در شرایطی كه جام جهانی كشتی آزاد سال ۲۰۰۹ طی روز‌های ۱۷ و ۱۸ اسفند در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی تهران و با حضور ۸ تیم برتر دنیا برگزار می‌شود، تیم ملی كشتی آزاد كشورمان بعد از ناكامی المپیك، جوانگرایی در راس كادر فنی و همینطور نفرات تیم را مورد توجه قرار داده و امیدوار است در این رقابت‌ها به برداشت‌های تازه‌ای در جهت احیای قدرت خفته خود دست یابد.

غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی كشتی آزاد با اعلام این‌كه هدف ما المپیك ۲۰۱۲ لندن است، گفت: در بیشتر اوزان جوانگرایی كرده‌ایم و در ۶ وزن نفرات جوان زیر ۲۲ سال داریم و جوانگرایی یكی از برنامه‌های اصلی ما در كادر فنی است.

دارنده ۴مدال كشتی جهان تأكید كرد: هركس كشتی را بخوبی بشناسد می‌داند با استفاده از ۱۰ كشتی‌گیر جوان در این رقابت‌ها شركت كرده‌ایم و تركیب بقیه تیم‌ها نشان می‌دهد آنها با نفرات خوبی در مسابقات حاضر شده‌اند، روس‌ها حتی اگر با نفرات پنجم خود می‌آمدند نیز حریف قوی بودند در حالی كه در لیست‌ آنها اسامی كشتی‌گیران سرشناسی در اوزان مختلف وجود دارد و ما نیز پس از وزن‌‌كشی، در كوران مسابقات سعی می‌كنیم كشتی‌گیران خارجی را آنالیز كنیم و در حال حاضر نیز از نفرات سرشناس آنها شناخت كافی داریم.

محمدی تأكید كرد: ما در تهران میزبان هستیم و با استفاده از كشتی‌گیران جوان و با تجربه در این رقابت‌ها حاضر می‌شویم و از كشتی‌گیران می‌خواهیم تا سرحد توان روی تشك حاضر شده و در میدان جنگنده ظاهر شوند.

وی ادامه داد: ما به رقابت‌های جام جهانی به چشم یك دیدار تداركاتی نگاه می‌كنیم تا با شناخت كافی از نفرات خود برای رقابت‌های قهرمانی جهان و آسیا آماده شویم و در نهایت هدف اصلی ما بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگ جو و ۲۰۱۲ المپیك لندن است.

در این بین روس‌ها به عنوان قهرمان بلامنازع كشتی جهان و المپیك، با جمعی از جوانانبا انگیزه خود در آوردگاه تهران به میدان خواهند آمد تا با یك تیر چند نشان را هدف قرار داده باشند. آنها با خود كلی مربی به تهران خواهند آورد تا ارزیابی دقیقی از توان سرمایه‌ها و همینطور حریفان جهانی خود داشته باشند.

تركیب تیم ملی كشتی آزاد روسیه در جام جهانی تهران به قرار ذیل است :

۵۵ كیلوگرم: محمود ماگومداف - جمال اوتار سلطان اف/۶۰ كیلوگرم: بسیك كودوخوف - احمد چاركایف/۶۶ كیلوگرم: مولید لامپ ژی یف - رسول ژوكایف /۷۴ كیلوگرم: دنیس چارگوش - حاجی مراد مرتضی علی اف/۸۴ كیلوگرم: آنزور اوریشف دیمیتری كریلوف/۹۶ كیلوگرم: ابراگیم سعیداف - آلن زاسییف/۱۲۰ كیلوگرم: آلان جامپایف آنزور بل توكایف/ مربیان: حاجی مراد ماگمداف - اناتولی مارگی‌یف مالیك تدی‌یف الكساندر هریستاكیس آنزور تمبوتوف ولادیمیر مودوسیان ایوان آشنیتسكی/سرپرست: جامبولات تدی‌یف