«صنعت برق ایران در ساخت و راه اندازی نیروگاه های حرارتی به خودكفایی رسید.» تولید پره های توربین های گازی در كشور به ثمر نشست و ایران با دریافت گواهینامه تایپ پره ها از بزرگترین برند جهانی یعنی زیمنس آلمان، به جمع صادر كنندگان این تكنولوژی پیوست.

عباس علی آبادی، معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اعلام این خبر گفت: این خودكفایی یكی از بزرگترین افتخارات ملی است.

وی در گفت و گو با خبرنگاران« ایران» و«ایرنا»و«مهر»، عنوان كرد: توسعه زیرساخت های اصلی صنعت برق طی سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امروز و آینده، رویكرد اصلی وزارت نیرو بوده است، چرا كه این صنعت می تواند موتور محرك توسعه سایر صنایع و بخش های صنعتی كشور باشد.

این معاون وزیر نیرو اظهار داشت: «نتیجه این رویكرد توسعه و ایجاد صنایع مهمی چون مپنا (مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران)، صنایع آذرآب، ایران ترانسفو و سایر صنایع اصلی است كه امروز با افتخار باید بگویم ایران در ساخت نیروگاه های آبی، بالغ بر ۸۰ درصد و در ساخت برخی از انواع توربین های گازی به بیش از ۹۰ درصد خوداتكایی ملی رسیده است.»

علی آبادی افزود: حركت به سمت تأمین نیازهای استراتژیك و شكست گلوگاه ها مسیر اصلی صنعت برق محسوب می شود.

وی در مورد خودكفایی در ساخت توربین های گازی و نیروگاه های حرارتی توضیح داد: شركت مپنا به عنوان یكی از شركت های زیرمجموعه وزارت نیرو به دانش فنی طراحی و ساخت پره های توربین ها دست یافت و توانست گواهینامه های بین المللی استاندارد بودن این تكنولوژی را از كارخانجات برتر بین المللی دریافت كند.

علی آبادی با اشاره به این كه در نخستین گام با راه اندازی دفتر طراحی مقدمات توسعه این صنعت برداشته شد، افزود: طراحی مفهومی این تكنولوژی در ۴ ماه، طراحی پایه در مدت ۸ ماه و طراحی تفصیلی در ۱۸ ماه برای مستندسازی اسناد لازم برای تولید فراهم شد و مپنا توانست در ۳۰ ماه با ساخت نمونه اولیه، انجام كنترل های كیفی لازم، گواهینامه های بین المللی این برند را دریافت كند.

او توضیح داد: دریافت این گواهینامه زمینه ورود به بازارهای جهانی برای صادرات كالای صنعت برق را به وجود آورد.علی آبادی گفت: این امر باعث مباهات صنعت برق است، چرا كه برای دستیابی به این پروژه، مراحل پیچیده ای طی شده تا این اقدام صورت گرفته است.وی اظهار داشت: خوشبختانه بخش خصوصی (به عنوان سهامدار شركت مپنا) نیز در این دانش صنعتی نقش داشته و این افتخار وزارت نیروست كه توانسته است مهمترین صنعت خود را با بخش خصوصی به اشتراك بگذارد كه امیدواریم در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی بخش های دیگری از این صنعت نیز در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

به گفته علی آبادی، وزارت نیرو، رویكرد بومی سازی و انتقال دانش فنی را مشخصاً به صنایع داخلی انشا كرده تا این صنایع، تكنولوژی را به درستی مورد استفاده قرار دهند و از محل آن فرصت های شغلی ایجاد كنند.ایران در حال حركت به سمتی است كه در كارخانجات داخلی، علاوه بر ماشین های مبدل حرارتی گرم و توربین های آبی، به سمت تولید توربین های بادی، زمین گرمایی، ماشین های مركب خورشیدی و خورشیدی برود كه این مسیر آینده صنعت برق خواهد بود.معاون برق و انرژی وزارت نیرو با تأكید بر این كه لازم است تكنولوژی و دانش فنی در كشور بومی شود، گفت: ممكن است در برخی مقاطع، دانش و تكنولوژی به كشور فروخته شود، اما قطعاً این فرایند مستمر نخواهد بود و اتفاقی در بدنه اقتصاد ایجاد نخواهد كرد مگر آنكه ایران، خود به صورت دائمی به تولید كننده تكنولوژی تبدیل شود.

او همچنین تنوع بخشی به محصولات تولیدی را نیاز مهم صنعت برق عنوان كرد و افزود: ایران با دارا بودن اقلیم های متفاوت كوهستانی و غیر كوهستانی به ماشین های متنوع تبدیل انرژی نیاز دارد.

علی آبادی گفت: برنامه ای كه در زمینه تولید نیروگاه های سیكل تركیبی (CHP) (تولید همزمان برق، حرارت و برودت) و همچنین واحدهای كوچك و پراكنده تولید برق (نیروگاه های پراكنده در محل مصرف و غیر متمركز) تعریف شده است، موجب می شود تا صنعت برق به سمت توسعه و بومی سازی تكنولوژی ها و تأسیسات پیش برود.

مطابق آنچه وزیر نیرو هم پیش از این تأكید كرده بود، معاون برق و انرژی او هم اعلام كرد: وزارت نیرو قصد دارد با استفاده از تولید پراكنده برق (DG)، مولد سیكل تركیبی (CC) و تولید همزمان برق، حرارت و برودت (CHP) شرایطی را در كشور به وجود آورد تا راندمان نیروگاه ها را به مرز استانداردهای بین المللی نزدیك كند.او توجه به انرژی های تجدیدپذیر و تنوع بخشی در ساخت ماشین های مبدل را در راستای این برنامه دانست و گفت: صنعت برق احداث نیروگاه های خورشیدی - حرارتی و بادی را هم به این منظور در دستور كار قرار داده كه سال آینده یك نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی بادی نیز افتتاح خواهد شد.

وی همچنین دستیابی به این برنامه كلان را منوط به توسعه كمی و كیفی نیروی انسانی دانست و افزود: نهادسازی در موضوع مدیریت دانش یكی از راه های توسعه زیرساخت هاست كه صنعت برق با جدیت به دنبال آن است.

وی تصریح كرد: خودكفایی در تولید توربین های گازی و نیروگاه های حرارتی سبب خواهد شد كه در حمل و نقل ریلی، جاده ای، هوایی و دریایی نیروی محركه ای ایجاد كنیم، ضمن آن كه می توانیم در استخراج، اكتشاف و توسعه میادین نفتی، صنایع پتروشیمی و انتقال گاز به توسعه دست یابیم.

علی آبادی اظهار داشت: اكنون بیش از ۹۷ درصد از جمعیت ایران تحت پوشش شبكه برق قرار گرفته اند و معتقدیم به جای صادرات نفت و گاز به عنوان حامل های انرژی می توان آنها را ضمن تولید به انرژی ثانویه (برق) زمینه افزایش تولید و صادرات برق با ارزش افزوده بالاتر، توسعه فرصت های شغلی و افزایش راندمان انرژی را به وجود آوریم.

وزارت نیرو طی سال های گذشته موفق شده است با بیش از ۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای احداث كارخانجات تولید ماشین های مخصوص در شركت مپنا و.‎.. زمینه فروش سالانه ۱۷۰ میلیون یورو كالاهای استراتژیك برق همچون پره های توربین های نیروگاه ها را فراهم آورد.

كیوان سرافرازی