از كودكی زیرنظر پدرش كه از قهرمانان نامی كشتی مازندران است آغاز كرد وی كه فعالیت كشتی را از سال ۲۰۰۲ میلا‌دی آغاز كرده است تاكنون مدال طلا‌ی جوانان آسیا، مدال نقره جوانان جهان و مدال برنز بزرگسالا‌ن آسیا و عضویت تیم ملی در رقابت‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن را در كارنامه دارد.

▪ وزن ۶۰ كیلوگرم:

مسعود اسماعیل‌پور: كشتی‌گیر جوان آینده‌دار و خلا‌ق مازندارنی اهل شهرستان جویبار و متولد سال ۱۹۸۸ میلا‌دی است. كشتی را از سال ۲۰۰۱ میلا‌دی زیرنظر پدرش محمود اسماعیل‌پور از مربیان سازنده و كم‌توقع استان مازندران آغاز كرد مدال طلا‌ی نوجوانان آسیا در سال ۲۰۰۵ میلا‌دی، مدال طلا‌ی جوانان آسیا و جهان در سال ۲۰۰۸ میلا‌دی در وزن ۶۰ كیلوگرم از افتخارات این جوان مازندرانی است.

احمد امیریان: كشتی‌گیر مازندرانی و ۲۲ ساله، كشتی را زیرنظر مربیان مازندرانی آغاز كرد و پس از حضور موفق در رقابت‌های لیگ در تركیب تیم صدرای زیرآب برای اولین بار پیراهن تیم ملی را در رقابت‌های جام جهانی كشتی آزاد برتن می‌كند.

▪ در وزن ۷۴ كیلوگرم: ‌

صادق گودرزی متولد سال ۱۹۸۷ میلا‌دی در همدان، كشتی را زیرنظر پدرش سعید گودرزی از مربیان زحمتكش همدانی آغاز كرده است. كسب مدال طلا‌ی نوجوانان آسیا در وزن ۶۹ كیلوگرم در سال ۲۰۰۴ و كسب مدال طلا‌ی جوانان آسیا و مدال نقره جوانان جهان در سال ۲۰۰۶ بخشی از افتخارات این جوان آینده‌دار كشتی ایران است.

ایمان محمدیان: این جوان مازندرانی متولد سال ۱۹۸۷ است. كشتی را از سال ۱۹۹۸ در باشگاه شهید وطنی مازندران زیرنظر مربیانی همچون بهنام طیبی و نادر ناظری آغاز كرده، كسب مدال برنز نوجوانان آسیا در سال ۲۰۰۴ و برنز رقابت‌های جام كیف در سال ۲۰۰۸ بخشی از افتخارات محمدیان است.

▪ در وزن ۸۴ كیلوگرم:

رضا یزدانی: كشتی‌گیر جوان و پرانگیزه و جنگنده مازندرانی متولد سال ۱۹۸۴، كشتی را از باشگاه رجایی كوه‌خیل زیرنظر محمود اسماعیل‌پور مربی پرتلا‌ش مازندرانی از سال ۱۹۹۵ آغاز كرد. كسب مدال برنز جوانان آسیا در سال ۲۰۰۴ در وزن ۷۴ كیلوگرم دو مدال برنز قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، مدال طلا‌ی بازی‌های آسیایی دوحه در سال ۲۰۰۶ و عضو تیم ایران در رقابت‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن و حضور در دو رقابت جام جهانی در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ در تهران و روسیه كه در مجموع انفرادی وزن ۸۴ كیلوگرم سوم شده است بخشی از افتخارات یزدانی است.

اسماعیل نجاتیان: پدیده كشتی ایران از استان خراسان رضوی ۲۱ ساله می‌باشد و كشتی را در مشهد زیرنظر فیلا‌بی و اسماعیل‌نژاد آغاز كرد و در رقابت‌های قهرمانی كشور در سال جاری قهرمان شد و با درخشش در تركیب تیم راه‌آهن خراسان در رقابت‌های لیگ به تركیب تیم ملی راه یافت.

▪ دروزن ۹۶ كیلوگرم:

سعید ابراهیمی متولد سال ۱۹۸۲ در نهاوند، كشتی را زیرنظر نعمت رضایی آغاز كرد، عضو تیم ایران در رقابت‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن مدال طلا‌ی قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۵ در وزن ۸۴ كیلوگرم و مدال نقره جهان در سال ۲۰۰۷ را در كارنامه كاری خود دارد.

جعفر دلیری: عضو با تجربه تیم كشتی ایران از استان كرمانشاه مدال طلا‌ی ارتش‌های جهان در سال ۲۰۰۸ میلا‌دی بخشی از افتخارات این فرد همیشه حاضر در رقابت‌های قهرمانی كشور بوده است.

▪ در وزن ۱۲۰ كیلوگرم: ‌

فردین معصومی: كاپیتان پرتجربه كشتی ایران دارنده مدال برنز رقابت‌های جهان در سال ۲۰۰۶ متولد سال ۱۹۷۷ میلا‌دی، از سال ۱۹۹۴ میلا‌دی كشتی را در ماسال استان گیلا‌ن آغاز كرد. عضو تیم ایران در رقابت‌های المپیك ۲۰۰۸ پكن و در رقابت‌های جام جهانی سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ حاضر بوده است و چندین مدال آسیایی را در كارنامه خود دارد.

سعید آذرشكیب: متولد سال ۱۹۸۷ در كرج، افرادی همچون اكبر فلا‌ح و كرمانی در این سال‌ها مربی وی بوده‌اند. كسب ۲ مدال نقره جوانان جهان در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ و قهرمانی جوانان آسیا در سال ۲۰۰۶ میلا‌دی است.