مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران با اعلام اینکه بورس بورس در آستانه تشکیل قرار دارد، تاکید کرد به مدار نیامدن نیروگاه بوشهر در تابستان امسال قطعا رزرو شبکه برق را پایین می آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود حجت در جمع خبرنگاران گفت: اگرچه اعلام شده است که ۵۰۰ مگاوات نیروگاه بوشهر به تابستان امسال نمی رسد اما این نکته نیز حائز اهمیت است که مدیریت نیروگاه بوشهر و هر گونه تصمیم گیری در رابطه با آن به عهده وزارت نیرو نیست.

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران افزود : البته به مدارنیامدن نیروگاه بوشهر قطعا رزرو شبکه برق را پایین می آورد ولی در حال حاضر مشکل عمده ای مبنی بر تامین برق مشترکان بروز نکرده است که ادامه راه منوط به همکاری مشترکان همانند گذشته است.

وی تصریح کرد: البته وزارت نیرو راجع به خطوط برق که نیروگاه بوشهر را به شبکه سراسری برق متصل کند مشکلی ندارد و حتی تا ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات را نیز پاسخگو خواهد بود.

● بورس برق در آستانه راه اندازی

حجت درمورد راه اندازی بورس برق گفت: مطالعات انجام شده است و بورس برق در آستانه تشکیل قرار دارد، این در حالی است که راه اندازی این بورس مسائل جانبی دارد که باید آنرا حل کرد به این معنا که مسائل مالی میان وزارت نیرو و صنایع وجود دارد و یارانه باید به نحوی توزیع شود تا حق دولت و سایر بخشها ضایع نشود.

وی همچنین در خصوص تبادلات برق ایران با سایر کشورها در تابستان گفت: ایران به تعهدات خود پایبند است و البته اولویت اول ما تامین برق داخل کشور است و در مواردی که کشور نیاز داشته تنها حداقلهای تعهد شده به سایر کشورها تامین می شود.

● درخواست وزارت نیرو از صنایع

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: وزارت نیرو در مذاکراتی که با بخش صنعت کشور داشته، از آنها درخواست کرده است تا تعطیلات تابستانی خود را به زمان پیک مصرف منتقل نمایند چراکه اگر مصارف صنایع نیز اضافه می شد قطعا میزان بار از حد فعلی افزایش می یافت. این درحالی است که طی روزهای گذشته میزان بار شبکه به ۴۰ هزار مگاوات نیز رسیده است.

وی تصریح کرد: چند روز قبل به دلایلی در حدود یک درصد برق کشور قطع شد که از این بابت همه بدنه صنعت برق نگران شده بود در حالیکه شاید در کلان موضوع یک درصد زیاد نباشد اما حتی این رقم نیز برای صنعت برق کشور نگران کننده است.

به گفته حجت، معنای اینکه راندمان نیروگاههای ایران بالاتر از آمریکا است، این است که رشد برق ایران در ۲۰ سال اخیر صورت گرفته و به تبع آن بیشتر تاسیسات نیروگاهی کشور نو و تازه کار است که بر این اساس، راندمان آنها از نیروگاههایی که ۵۰ سال قبل بنا نهاده شده به مراتب بالاتر خواهد بود.

وی اظهار داشت: البته مشکل اصلی شبکه های توزیع است که فرسوده هستند و البته طرحهای اصلاح و بهینه سازی شبکه به صورت مرتب صورت می گیرد.