مدیرعامل شركت توانیر گفت: نخستین واحد نیروگاه خرمشهر بزودی وارد مدار می شود.

محمد بهزاد ـ مدیرعامل شركت توانیر ـ توضیح داد: در سال جاری مشكلی در رابطه با تامین سوخت نیروگاه‌ها وجود نداشته و با همكاری‌های بسیار خوبی كه در سطح وزارت نیرو و وزارت نفت بعمل آمد این موضوع محقق شد.

وی با اشاره به ساخت مخازن جدید ذخیره سوخت نیروگاههای كشور، اظهار كرد: از اسفند سال گذشته تاكنون بیش از یك میلیون متر مكعب سوخت به مخازن نیروگاههای كشور افزوده شده است. در حال حاضر ظرفیت ذخیره سوخت نیروگاه‌های كشور به بیش از ۲ برابر سال گذشته در این زمان است.

بهزاد اظهار كرد: با اجرای تمهیدات ویژه امیدواریم در سال جاری مشكلی در رابطه با تامین سوخت نیروگاهها نداشته باشیم.

وی عنوان كرد: نخستین واحد نیروگاه خرمشهر بزودی وارد مدار می شود امیدواریم این واحد تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. سه واحد دیگر نیروگاه خرمشهر نیز در شش ماهه نخست سال آینده وارد مدار می‌شود.

بهزاد خاطرنشان كرد: كار ساخت یك نیروگاه در ماهشهر توسط وزارت نیرو با جدیت آغاز شده است. توسعه نیروگاه زرگان را نیز توسط بخش خصوصی در حال انجام داریم.

وی بیان كرد: همچنین بر اساس برنامه‌ها ساخت نیروگاهی در جنوب اهواز و در منطقه ابتدای جاده آبادان و خرمشهر را دستور كار داریم. نیروگاه جدید اهواز، طراحی شده است و امیدواریم بخش خصوصی به زودی كار ساخت نیروگاه را آغاز كند. این نیروگاه توسط بنیاد مستضعفان ساخته می‌شود.

بهزاد تصریح كرد: همچنین ساخت نیروگاههای بهبهان و امیدیه در برنامه است تاكنون عملیات اجرایی آن آغاز نشده اما مقدمات كار فراهم شده است.

وی اظهار كرد: بخش بخار سیكل تركیبی نیروگاه آبادان آغاز شده است. در این نیروگاه تولید برق، علاوه بر اینكه احداث چهار واحد گازی كه در حال اجرا است، ۲ واحد بخار سیكل تركیبی افزوده خواهد شد. با بهره‌برداری از این واحدها، نیروگاه سیكل تركیبی آبادان به ظرفیت تولید ۱۰۰۰ مگاوات برق دست می یابد.

بهزاد خاطر نشان كرد: توسعه نیروگاه خرمشهر نیز در برنامه قرار دارد. پس از بهره‌برداری از چهار واحد در حال ساخت در این نیروگاه، عملیات اجرایی دو دواحد گازی و سه واحد بخار دیگر در نیروگاه خرمشهر آغاز می‌شود.

وی عنوان كرد: بر اساس برنامه، از تابستان گذشته تا تابستان آینده حدود۴۰۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی كشور افزوده می‌شود.

مدیرعامل شركت توانیر تصریح كرد: میزان تلفات در كل شبكه برق كشور هم اینك حدود ۷/۱۷ درصد است. در خوزستان این میزان بسیار بالا است. امیدواریم با تلاشهای در حال اجرا در كل شبكه سراسری برق، این موضوع كاهش یابد.