مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران با اعلام اینكه بورس در آستانه تشكیل قرار دارد، تاكید كرد :به مدار نیامدن نیروگاه بوشهر در تابستان امسال قطعا رزرو شبكه برق را پایین می آورد. به گزارش مهر، مسعود حجت گفت: اگرچه اعلام شده است كه ۵۰۰ مگاوات نیروگاه بوشهر به تابستان امسال نمی رسد اما این نكته نیز حائز اهمیت است كه مدیریت نیروگاه بوشهر و هر گونه تصمیم گیری در رابطه با آن به عهده وزارت نیرو نیست. مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران افزود: البته به مدارنیامدن نیروگاه بوشهر قطعا رزرو شبكه برق را پایین می آورد ولی در حال حاضر مشكل عمده ای مبنی بر تامین برق مشتركان بروز نكرده است كه ادامه راه منوط به همكاری مشتركان همانند گذشته است. وی تصریح كرد: البته وزارت نیرو راجع به خطوط برق كه نیروگاه بوشهر را به شبكه سراسری برق متصل كند مشكلی ندارد و حتی تا ظرفیت ۱۰۰۰ مگاوات را نیز پاسخگو خواهد بود.

● بورس برق در آستانه راه اندازی

حجت در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر راه اندازی بورس برق گفت: مطالعات انجام شده است و بورس برق در آستانه تشكیل قرار دارد، این در حالی است كه راه اندازی این بورس مسائل جانبی دارد كه باید آنرا حل كرد به این معنا كه مسائل مالی میان وزارت نیرو و صنایع وجود دارد و یارانه باید به گونه ای توزیع شود تا حق دولت و سایر بخشها ضایع نشود.

● اولویت اول ایران تأمین برق داخل كشور است

وی همچنین در خصوص تبادلات برق ایران با سایر كشورها در تابستان گفت: ایران به تعهدات خود پایبند است و البته اولویت اول ما تامین برق داخل كشور است و در مواردی كه كشور نیاز داشته فقط حداقلهای تعهد شده به سایر كشورها تامین می شود.

● درخواست وزارت نیرو از صنایع

مدیرعامل شركت مدیریت شبكه برق ایران گفت: وزارت نیرو در مذاكراتی كه با بخش صنعت كشور داشته، از آنها درخواست كرده است تا تعطیلات تابستانی خود را به زمان پیك مصرف منتقل نمایند چراكه اگر مصارف صنایع نیز اضافه می شد قطعا میزان بار از حد فعلی افزایش می یافت. این درحالی است كه در روزهای گذشته میزان بار شبكه به ۴۰ هزار مگاوات نیز رسیده است. وی تصریح كرد: چند روز قبل به دلایلی در حدود یك درصد برق كشور قطع شد كه از این بابت همه بدنه صنعت برق نگران شده بود در حالیكه شاید در كلان موضوع یك درصد زیاد نباشد اما حتی این رقم نیز برای صنعت برق كشور نگران كننده است. به گفته حجت، معنای اینكه راندمان نیروگاههای ایران بالاتر از آمریكا است، این است كه رشد برق ایران در ۲۰ سال اخیر صورت گرفته و به تبع آن بیشتر تاسیسات نیروگاهی كشور نو و تازه كار است كه بر این اساس، راندمان آنها از نیروگاههایی كه ۵۰ سال قبل بنا نهاده شده به مراتب بالاتر خواهد بود. وی اظهار داشت: البته مشكل اصلی شبكه های توزیع است كه فرسوده هستند و البته طرحهای اصلاح و بهینه سازی شبكه به صورت مرتب صورت می گیرد.