اقتدار كشتی ایران در سطح قاره كهن و در میان جوانان گوش شكسته هم بی‌رنگ و بی‌رنگ‌تر می‌شود.

رقابت‌های كشتی قهرمانی جوانان آسیا كه در فیلیپین جریان دارد، یك بار دیگر نشان داد كشتی ایران روند حركتی مطلوبی ندارد و در سرازیری حركت می‌كند.

تیم‌های كشتی فرنگی جوانان ایران هرچند در رقابت‌های فیلیپین بر سكوی قهرمانی آسیا تكیه زد، اما نگاهی به عملكرد تیمی كشتی‌گیران جوان ایرانی نشان می‌دهد كه این قهرمانی بدون حاشیه امن و در تهدید سایه به سایه قزاق‌ها رقم خورد.

تیم كشتی فرنگی ایران در رقابت‌های سال گذشته كه در دوحه قطر برگزار شد با ۷۲امتیاز و در حالی كه ۶ امتیاز از قزاقستان بیشتر امتیاز به دست آورد بر سكوی قهرمانی ایستاد. در فیلیپین این فاصله به ۲ امتیاز رسید تا ایران ۶۷ امتیاز بگیرد و قزاق‌ها با ۶۵ امتیاز خود را به كشتی ایران نزدیك‌تر كنند و اقتدار قهرمان بلامنازع قاره كهن را به چالش بكشند.

هرچند در هنگام نگارش این نوشته هنوز رقابت‌های كشتی آزاد قهرمانی جوانان آسیا به پایان نرسیده، اما عملكرد تیم ایران نشان از افت محسوس جوانان كشتی ایران و رشد محسوس‌تر رقبای آسیایی ما دارد.

هرچند نتایج یك رقابت نمی‌تواند ملاك مناسبی در ترسیم روند حركتی جوانان كشتی ایران باشد، اما نگاهی به برنامه‌ریزی‌ها و نتایج به دست آمده قبلی این نگرانی را به وجود می‌آورد تا با حساسیت و دقت بیشتری به جلو حركت كند.

پویا عباسی