هفته هشتم (هفته سوم از دور برگشت) لیگ برتر كشتی آزاد باشگاه های كشور (جام شهدا) امشب با دیدار دو تیم نفت تهران و صدرای زیراب به اوج می رسد، ضمن این كه در سایر شهرستان ها هم مسابقه ها در دو گروه A و B انجام خواهد شد تا كم كم چهره تیم های صعود كننده مشخص شود.

در تهران دو تیم صدرای زیراب و نفت تهران به مصاف هم می روند تا حساس ترین مسابقه این هفته را به نمایش بگذارند. صدرای زیراب كه مهره های ارزشمندی چون عباس دباغی، «وادیم لالی اف» و «دیوید موسل بز» را در تركیب خود دارد، در دور رفت ۴ بر ۳ نفت را شكست داد و حالا با اتكا به ۲ چهره خارجی خود برای تكرار پیروزی دور رفت روی تشك می رود.

از سوی دیگر نفتی ها كه با ادعای قهرمانی دوره های قبل دو باخت را در دور رفت تجربه كرده اند با تمام قوا به میدان خواهند آمد و همین گرمای رقابت این دو تیم را صدچندان می كند. نفتی ها در سنگین وزن «گوگچلیدزه» گرجستانی (قهرمان جهان در سال ۲۰۰۱) را در تركیب دارند تا در كنار «الكسی شیماروف» روس در ۱۲۰ كیلوگرم مقابل صدرا صف آرایی كنند. با این حساب دیدار «شیماروف» با مربی اسبق خود یعنی «موسل بز» جذاب ترین دیدار این مسابقه خواهد بود كه بین مربی و شاگرد روس در تهران برگزار می شود. اما نفتی ها كشتی گیران شاخص و سرشناس دیگری نیز چون مهدی تقوی، قهرمان دو دوره مسابقه های جوانان جهان را در تركیب دارند كه اتفاقاً در اوج آمادگی است و در دور رفت محسن بابایی را با قدرت هرچه تمام تر، یك دست و یك پا كرد.

دو تیم گراد تهران و آزادگان بابل نیز در تهران با هم پیكار خواهند كرد. این دیدار برای بابلی ها تشریفاتی است، اما گراد حریف را دست كم نخواهد گرفت تا صعود خود را در جدول قطعی كند. استراحت «دلشاد منصوراف» سرشناس ترین كشتی گیر گراد و حتی سعید ابراهیمی در ۹۶ كیلوگرم قابل پیش بینی است، اما فردین معصومی هم اعلام كرده است كه این هفته روی تشك نخواهد رفت و در دیدار هفته آینده مقابل نفت حاضر خواهد شد كه البته با همه این تفاسیر، كار گراد مقابل آزادگان بابل گره نخواهد خورد و شاگردان مجید خدایی كه تاكنون شكست را تجربه نكرده اند، برای هفته آینده آماده می شوند.

● هم قسم ها

دو تیم صنایع و معادن همدان و گاز مازندران هم درحالی با هم مصاف می كنند كه مسعود مصطفی جوكار مربی تیم همدان اعلام كرده است اعضای تیمش برای پیروزی در سایر دیدارها هم قسم شده اند. این پیكار در همدان برگزار می شود و جوكار با اتكا به كشتی گیران خارجی خود كه به تازگی با آنها عقد قرارداد شده، قصد كارستان دارد. او با این آرزو كه دو مدعی اصلی صعود، یعنی گاز و راه آهن را شكست خواهد داد، در مسابقه امشب تیم خود را روی تشك می فرستد.

«سهراب آتالای» ترك تبار و «رستم آقایف» آذربایجانی دو كشتی گیر خارجی صنایع و معادن همدان هستند كه برای صف آرایی مقابل گاز با دو كشتی گیر خارجی خود یعنی «جمال اوتار سلطانوف» و «تیمور ازتی گیف» ازبك آماده می شوند. «اوتار سلطانوف» ملی پوش شماره ۲ كشتی روسیه در وزن اول است كه می تواند پیروزی های ارزشمندی برابر رقبای خود به دست آورد. «تیمور ازتی گیف» نیز در ۹۶ كیلوگرم می تواند برای گاز، كشتی های خوبی بگیرد، ضمن این كه «رستم آقایف» در مسابقه های جهانی بوداپست با شكست دادن امیرعباس گنجی موجبات حذف نماینده شایسته كشورمان را فراهم آورده بود.

در سایر دیدارها در مشهد دو تیم راه آهن خراسان و KSB كلاردشت با هم پیكار می كنند كه این مسابقه برای راه آهن نمی تواند جنبه تداركاتی داشته باشد، چرا كه اگرچه KSB تیم قدرتمندی نیست، اما امیر توكلیان مربی راه آهن فرصت ریسك ندارد و با همه وجود برای پیروزی روی تشك خواهد رفت. ضمن این كه «واسیلی فدروشین» اوكراینی و «آلن دودایف» روس در این دیدار استراحت خواهند كرد.

دو تیم عسكری محمدیان و نیروی زمینی ارتش هم دیدار نه چندان مهم و تأثیرگذاری را برگزار می كنند كه در عین حال به نفع كشتی كشور است. دو تیمی كه در لیگ امسال چهره های جوان و پدیده های ارزشمندی را معرفی كردند و اگرچه حرفی برای گفتن در بین مدعیان متمول و ثروتمند لیگ نداشتند، اما با جسارت بالای خود هیچ وقت مفت بازی نكردند. در مسابقه های این هفته همچنین تیم سیمان دورود استراحت می كند تا در هفته آینده برای رقابت ته جدولی با باشگاه عسكری محمدیان و نیروی زمینی ارتش آماده شود.

مجید حاتمی