مدیرعامل شركت توانیر اعلام كرد: هیات وزیران بتازگی در مصوبه‌ای بر لزوم كنترل بیشتر لوازم خانگی وارداتی و تولیدات داخلی از نظر مصرف انرژی تاكید كرده است.

مدیرعامل توانیر گفت: در حال حاضر در بیشتر خانه‌های شهری و روستایی از لامپ كم‌مصرف برای تامین روشنایی مورد نیاز استفاده می‌شود، بر این اساس، وزارت نیرو پس از توزیع كامل ۱۰۰ میلیون شعله لامپ كم‌مصرف برنامه‌ریزی شده در سال گذشته و امسال به سمت توزیع لامپ‌های كم‌مصرف LED حركت خواهد كرد.

به گزارش مهر،‌ محمد بهزاد در جمع خبرنگاران افزود: توزیع این میزان لامپ كم‌مصرف، باعث كاهش مصرف برق به میزان ۲۰۰۰ مگاوات در پیك مصرف شده است.

وی تصریح كرد: كاهش مصرف انرژی لوازم خانگی نظیر لباسشویی و یخچال، فریزر اولویت بعدی وزارت نیرو پس از اصلاح الگوی روشنایی در مصارف خانگی است،‌ چرا كه تامین روشنایی حدود یك سوم مصرف انرژی الكتریكی را در مصارف خانگی به خود اختصاص می‌دهد.

به گفته بهزاد،‌ دو سوم دیگر برای تامین انرژی استفاده از لوازم خانگی مصرف می‌شود. بر این اساس، لازم است تا موضوع پایین بودن مصرف انرژی هم در تولیدات داخلی و هم در لوازم خانگی وارداتی مورد توجه قرار گیرد.

بهزاد همچنین عنوان كرد؛ هیات وزیران بتازگی در مصوبه‌ای بر لزوم كنترل بیشتر لوازم خانگی وارداتی و تولیدات داخلی از نظر مصرف انرژی تاكید كرده است.

وی با تاكید بر لزوم به حداقل رساندن مصرف انرژی در وسایل و تجهیزات خنك‌كننده، خاطرنشان كرد: با توجه به گرم شدن تدریجی كره زمین و محدودیت منابع انرژی، برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد كه تجهیزات خنك‌كننده، كمترین مصرف انرژی را در اوج مصرف به خود اختصاص دهند.