مربی سابق تیم ملی كشتی فرنگی گفت: سرمربی تیم ملی زمانی كه با تیم دانشگاه آزاد در لیگ حضور داشت با برگزاری لیگ فرنگی مخالف نبود.

حسن یوسفی افشار مسائل زیادی را مطرح كرد كه بخشی از گلایه‌های این مربی تحصیل كرده و تئوریسین در زیر آمده است:

● چرا بنا سه سال پیش مخالف لیگ فرنگی نبود

محمد بنا چند سال پیش كه به همراه ناصر نوربخش با تیم دانشگاه آزاد در لیگ حضور داشت و تیمش با وجود داشتن كشتی گیران خوب، به مقام سوم رسید، هیچ اعتراضی به برگزاری لیگ نداشت؛ اما حالا كه منفعتی در این مسابقات ندارد از منتقدان جدی لیگ است و دلیل آن را برگزاری اردوهای تیم ملی عنوان می كند.

● اردوهای تیم ملی بی هدف و غیر علمی است

كجای دنیا هشت ماه مانده به آغاز مسابقات جهانی، اردو برگزار می كنند. شاید در افریقا هم این كار را انجام ندهند. همین مسئله باعث می شود كه عده ای كشتی زده شده و حتی از تشك كشتی هم متنفر می شوند. اردوی استاندارد باید حداقل ۲۱ روزه باشد تا اگر ضعف تاكتیكی وجود دارد در این مدت برطرف شود. در اردوی ۱۰ روزه كه نمی توان كاری انجام داد. این اردوها فقط برای دریافت حقوق تشكیل می شود. كادر فنی می گوید الزامی در حضور كشتی گیران ملی در این اردوها وجود ندارد و هر فردی دلش خواست در تمرین حاضر می شود. این نشان از ضعف آقایان دارد.

● كشتی گیران باهوش در اردوی تیم ملی حاضر نمی شوند

با شرایطی كه اردو دارد، كشتی گیران باهوش به خانه كشتی نمی روند. رضایی، طهماسبی، هاشم زاده و سوریان، خود تمرین می كنند،‌ علی محمدی هم مجبور است به اردو برود چون شاگرد ناصر نوربخش است، در غیر اینصورت اگر اختیار با خودش بود این كار را انجام نمی داد. اگر در ایران نیز همانند روسیه، طرح هماهنگ تمرینی برگزار می شد تا ۲ ماه مانده به مسابقات، نیازی به اردو نداشتیم. به این شكل، كشتی گیری كه زیر نظر مربی اش هم تمرین می كرد، حتی در صورت تشكیل اردو، چیزی را از دست نمی داد چون از طرح هماهنگ تمرین تبعیت می كرد؛ اما در ایران تمرینات با هم متفاوت است. یكی سه جلسه، یكی هفت جلسه و یكی ۱۴ جلسه تمرین را برای كشتی گیران تجویز می كند.

● در انتخاب نفرات به اردو، معیار منطقی وجود ندارد

در ایران هیچ معیار منطقی برای انتخاب كشتی گیران به اردو وجود ندارد. محمدرضا قضایی كه ۲ بار علی اشكانی را شكست داده حتی به اردو هم دعوت نمی شود؛ اما اشكانی نامش در بین مسافران جام وهبی امره دیده می شود. می خواهند بلایی كه سر داوود عابدین زاده آوردند سر سایر جوانان هم بیاورند. قضایی كشتی گیری ۲۳ ساله است كه باید كسب تجربه كند؛ اما كادر فنی اشكانی و باوفا كه گذرنامه آنها سرشار از نام جام های بین المللی است را به تورنمنت بین المللی اعزام می كنند. آنها به حضور به این تورنمنت ها احتیاجی ندارند.

● باید مدرس مربیگری كشتی فرنگی با اردو دعوت كنیم

هنوز در انتخاب مربیان تیم ملی نیز مشكل داریم. اگر ملاك انتخاب، مدال افراد باشد كه باید حمید سوریان كه بیشترین مدال در تاریخ كشتی فرنگی كسب كرده است را سرمربی تیم ملی كنیم. اگر ملاك تحصیلات باشد هم می توانیم از یك پروفسور استفاده كنیم. یك مدرس بین المللی از سوی فیلا را باید به ایران دعوت كنیم تا عیار مربیان داخلی مشخص شود. زمانی كه من در باشگاه آموزش كشتی می دادم محمد بنا از آنها فیلمبرداری می كرد. همان موقع به او گفتم تو هم وقتی مسئولیت بگیری، دیگر مرا قبول نداری، كه او این مسئله تایید نمی كرد. سه ماه بعد از سرمربیگری بنا طول نكشید كه او دیگر هیچكس را قبول نداشت. ناصر نوربخش هم حتی خواب مربیگری تیم ملی را نمی دید. فكر می كنم با شرایطی كه ما برای انتخاب مربیان قائل هستیم بهتر است زارع (مربی حمید سوریان) سرمربی تیم ملی شود، چون قهرمان سه سال جهان را پرورش داده است.

● این همه مسابقه برای انتخاب ملی پوشان غیرعلمی است

كشتی گیران ابتدا باید در انتخابی جام یادگار امام (ره) شركت كنند و بعد در جام یادگار. تیم اردیبهشت ماه به مسابقات قهرمانی آسیا اعزام می شود. مسابقات انتخابی، مسابقات جهانی و خود رقابت های جهانی را نیز پیش رو داریم كه حضور مدعیان در همه مسابقات الزامی است. به همه این ها چند تورنمنت بین المللی را نیز اضافه كنید. به این شكل كشتی گیری كه بخواهد در همه این رقابت ها شركت كند، باید چیزی در حدود پنجاه كیلو وزن كم كند.

● هرگز بدون برنامه سرمربیگری تیم ملی را نمی پذیرم

خیلی ها شاید بگویند من به خاطر پست این حقایق را می گویم. در حالی كه اصلا این طور نیست. اگر روزی سرمربیگری تیم ملی به من پیشنهاد شود هرگز آن را نخواهم پذیرفت، مگر آنكه ابتدا طرحم را به فدراسیون كشتی ارائه كنم. هیچگاه نمی گویم تیم را در هفت وزن قهرمان می كنم چراكه امكان پذیر نیست و ما از پایه مشكل داریم. باید تیم های رده های پایه ما به مربیان كاربلد سپرده شوند، در حالی كه هیچ گاه چنین اتفاقی نمی افتد. زمانی كه بنا دوباره مسئولیت را بر عهده گرفت از من خواست با او همكاری كنم؛ اما این بار سریعا به او جواب ندادم و گفتم بگذار كمی فكر كنم تا دودش به چشم شاگردانم نرود. معتقدم بنا را در كشتی فرنگی بت كرده اند در حالی كه دیگران سهم بسیار زیادی در موفقیت های اخیر این رشته داشته اند. در مورد حمید سوریان، همه می دانستند كه بنا می خواست رنگرز را به مسابقات جهانی بوداپست ببرد و حسن بابك از سوریان حمایت كرد؛ اما در آخر همه مدال های سوریان به نام بنا نوشته شد.