وزیر نیرو از ارائه نامه مشترك وزارتخانه‌های نیرو و اقتصاد به رئیس‌جمهور درباره واگذاری نیروگاه‌ها به بخش خصوصی خبر داد و اعلام كرد: با معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر امور اقتصادی و دارایی در این باره به توافق رسیدیم.

پرویز فتاح در گفتگو با مهر با تاكید بر این كه وزارت نیرو و وزارت امور اقتصادی و دارایی موافق واگذاری سهام نیروگاه‌ها براساس اصل‌۴۴ به بخش خصوصی هستند، تصریح كرد: روز چهارشنبه هفته گذشته نیز در جلسه هیات دولت درخصوص واگذاری نیروگاه‌ها بحث شد.وزیر نیرو با بیان این كه واگذاری نیروگاه‌ها در اختیار سازمان خصوصی‌سازی است، گفت: وزارت نیرو و سازمان خصوصی‌سازی به صورت مشترك، نامه‌ای به رئیس‌جمهور درباره واگذاری نیروگاه‌های دولتی به بخش خصوصی نوشته‌اند.

همچنین، غلامرضا حیدری كردزنگنه در گفتگو با مهر از آمادگی ۴ نیروگاه دولتی برای واگذاری به بخش خصوصی خبر داد و گفت: مشكل واگذاری سهام نیروگاه‌ها، بدهی آنها به سیستم بانكی، بانك مركزی و خزانه است.

مدیرعامل سازمان خصوصی‌سازی با بیان این كه رقم بدهی نیروگاه‌ها بسیار بالاست، تصریح كرد: این بدهی‌ها به گونه‌ای است كه برخی نیروگاه‌ها ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت خود دارای بدهی هستند.

وی افزود: واگذاری نیروگاه‌ها به خریداران با این میزان بدهی‌ها، فشاری را بر خریداران سهام در صورت پرداخت نقدی قیمت خرید وارد می‌كرد، به طوری كه یكی از نیروگاه‌هایی كه قرار بود واگذار شود ۴۲۰ میلیارد تومان قیمت‌گذاری شده بود، این در حالی بود كه این نیروگاه ۳۷۰ میلیارد تومان بدهی داشت.

كردزنگنه ادامه داد: به عبارت دیگر، نیروگاه مذكور باید با قیمتی معادل ۵۰ میلیارد تومان فروخته می‌شد؛ بنابراین مطمئنا این ایراد مطرح می‌شد كه نیروگاهی با این عظمت با قیمت بسیار كم فروخته شد. وی خاطرنشان كرد: با توجه به این امر، نامه‌ای مشترك از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به رئیس‌جمهور و وزیر نیرو ارائه شد تا در دولت، شورای اقتصاد و كمیسیون اقتصادی دولت با توجه به این كه دارای اختیارات شورای پول و اعتبار است، مطرح، تصویب و در نهایت ابلاغ شود.