وزیر نیرو از افزایش بیش از هفت برابری ظرفیت نصب شده شبكه سراسری برق كشور در ۳۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد.

« سیدپرویز فتاح » در گفت و گو با ایرنا با بیان آنكه ظرفیت نصب شده شبكه سراسری برق ایران در سال ۱۳۵۷ حدود هفت هزار و ۲۴ مگاوات بود افزود : این میزان تا پایان سال گذشته با ۴۲ هزار و ۴۹۳ مگاوات افزایش به ۴۹ هزار و ۵۱۷ مگاوات رسید .

فتاح با اشاره به رشد چشمگیر ظرفیت نصب شده شبكه سراسری برق كشور از ابتدای فعالیت دولت نهم تاكنون اظهار داشت : در سه سال گذشته ۱۲ هزار و ۲۱۷ مگاوات بر ظرفیت نصب شده این شبكه افزوده شده است .

وزیر نیرو سپس متوسط رشد سالانه ظرفیت شبكه سراسری برق كشور را از سال ۵۸ تا پایان سال گذشته هفت درصد اعلام كرد و گفت : این میزان در سه سال نخست فعالیت دولت نهم به ۱۱ درصد رسیده است كه به عنوان یك ركورد جدید محسوب می شود .

فتاح با بیان آنكه از ابتدای سال جاری تاكنون یكهزار و ۹۱۰ مگاوات نیروگاه حرارتی و ۲۵۰ مگاوات نیروگاه برقابی و در مجموع ۲ هزار و ۱۶۰ مگاوات نیروگاه وارد شبكه سراسری شده است افزود : ظرفیت اسمی شبكه سراسری برق كشور هم اكنون به ۵۱ هزار و ۶۷۷ مگاوات رسیده است .

به گفته فتاح بر این اساس از ابتدای سال ۸۴ تاكنون در مجموع ۱۴ هزار و ۳۷۷ مگاوات معادل بیش از ۲۸ درصد ظرفیت نصب شده شبكه سراسری برق كشور به بهره برداری رسیده است .

وزیر نیرو همچنین درخصوص آخرین وضعیت قراردادها و نیروگاههای در حال ساخت توسط بخش خصوصی و غیر دولتی و پروژه های عمرانی صنعت برق گفت : در مجموع ۲۷ نیروگاه خصوصی و غیر دولتی به روش ساخت اداره و تملك (بی اواو) و ساخت اداره و انتقال (بی اوتی ) با ۱۹ هزار و ۳۳۶ مگاوات ظرفیت باید در سال های ۸۷ و ۸۸ به بهره برداری رسیده و یا عملیات اجرایی آنها فعال شود.

فتاح سپس پیش بینی كرد : از زمان اوج مصرف برق در سال ۸۷ تا اوج مصرف سال ۸۸ در مجموع ۲۴ واحد نیروگاه حرارتی جدید به ظرفیت سه هزار و ۸۳۸ واحد در كشور راه اندازی شود كه از این میزان تاكنون شش واحد به ظرفیت ۹۵۵ مگاوات وارد شبكه شده است .

وزیر نیرو سهم بخش دولتی را در برنامه راه اندازی طرح های نیروگاه حرارتی تا اوج مصرف سال آینده ۱۷ واحد به ظرفیت ۲ هزار و ۶۹۷ مگاوات و سهم بخش خصوصی و غیر دولتی را هفت واحد به ظرفیت یكهزار و ۱۴۱ مگاوات اعلام كرد .