معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت : طرحهای آبی كشور سالانه به یكصد هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

به گزارش ایرنا « محمدرضا عطارزاده » در نشست با استاندار و مسوولان ستاد خشكسالی چهارمحال وبختیاری گفت : برای تامین بخشی از اعتبارات مورد نیاز امسال مقرر شد با عنایت رییس جمهور و همكاری هیات دولت و مجلس شورای اسلامی و بانكها اوراق مشاركت برای تامین اعتبارات طرحهای آبی فروخته شود.

معاون وزیرنیرو در امور آب وآبفا در خصوص احتمال بروز خشكسالی در كشور در سال آینده یادآور شد : با توجه به كمبود بارش با تمامی استانداران برای دایر كردن ستاد خشكسالی مكاتباتی انجام شده است . عطارزاده تاكید كرد : پیش بینی می شود همانند سال گذشته با مدیریت صحیح آب با توجه به وضعیت موجود بتوان بر بحران خشكسالی غلبه كرد اگر چه مشكلات آبی امسال بیشتر است .

به گفته وی وزارت نیرو مجوز برداشت و تخصیص آب برای طرحهای كشاورزی غرقابی و پمپاژ آب در ارتفاع بالا برای طرحهای كشاورزی را صادر نخواهد كرد و تنها به طرحهای آبیاری ها نوین و تحت فشار مجوز برداشت و تخصیص آب خواهد داد.

وی تصریح كرد : طرح انتقال آب از محور بن به بروجن در چهارمحال وبختیاری مهمترین طرح آبرسانی در این استان است كه در كمیسیون ماده ۳۲ مراحل فنی خود را طی می كند .

عطارزاده یادآور شد : برای اجرای طرح جاده جایگزین سد كارون چهار نیز اعتبارات لازم اختصاص خواهد یافت و در اختیار وزارت راه و ترابری قرار می گیرد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در خصوص احداث تونل سوم كوهرنگ و خسارات ناشی از احداث سد تونل سوم كوهرنگ به مردم منطقه بیرگان یادآور شد : در این زمینه پیشنهادهایی ارایه شده كه پیشنهاد احداث شهرك برای مردم منطقه در دست بررسی است .

استاندار چهارمحال وبختیاری نیز گفت : خسارات ناشی از احداث تونل سوم كوهرنگ كه به مردم روستاهای بیرگان در شهرستان كوهرنگ وارده شده باید در این طرح دیده شود و مشكلات و دغدغه مردم منطقه رفع گردد.

« رجبعلی صادقی » یادآور شد : در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران و هیات دولت با اختصاص آب برای توسعه باغات در چهارمحال وبختیاری موافقت شد و وزارت نیرو برای طرحهای مطالعه شده این استان در راستای احداث باغات آب به میزان لازم اختصاص خواهد داد.

به گفته وی چهارمحال و بختیاری ظرفیت احداث ۲۰۰ هزار هكتار باغ را دارا می باشد و آب یكی از ظرفیت های مهم توسعه چهارمحارل و بختیاری است كه در گذشته امكان برداشت از آب های سطح این استان وجود نداشت .

وی یادآور شد : در دوره های گذشته در سند ملی توسعه چهارمحال وبختیاری یكی از مشكلات این استان را عدم برداشت آب از رودخانه ها ذكر كرده بودند كه در دولت عدالت محور اجازه برداشت آب به استان داده شد و این امر توسعه چهارمحال و بختیاری را به همراه خواهد داشت .

مدیرعامل شركت آب منطقه ای چهارمحال وبختیاری نیز گفت : طرح انتقال آب از محور بن به بروجن مهمترین طرح آبی استان است كه اجرای آن برای تامین آب شرب و صنعت استان در نظر گرفته شده است .

« فرج الله صیادی » افزود : این طرح پس از اجرا ۱۱ شهر و ۱۱ روستا را تحت پوشش قرار می دهد و میزان برداشت آب ۵۰ میلیون مترمكعب است .

در این نشست كه به مدت چهارساعت به طول انجامید اداره كل هواشناسی چهارمحال وبختیاری اعلام كرد این استان در زمره استانهای كم بارش كشور قرار گرفته و میزان بارش در استان نسبت به دوره بلندمدت بین ۳۵ تا۶۰ درصد كاهش یافته است .

همچنین جمعی از اعضا شورا و مردم منطقه بیرگان و فرماندار و بخشدار كوهرنگ با حضور در این نشست تخصصی خواستار تامین خسارت مردم این منطقه پس از بهره برداری از تونل سوم كوهرنگ شدند.