ادامه تشنگی شهر مقدس مشهد، استاندار خراسان رضوی را بر آن داشت تا راهی سرخس شود و از نزدیک روند اجرای پروژه انتقال آب سد دوستی را بررسی کند. ساخت سد دوستی نیمه دوم سال ۸۱ آغاز شد و قرار است آب این سد از طریق یک خط لوله ۱۶۷ کیلومتری به مشهد منتقل شود.

طی چند سال گذشته به دلیل ادامه خشکسالی و کاهش شدید منابع آب پشت سدهای کارده و طرق به عنوان تامین کننده بخشی از آب مشهد، مسئولان استانی برای مقابله با مشکلات ناشی از این پدیده طبیعی اقدام به حفر حدود ۱۵۰ حلقه چاه در نقاط مختلف مشهد کردند که این امر باعث وارد آمدن فشار مضاعف بر دشت تشنه این کلان شهر مذهبی شد، به گونه ای که بسیاری از نقاط دشت با نشست زمین مواجه شد و متعاقب آن ایجاد شکاف های عمیق حکایت از عمق فاجعه ای دارد که استمرار آن به مرگ حتمی دشت مشهد که اکنون نفس های آخر را می کشد منجر خواهد شد موضوعی که کارشناسان آب منطقه ای بر آن اذعان دارند و به گفته یکی از آنان این شرکت با هدف حفظ منابع باقیمانده آبی دشت مشهد، اقدام به خرید چاه های کشاورزی با مبالغ میلیونی و سپس پر کردن آن ها می کند. محمد جواد محمدی زاده در حالی روز چهارشنبه روانه سد دوستی شد که بیش از این چند بار قول راه اندازی شبکه انتقال آب سد به مشهد داده شده بود که هیچ یک عملی نشد. و به نظر می‌رسد این بار با توجه به پی‌گیری جدی استاندار، افتتاح پروژه در دهه فجر خلف وعده نشود. با این حال در این سفر کوتاه در حالی که وی اظهار امیدواری کرد آب سد دوستی در دهه فجر به مشهد برسد مدیرعامل آب منطقه ای قول صددرصد داد که شبکه انتقال آب سد دوستی در این دهه به بهره برداری خواهد رسید، البته نه به طور کامل چرا که تکمیل آن نیازمند ۶۲ میلیارد تومان اعتبار است و باید در سال ۸۸ تامین شود، البته وی از استاندار قول گرفت که ۵ میلیارد تومان هم قبل از پایان سال به حساب پروژه ملی واریز شود تا در اختیار پیمانکاران طلب کار قرار گیرد.

به گفته سیدمرتضی حسینی از طریق این شبکه سالانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب روانه مشهد می شود که این رقم ۷۰ درصد نیاز این شهر ۷/۲ میلیون نفری است. در حال حاضر سالانه ۲۲۱ میلیون مترمکعب آب در مشهد مصرف که عمده آن از دشت نیمه جان این شهر تأمین می شود.

شبکه انتقال آب سد دوستی اکنون تحت آزمایش قرار داد تا معایب و نقایص فنی احتمالی آن برطرف شود. ظرفیت این سد یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب است و در حال حاضر ۳۴۸ میلیون مترمکعب آب در پشت سد ذخیره و بنا بر اعلام یکی از کارشناسان آوردآب هم به میزان روزانه ۳ مترمکعب آغاز شده است.

استاندار خراسان رضوی پس از بازدید از سد و در مسیر بازگشت، از چند ایستگاه پمپاژ و تصفیه خانه شبکه انتقال آب هم دیدن کرد و از آن جا که خراسان طی چند سال گذشته موضوع مهم و حیاتی تشنگی آب مشهد را بر اساس وظیفه ذاتی خود دنبال کرده است با استاندار در این سفر یک روز ه همراه شد. وی همچنین در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران اعزامی تصریح کرد: با هدف اطمینان از صحت اجرای پروژه راهی سرخس شده است.

وی اجرای این پروژه را نقطه عطفی در تاریخ کشور عنوان کرد که برای اولین بار توسط متخصصان داخلی اجرا شده است.محمدجواد محمدی زاده از آب گیری سد خبر داد و گفت: امیدواریم این پروژه ملی به زودی با حضور مسئولان عالی رتبه نظام مورد بهره برداری قرار بگیرد.

لازم به ذکر است پیش از این اعلام شده بود شبکه انتقال آب سد دوستی به مشهد با حضور احمدی نژاد رئیس جمهور افتتاح خواهد شد. وی همچنین اعلام کرد حقابه مهم ترین مسئله در اجرای پروژه است که مسئولان ایران و افغانستان درباره این موضوع در حال مذاکره هستند.

مدیرعامل آب منطقه ای خراسان رضوی هم با اشاره به اختلاف ارتفاع سددوستی با شهر مشهد به میزان ۹۲۰ متر گفت: برای انتقال آب سد به مشهد ۵ ایستگاه پمپاژ احداث شده است.سیدمرتضی حسینی برآورد اعتبار پروژه را ۲۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: تا سال قبل ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال در اجرای این پروژه هزینه شده است.

صنعت‌نگار