خیلی وقت بود كه حتی در كشتی فرنگی هم یك فن درست و حسابی ندیده بودیم و در حسرت فنون بكر و پرتابی ایرانی از این سالن به آن سالن می رفتیم تا این كه پریروز مهدی تقوی این عطش را سیراب كرد و با سالتو عقب ۵ امتیازی، تبحر و تكنیك بالایش را به رخ حریفان كشید. راستی! كار كشتی ایران به كجا رسیده كه با دیدن یك سالتو در مسابقه های لیگ، همه اصحاب كشتی به وجد می آیند گویی اینجا مهد سالتو، فن كمر، پیچ پیچك، كول انداز، كنده كشی ها، سگك ها، فیتو، فتیله پیچ، بارانداز، كلیدكشی ها، كت كشی ها، یك دست و یك پا، سروته یكی.‎..

لیست دیروز و امروز تمام روزنامه های ورزشی صفحات كشتی خود را به تقوی اختصاص دادند تا نشان دهند مدت ها تشنه یك فن ۵ امتیازی بوده اند. هفته سوم از دور برگشت لیگ برتر كشتی آزاد باشگاه های كشور جام شهدا دوشنبه شب در شهرهای مختلف كشور برگزار شد و تیم های مدعی یك گام به صعود از گروه های A و B نزدیك تر شدند.

حساس ترین دیدار این هفته را دو تیم نفت تهران و صدرای زیرآب در سالن شهدای هفتم تیر تهران برگزار كردند. مسابقه های این دیدار از ۶۶ كیلوگرم به اوج رسید؛ جایی كه ۲ مدعی وزن ۶۶ كیلوگرم تیم ملی پیش چشمان غلامرضا محمدی، سرمربی تیم ملی با هم مصاف كردند. تقوی در وقت دوم در حالی كه یك امتیاز عقب بود، با نمایشی عالی از سالتو عقب ایرانی، همشهریان بی شمارش را كه از سوادكوه برای تشویق تیم رقیب آمده بودند، میخكوب كرد.

در ۸۴ كیلوگرم زیرآبی ها تنها دربه در دنبال «وادیم لالی اف» داغستانی الاصل ارمنستانی بودند و سرانجام این كشتی گیر را به ایران آوردند. «لالی اف» كه با پیراهن اوكراین خودش را گرم می كرد آنقدر ضعیف و بی انگیزه نشان داد كه مقابل احسان لشگری جوان و نه چندان مدعی ۴ بر صفر شكست خورد و یك پیروزی فوق العاده ارزشمند را تقدیم نفتی ها نمود. لالی اف با این كشتی نشان داد كه در اوج ناآمادگی و ضعف برای كسب دلار به ایران آمده است.

در ۹۶ كیلوگرم «گوگشلیدزه» گرجستانی در كمتر از ۳۰ ثانیه كمیل قاسمی نفر سوم جوانان جهان را ضربه فنی كرد و در ۱۲۰ كیلوگرم دیدار پیر و جوان یا مربی و شاگرد روسی در نهایت سكون و ركود برگزار شد. كشتی سرد و ایستایی كه پیش بینی می شد خیلی پرهیجان باشد، به خاطر باخت زودهنگام صدرا جنبه تشریفاتی پیدا كرد و از حرارت افتاد. در این كشتی «موسل بز» با زیركی تمام و با وجودی كه بدنش اصلاً جواب نمی داد و كاملاً قرمز شده بود، در ۳۷ سالگی،مدعی جوان روسی را برد و یك پیروزی كم ارزش و بی تأثیر را برای صدرا كسب كرد.

در جبهه دیگر گاز مازندران و صنایع و معادن همدان در همدان با هم مصاف كردند كه با پیروزی ۴ بر ۳ برای میهمان همراه شد.

آنها كه در دور رفت ۶ بر یك نتیجه را از آن خود كرده بودند در این مسابقه هم خوش درخشیدند. در ۵۵ كیلوگرم همدانی ها سهراب آتالای ترك تبار را در اولین گام به روی تشك فرستادند كه موفق شد یاسر خالپور را شكست دهد. اسماعیل پورجوان و مدعی هم با اقتدار از سد عباس بیگلر بیگی گذشت. در ۹۶ كیلوگرم مسعود واحدی كه هفته قبل «دودایف» روسی را ضربه كرده بود، مغلوب پیمان محمدی از همدان شد. پیروزی جوكار برابر حسن طهماسبی در ۷۴ كیلوگرم و غلبه حاجی زاده برابر حمید كمروند از مهمترین نتایج این دیدار بود. اما رضا یزدانی ملی پوش نامدار كشورمان كه متهم به وزن بالا و تمرینات نامنظم است در ۹۶ كیلوگرم یكی از مدعیان سرشناس این وزن یعنی جعفر دلیری را برد و در ۱۲۰ كیلوگرم هم «رستم آقایف» آذربایجانی با قبول شكست برابر اشكان ازلی فر نماینده كرمانشاهی گاز مازندران نشان داد همدانی ها خرید خوبی انجام نداده اند.

● اقتدار

گرادی ها در دیگر دیدار این هفته ۷ بر صفر و با اقتدار آزادگان بابل را از پیش رو برداشتند. پیروزی نصرالله فدایی قهرمان جوانان آسیا از استان مركزی برابر همت محمدنژاد و شكست سیدرضا موسوی مقابل محمدرضا آذرشكیب نایب قهرمان جوانان جهان از نتایج مهم این مسابقه بود. تیم های نیروی زمینی ارتش و عسكری محمدیان هم در ساری با هم پیكار كردند. در این مسابقه ارتشی ها باز هم گل كاشتند و ۴ بر ۳ میزبان را مغلوب نمودند كه در مهمترین مسابقه حسن مرادقلی با پیروزی مشابه ۶ بر صفر در دو وقت مهدی الماسی را برد.

مجید حاتمی