رئیس جمهور روز پنجشنبه در نطنز اخبار خوشی را درباره نیروگاه اتمی بوشهر اعلام خواهد کرد.(پرویز فتاح ۱۷ فروردین ۱۳۸۸)

این خبر خوش اما هنوز به رغم تاکید وزیر نیرو که از سال ۸۵ تاکنون برای برق تولیدی آن حساب ویژه یی باز کرده، اعلام نشده و پرویز فتاح نیز روز گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت اشتیاق ۱۷ فروردین را نداشت؛ «نیروگاه بوشهر تابستان وارد مدار نمی شود.»

او در پاسخ به سوال خبرنگاری که از او درباره وعده راه اندازی نیروگاه بوشهر در تابستان امسال پرسیده بود، می گوید؛ تاکنون اطلاع موثقی توسط رئیس سازمان انرژی اتمی به وزارت نیرو در مورد نیروگاه بوشهر مبنی بر اینکه ۵۰۰ هزار مگاوات وارد مدار خواهد شد یا خیر، نرسیده است. پرویز فتاح با بیان اینکه تقریباً در خصوص ورود ۵۰۰ هزار مگاوات برق به مدار برای تابستان امسال قطع امید کرده ایم، تصریح می کند؛ به نظر می رسد به رغم قولی که داده شده بود، تابستان امسال این میزان برق وارد مدار نخواهد شد، این در حالی است که وزارت نیرو روی این میزان برق حساب باز کرده بود. او که آبان ماه سال ۸۵ اعلام کرده بود اگر نیروگاه اتمی نیاید بوشهر خاموش می شود، درباره خاموشی بوشهر چیزی نگفت اما درباره اینکه آیا با عدم ورود ۵۰۰ مگاوات برق به مدار با قطعی برق مواجه خواهیم شد یا خیر، می افزاید؛ همان گونه که قبلاً نیز وعده داده بودیم، می توانیم مصرف را تا حد امکان تامین کنیم ولی مردم نیز باید در مصرف صرفه جویی کنند.

فتاح تصریح می کند؛ دو روز گذشته چند واحد برق خروج اضطراری داشتند که وزارت نیرو را دچار مشکل کرد. امیدواریم این مشکلات رفع شود و تابستان امسال نیز همان گونه که قول داده بودیم با کمترین مشکل سپری شود. او ادامه می دهد؛ تمام سعی مان را به کار می گیریم و تمام امکانات نیز بسیج شده است که با مشکل عمده یی برخورد نکنیم ضمن اینکه مردم باید در مصرف صرفه جویی کنند تا از این دوران نیز گذر کنیم. اما گذر از این دوران قطعاً صورت خواهد گرفت. ولی بدقولی روس ها ادامه دارد. آنها همچنان تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر را به بعد موکول می کنند. الان چند سالی است که قرار است خبر خوشی درباره نیروگاه اتمی بوشهر مبنی بر راه اندازی آن منتشر شود اما تبلیغات گسترده صداوسیما درباره اینکه خبر آمد خبری در راه است، بی نتیجه ماند. روس ها تیرماه امسال اعلام کردند نیروگاه اتمی بوشهر تا آخر سال ۲۰۰۹ راه اندازی می شود.

این در واقع آخرین وعده آنها مبنی بر راه اندازی این نیروگاه است که به گفته وزیر نیرو می تواند بار سنگین توزیع برق را از شبکه جنوب کشور بردارد. اما این هزار مگاوات هنوز با اما و اگرهای بسیاری روبه رو است. نووستی روسیه در مورد پیشینه ساخت نیروگاه بوشهر می نویسد؛ نخستین نیروگاه اتمی ایران از زمان آغاز پروژه تاکنون با مشکلات بسیاری مواجه شده است. پروژه ساخت نیروگاه بوشهر در سال ۱۳۵۲ توسط شرکت آلمانی زیمنس آغاز شد. اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ همکاری این شرکت با ایران قطع شد و به دلیل نیمه تمام بودن پروژه یافتن یک پیمانکار جدید برای اتمام آن دشوار بود تا اینکه در سال ۱۳۷۳ روسیه که برای صنعت برق هسته یی خود نیاز به نقدینگی داشت با امضای قراردادی ۸۰۰ میلیون دلاری کار تکمیل بخش یک نیروگاه هسته یی بوشهر را بر عهده گرفت.

به گزارش «نووستی» این قرارداد از ابتدا با مخالفت شدید امریکا و اسرائیل روبه رو بود و بسیاری معتقدند علت عمده تاخیرهای به وجودآمده در جریان اجرای این قرارداد توسط روسیه نیز همین دلایل سیاسی است، اگرچه کرینکو اعلام کرده این تاخیرها به دلایل فنی بوده است. تشدید مناقشه هسته یی ایران با غرب نیز از دیگر دلایلی است که در انجام به موقع این پروژه اختلال ایجاد کرده است. نووستی تاکید کرده است؛ ایرانیان از ساخت طولانی مدت اولین نیروگاه اتمی خود خسته شده اند. انتظار این کشور حدود ۳۰ سال است که به پایان نمی رسد. ابتدا آلمانی ها کار را نیمه تمام گذاشتند و تاسیسات تقریباً آماده را در سال ۱۹۸۰ به خاطر شروع جنگ هشت ساله در ایران رها کرده و بعد از آن نیز بازنگشتند و اکنون روس ها کار تحویل نیروگاه را به درازا می کشانند. ساختمان این واحد نیروگاهی در اثر بمباران های عراق طی جنگ تحمیلی صدماتی جدی دیده بود. پس از پایان جنگ هیچ کس با تکمیل ساخت تاسیسات اتمی ناقص موافقت نکرد، کار دشواری بود و تنها روسیه به درخواست ایران پاسخ داد.

نیروگاه تقریباً ۲۰ سال زیر آفتاب و باد بیابانی بود. اما بازسازی بخش ساختمانی به دشواری بازسازی تجهیزات نبود. بسیاری از دستگاه های خریداری شده زنگ زده یا فرسوده شده بودند. کمیسیون مشترک روسیه - ایران آنالیز مهندسی عظیمی انجام داد که در نتیجه آن مشخص شد تنها حدود پنج هزار دستگاه قابل استفاده هستند. ابعاد دستگاه ها با پروژه روسی همخوانی نداشتند. همچنین دستگاه های جدید نیز مورد نیاز بودند. روس ها اما به رغم تمام کارشکنی ها تاکید می کنند؛ تحولات سیاسی داخلی ایران بعد از انتخابات ریاست جمهوری به هیچ عنوان در برنامه های احداث نیروگاه اتمی بوشهر تاثیری ندارد. «ریانووستی» که بعد از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران اقدام به انتشار اخبار محرمانه ایران کرده، تصریح می کند؛ همه چیز روال عادی خود را طی می کند. از نظر ما راه اندازی نیروگاه تا اواخر سال جاری میلادی انجام خواهد شد. این منبع آگاه روسی که نخواست نامش فاش شود، اطمینان می دهد امنیت پیرامون تاسیس نیروگاه اتمی بوشهر کاملاً تامین می شود.