وزیر نیرو در بازدید از پروژه‌های آب و فاضلاب شهرستان خمین گفت: كار آبگیری از سد كمال صالح نیمه اول سال آینده انجام و در نیمه دوم سال به بهره‌برداری می‌رسد.

سید پرویز فتاح در جلسه شورای اداری شهرستان خمین با بیان این مطالب افزود: متوسط اعتباری كه به طرح‌های عمرانی در كشور اختصاص داده می‌شود بین ۶۰ تا ۷۰ درصد است كه برای نخستین بار به صورت ویژه برای تخصیص اجرای پروژه سد كمال صالح صددرصد اعتبار اختصاص داده شده است.

وی با اعلام خبر به بهره برداری رسیدن ۳۰ طرح وزارت نیرو افزود: این طرح‌ها شامل افتتاح طرح‌های نیروگاهی، آبرسانی، فاضلاب و احداث سد است که با اعتباری بالغ بر سه هزار میلیارد تومان در دهه مبارك فجر افتتاح می شود.

او در ادامه با ابراز نگرانی از وضعیت بارندگی در كشور اظهار كرد: متوسط بارندگی از مهرماه سال گذشته تا مهر ماه امسال ۷۵ میلی‌متر بوده است كه این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل۱۰ درصد كاهش و نسبت به متوسط ۴۰ سال گذشته ۲۵ درصد كاهش نشان می‌دهد.

فتاح شرایط جامعه اسلامی را بسیار مناسب عنوان کرد و افزود: با گذشت ۳۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی نظم، امنیت و پایداری کشور هر سال نسبت به سال قبل از آن بیشتر می شود که این موضوع مرهون ارتباط قوی دولت با ملت و جدایی ناپذیری مردم از آرمان های امام راحل است.

وزیر نیرو گفت: رفع مشکلات شهر خمین و تلاش برای توسعه همه جانبه این شهرستان که مزین به نام حضرت امام(ره) است یک وظیفه ملی واعتقادی برای همه مسوولان کشور است.

وی افزود: هر چقدر برای توسعه این شهرستان مایه بگذاریم باز هم کم است و مسوولان دین خود را نسبت به امام وانقلاب با تلاش در توسعه شهر ادا کنند.

وی از تشكیل ستاد مقابله با خشكسالی در كشور با حضور وزرای دستگاه‌های ذیربط خبر داد و گفت: در این ستاد راهكارها و برنامه‌های مدیریت منابع آب و محدودیت‌های قابل اعمال در تخصیص منابع آبی و مصرف انرژی در كشور تدوین و عملیاتی می‌شود.

فتاح با بیان اینکه اجرای مصوبه هیات دولت در دور اول و دوم در ارتباط با احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق در شهرستان خمین را جزو مصوبات مطلوب بیان کرد و افزود: با تولید انرژی برق در این نیروگاه نیاز بخش صنعت به این انرژی رفع می شود.

وزیر نیرو با اشاره به رویدادهای غزه و پیروزی آنان بر ستمگران صهیونیست گفت: آنچه که باعث پیروزی مردم غزه شد تلمذ كردن و معنا بخشیدن آرمان‌های تفکر امام خمینی (ره) است که مقابله با زورگویی را به ملل جهان آموخت و پیروزی مردم مظلوم غزه همان پیروزی مردم ایران است.

استاندار مرکزی نیز در این جلسه گفت: صد درصد بودجه مورد نیاز اجرای سد کمال صالح و طرح انتقال آب به اراک کاملا اختصاص یافته است و با همکاری وزارت نیرو علاوه بر اعتبارات پیش بینی شده اعتباری به صورت ویژه برای تسریع در اجرای این طرح از سوی وزارت نیرو اختصاص یافته است.

علی اکبر شعبانی فرد با بیان این مطالب افزود: با اجرای این طرح، هرگونه آلودگی آب شهرستان اراک بر طرف خواهد شد و علاوه بر تامین آب شرب مردم، صنایع مستقر در مسیر خط انتقال که قدر السهم خود را پرداخته اند نیز از آن بهره مند خواهند شد.

همچنین وزیر نیرو از پروژه‌های آب و فاضلاب شهرستان خمین و همچنین سد خاكی فرنق در این منطقه بازدید كرد.

رییس اداره آب و فاضلاب شهرستان خمین در جریان بازدید وزیر نیرو از پروژه‌های آب و فاضلاب شهرستان خمین و همچنین سد خاكی فرنق گفت: ایستگاه پمپاژ فاضلاب شهر برای انتقال فاضلاب قسمت شمال شهر با دبی ۱۸۰ لیتر در ثانیه طراحی شده است.

رضا علیخانی با بیان این مطلب افزود: این طرح با پیشرفت فیزیكی۹۰ درصد افزون بر دو سوم جمعیت شهر را تحت پوشش قرار می دهد.

وی اضافه كرد: تاكنون برای احداث این پروژه دو میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و افزون بر یك میلیارد و۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای تكمیل طرح مورد نیاز است.

رییس امور آب‌های زیرزمینی شهرستان خمین در جریان این بازدید گفت: عملیات اجرایی سد خاكی فرنق از سال ۸۱ آغاز و تاكنون برای احداث آن ۱۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

محمد ظهیری افزود: حجم آب مخزن، حجم تنظیمی و آورد سالیانه این سد را به ترتیب ۱/۳ ، ۴ و ۸/۸ میلیون مترمكعب است و تا پایان سال مالی ۸۷ به بهره برداری می رسد.

وی ادامه داد: سد خاكی فرنق با هسته رسی قائم، ارتفاع آن از پی ۵/۲۹ متر و دبی تخلیه سیلاب سرریز ۲۳۰ متر مكعب در ثانیه است و بزرگترین سد خاكی استان مركزی است كه از نوع خاكی غیر همگن است.

ظهیری یادآور شد: با بهره برداری از این سد، آب ذخیره شده پشت آن به منظور تامین آب شهرك‌های صنعتی خمین و شركت سایپا مورد استفاده قرار می گیرد.

وی، هدف از احداث این سد را مهار سیلاب، استفاده از آب در پایین دست، تغذیه مصنوعی آب‌های زیر زمینی و بهبود و بهره برداری از منابع آبی شهرستان عنوان كرد.