وضعیت خشكسالی بی‌سابقه تابستان گذشته و در ادامه تداوم آن در زمستان و احتمالا بهار و تابستان آتی وضعیت نگران‌كننده‌ای را برای نیروگاه‌های برقابی رقم زده است، به نحوی كه كاهش شدید بارندگی‌ها و عدم بارش‌های مناسب در زمستان جاری بسیاری از نیروگاه‌های برقابی حوزه كارون بزرگ را به مخاطره انداخته و این نیروگاه‌ها یك به یك در حال خروج از مدار تولید برق هستند.

وضعیت در نیروگاه‌های برق آبی این حوضه آبریز كشور به نحوی است كه شاید ذخیره فعلی مخازن سدهای مربوط به این نیروگاه‌ها یارای پاسخگویی به نیاز تامین آب شرب مردم این منطقه در تابستان ۸۸ را نیز نداشته باشند. مطابق اظهارات مسوولان وزارت نیرو هم‌اكنون كارون ۳ به عنوان یكی از نیروگاه‌های مهم برق آبی حوضه آبریز كارون بزرگ تنها با یك واحد ۲۵۰ مگاواتی آن هم به صورت ۳ ساعت كار در شبانه‌روز در مدار تولید برق قرار گرفته، در حالی كه كارون ۳ دارای ۸ واحد ۲۸۵ مگاواتی است كه به دلیل خشكسالی تنها یك واحد آن به صورت ۳ ساعت در شبانه‌روز مشغول به كار است.

هم‌‌اكنون ورودی كارون ۳ در بدترین شرایط عمر خود به سر می‌برد و به گفته معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی، هیچ‌گاه كارون ۳ چنین وضعیتی را به لحاظ میزان آب موجود در مخزن به خود ندیده است. از سوی دیگر گزارش‌های رسیده از سد دز به نحوی است كه این سد ظرف چند روز آتی از مدار تولید خارج خواهد شد. همچنین سد كرخه نیز به عنوان یكی دیگر از ذخایر برق آبی كشور ۳ ماه است كه از مدار تولید خارج شده و حتی یك كیلووات برق نیز تولید نمی‌كند. این سد هم‌اكنون تنها نقش یك مخزن نگهدارنده آب را برای كشور بازی می‌كند تا شاید بتوان در تابستان و بهار آتی میزانی از نیاز آب مردم خوزستان را تامین كند. در این راستا عباس علی‌آبادی معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در خصوص آخرین وضعیت مخازن آب سدها و نیروگاه‌های برق آبی كشور به خبرنگار دنیای‌اقتصاد گفت: هم‌اكنون میزان آب موجود در مخازن اكثر نیروگاه‌های برق آبی كمتر از حد معقول و استاندارد برای این نیروگاه‌ها است و از این میزان آب تنها می‌توان برای تامین نیاز شرب مردم خوزستان استفاده كرد. وی افزود: هم‌اكنون حجم آب سد و نیروگاه كارون ۳، ده متر پایین‌تر از حداقل است و وزارت نیرو و دست‌اندركاران این سد به زحمت در حال ذخیره مقداری آب برای تابستان سال آتی مردم خوزستان هستند.

به گفته معاون وزیر نیرو، هم‌اكنون كاری كه در كارون ۳ انجام می‌شود، به جای تولید برق، ذخیره آب برای تابستان مردم این منطقه بوده چرا كه بارندگی به میزان كافی وجود نداشته است. علی‌آبادی گفت: در حال حاضر به دلیل وجود ذخیره در شبكه برق كشور و برتری میزان تولید برق نسبت به مصرف، نیازی به وارد آوردن فشار به نیروگاه‌های برق آبی برای تولید برق نیست.

علی‌آبادی گفت: وضعیت بارش‌ها در زمستان امسال باعث استفاده حداكثری از نیروگاه‌های حرارتی برای تامین برق كشور است.

به گزارش خبرنگار ما، شنیده‌ها حاكی از آن است كه تنها وزیر نیرو حق صدور اجازه برای افزایش تولید برق از نیروگاه كارون ۳ و رهاسازی آب برای تولید برق را دارد و بر این اساس شرایط ویژه‌ای در رابطه با تولید برق از نیروگاه‌های برق آبی در كشور حاكم شده است. در حال حاضر این نیروگاه بدترین راندمان را دارد به این معنا كه از یك متر آب رهاسازی شده برای تولید برق می‌توان كمترین میزان برق را دریافت كرد، چرا كه آب باید در تراز بالا از توربین‌ها گذر كند تا بتواند برق مطلوبی را تولید كند. در این راستا وزارت نیرو برای عدم كاهش راندمان نیروگاه‌های برقابی واحدها را گرم نگه می‌دارد و توربین‌ها مختصری به حركت در می‌آیند. به گفته مسوولان وزارت نیرو میزان برق تولیدی مختصر آبی كه به دلیل بارندگی از توربین‌های نیروگاه‌های برقابی رد می‌شود نیز گرفته می‌شود تا هدرروی در این بحث وجود نداشته باشد. به هر حال نظر به ظرفیت ۷هزار و ۶۰۰ مگاواتی نیروگاه‌های برقابی با چنین وضعیتی به نظر می‌رسد كه تنها ۱۵درصد از ظرفیت نیروگاه‌های برقابی در حال حاضر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محبوبه فكوری