تابستان هر سال اگرچه فصل آزمون صنعت آب و برق به شمار آمده و تمامی تلاش مدیران و کارکنان وزارت نیرو معطوف به تامین آب و برق مطمئن و پایدار هموطنان عزیزمان می شود، اما سال ۱۳۸۸ از دو منظر بیش از سال های گذشته از نظر تامین آب و برق اهمیت یافت؛ نخست آنکه به دلیل بروز شدیدترین خشکسالی نیم قرن گذشته در سال آبی ۸۸- ۸۷ و به دنبال آن وقوع خاموشی های ناخواسته که به دلیل کاهش حجم آب ذخیره شده در پشت سدهای کشور و کاهش میزان تولید نیروگاه های برقابی صورت گرفت، نوعی نگرانی در بین مردم عزیز کشورمان در زمینه احتمال وقوع خاموشی در تابستان سال جاری به وضوح نمود یافت.

دوم آنکه به دلیل شرایط خاص بهار امسال و برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عدم تامین آب و برق مشترکان می توانست بسترساز ورود این دو صنعت حساس و استراتژیک به بحث های سیاسی شده و در مقام عمل مسیر خدمت رسانی به ملت بزرگ ایران را مختل کند. با تفضل الهی اگرچه بهار ۸۸ را بدون کمترین مشکل پشت سر گذاشتیم اما عده یی با طرح این موضوع که به دلیل انتخابات از اعمال خاموشی صرف نظر شده است، پیش بینی وقوع خاموشی گسترده را در ایام تابستان می نمودند که خوشبختانه تا اوایل مرداد با کمترین مشکل وظیفه خدمت رسانی به مردم عزیز به فعلیت رسیده و ان شاء الله این روند تا پایان تابستان و به نحو قابل قبولی به انجام خواهد رسید. اما آنچه در این میان جای تعجب است القای ناامیدی و بدبینی به فضای با نشاط و پرامید زندگی مردم است. انتخاب عنوان نوشتار روزنامه اعتماد به گونه یی است که نویسنده گویی از وضعیت یکی از کشورهای فقیر از نظر شاخص های برخورداری از آب و برق خبر داده است.

به نحوی که مطالعه متن مقاله چنان تیتری را به ذهن متبادر نمی سازد. ذکر این نکته نیز ضروری است که ایشان هیچ گونه مراجعه یی به روابط عمومی وزارت نیرو جهت دریافت اطلاعات مورد نظرشان نداشته اند و اصولاً آمار مورد درخواست بارها در خلال مصاحبه های گذشته در اختیار اصحاب جراید و از جمله ایشان قرار گرفته است. اما آنچه می توان با اطمینان از آن سخن گفت این است که در حال حاضر با تلاش همکاران وزارت نیرو هیچ گونه مشکل حادی در تامین آب و برق مردم عزیز کشورمان وجود ندارد، گو اینکه شبکه برق کشور با وسعت حدود ۷۰۰ هزار کیلومتر در سراسر کشور در معرض حوادث غیر مترقبه یی چون توفان های شدید، حوادث رانندگی و نیز عواملی چون گرمای شدید روزهای اخیر و نیز وجود فرسودگی در برخی قسمت های شبکه قرار دارد و به صفر رساندن خاموشی های تحمیل شده بر شبکه نه تنها در ایران بلکه در هیچ کشور دیگری امکان پذیر نمی باشد. به عنوان نمونه به طور متوسط در نیمه دوم تیرماه در شهر تهران با داشتن بیش از سه میلیون مشترک برق، روزانه حدود ۲۰۰ مورد خاموشی ناشی از عوامل پیش گفته حادث شده است که توسط همکاران صنعت برق رسیدگی و رفع عیب شده است و این حقیقت با بزرگنمایی تخیلی خبرنگار محترم که نوشته اند «تهران تقریباً شب ها تاریک است» همخوانی ندارد و اصولاً ادعای ایشان از وقوع حادثه یی است که کذب بودن آن را همه شهروندان تهرانی و نیز هموطنان مان در شهرهای دیگر می توانند شهادت دهند.

ذکر این نکته نیز ضروری است که در صورت انتقال خبر وقوع هرگونه حادثه یا خاموشی در شبکه برق به همکاران ما در مرکز فوریت های صنعت برق با شماره تلفن ۱۲۱ یا شماره حوادث درج شده در پشت قبوض برق، امکان رفع مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن بیش از پیش فراهم می شود. در زمینه تامین آب شرب هموطنان عزیز نیز علی رغم اینکه در سال آبی جاری در مقایسه با متوسط بارش ۴۰ سال گذشته میزان بارندگی ۱۶ درصد کمتر بوده است اما به جز در مناطق محدودی از کشور که شدت خشکسالی بیشتر بوده است هیچ گونه نوبت بندی یا مشکل دیگری وجود نخواهد داشت و به طور کلی در هیچ یک از شهرهای بزرگ و کوچک کشور مشکل حادی به نام نبود آب شرب بهداشتی به وقوع نخواهد پیوست. آنچه مسلم است فرزندان ملت بزرگ ایران در وزارت نیرو از هیچ گونه تلاشی در زمینه انجام وظیفه سنگینی که جهت تامین رفاه مردم عزیز ایران سربلند برعهده دارند، فروگذار نخواهد کرد. نکته آخر اینکه وزارت نیرو در زمینه به مدار آوردن واحدهای نیروگاهی بر خلاف آنچه در مقاله روزنامه اعتماد عنوان شده است مطابق برنامه چهارم توسعه عمل نموده است که به پیوست آمار عملکرد صنعت برق در چهار سال گذشته تقدیم می گردد.

اعتماد؛ وزارت نیرو در بخشی از جوابیه یی که به روزنامه ارسال کرد، خبرنگار «اعتماد» را متهم به القای ناامیدی و بدبینی در فضای بانشاط و پر امید زندگی مردم کرد در حالی که روزنامه اعتماد تنها به وظیفه اطلاع رسانی خود که ظاهراً خود وزارت نیرو از آن بی خبر است، عمل کرد و تنها بخشی از واقعیت را در شهری که در آن حضور دارد، نوشت و از قطعی های ۷ تا ۱۰ ساعته برق در اهواز و بسیاری از نقاط کشور پرده برنداشت؛ آن چیزی که برخی از مردم در بخش نظر بینندگان تابناک قرار داده اند بسیار ناراحت کننده و خلاف ادعای وزارت نیرو است. امید است وزارت نیرو خوانندگان را نیز متهم به القای ناامیدی نکند. بخشی از نظرات خوانندگان در مورد قطع چندین ساعته آب و برق در پی می آید.

- محله ما در اسلامشهر در اوایل شب آب قطع می شود و تا فردا صبح با کمبود آب مواجه هستیم. با تشکر

- در تبریز هم به تازگی مد شده و ظهر ها یک ساعت برق می رود، مبارک است ان شاءالله.

- برق منطقه شیخ بهایی تهران روز سه شنبه بیش از ۷ ساعت قطع بود و تلفن های مکرر به مسوولان هم نتیجه یی نداشت.

- در اندیشه تبریز در هفته گذشته حداقل ۲۰ ساعت برق قطع شد.

- گرمای بی امان خوزستان و قطع ۷ تا ۱۰ساعته برق برای وزارت نیرو قابل باور هست یا آن هم امکان ندارد؟

- ما هم انسانیم، چطور در گرمای ۳۹ تا ۵۲ درجه برق را قطع می کنند؟

-در سعادت آباد در یک ماه گذشته سه روز به مدت سه ساعت برق قطع شد.

- برق منطقه کورش اهواز در گرمای بالای ۵۰ درجه از ساعت ۶ قطع شد که طبق گفته مسوولان ۲۴ ساعت طول می کشد.

- منطقه اوشان الان مدت دوهفته است آب قطع شده است.

- ما در منطقه گیشا حدود شش ساعت و شب قبلش دو ساعت برق نداشتیم... واقعاً که.

- برق منطقه پونک طی دو هفته گذشته به طور متناوب و مکرر و طولانی قطع شده است.

- در شیراز، خیابان ایمان جنوبی در ۱۰ روز گذشته ۷ روز در گرمترین ساعات ظهر برق قطع شد.

این تنها بخشی از نظرات است. و وزارت نیرو نیز در حالی ادعاهای عدم قطع برق را دارد که شب گذشته فاز دو شهرک اکباتان و شهرک غرب با قطع دو ساعته برق مواجه بودند. اما در بخش دیگری از این جوابیه آمده است که «اعتماد» به وزارت نیرو برای دریافت آمار مراجعه نکرد، که بهتر است در این زمینه سکوت کرد چون خود مسوولان وزارت نیرو بهتر می دانند که این گونه نبود، حتی یک بار در حضور وزیر این درخواست مطرح شد که فایل صوتی آن موجود است.