مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان بوشهر گفت : ۳۳ طرح آبرسانی و بهبود وضعیت آب در استان بوشهر در حال انجام است . مهندس جعفر زیرراهی افزود : از این تعداد ۱۶ طرح در حدود ۱۰۰ درصد و ۴ طرح نیز بین ۷۵ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیكی برخوردار می باشد. وی با بیان این كه پیشرفت فیزیكی تعداد ۷ پروژه بین ۵۰ تا ۷۵ درصد می باشند ابراز داشت : ۵ پروژه از ۳۳ پروژه آبی استان دارای پیشرفتی كمتر از ۲۵ درصد و یك پروژه نیز پیشرفتی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد برخوردار است .

مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر از سد رئیسعلی دلواری و شبكه آبیاری و زهكشی آن به عنوان بزرگترین پروژه آبی استان نام برد گفت : طرح های مطالعات سدهای دشت پلنگ باغان باهوش طرح دره گپ گناوه و شبكه آبیاری و زهكشی دالكی و كلل و همچنین ایستگاه پمپاژ دهقاند از بزرگترین طرح های احداث شده و در دست احداث این شركت می باشد. وی با اشاره به فرارسیدن ایام مبارك دهه فجر ابراز داشت : در دهه فجر امسال عملیات احداث كانال های آبیاری درودگاه زیرراه كربلایی حسینی بشیرآباد و ملخرك سعدآباد با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد ریال آغاز خواهد شد .

زیرراهی اعمال نظام تخصیص آب در استان را ضروری دانست و گفت : اعمال نظام تخصیص آب جهت مدیریت بر منابع آب استان بوشهر اقدامی اساسی سرنوشت ساز و بسیار ضروری است . زیرراهی افزود : اعمال این نظام نامه یكی از مترقی ترین راهكارها جهت ارتقا ظرفیت مدیریت بر منابع آب برای توزیع عادلانه آن در نقاط مختلف استان می باشد. وی اظهار داشت : پاسخگویی به نیازهای آبی جدید با حداقل اثرات كمی و كیفی بر منابع آب و امكان سیاست گذاری بر نوع و میزان مصارف از جمله مزایای این نظام نامه بشمار می رود. مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان بوشهر با بیان این كه كمیته مدیریت منابع آب این شركت جهت تسریع در امر بررسی درخواست های تخصیص آب از منابع سطحی به خصوص طرح های توسعه منابع آب تصمیم به اجرای فرآیندهای تخصیص و نظامنامه مربوطه گرفته است بیان داشت : در تلاشیم تا هرچه سریع تر تخصیص آب طرح های توسعه منابع آب حوزه آبریز و رودخانه های كوچك اعم از سد رئیسعلی دلواری سد دالكی سد انحرافی سرقنات و ایستگاه های پمپاژ وحدتیه دهقاند و كلل را تعیین نماییم .

وی با تاكید بر این كه كشاورزان استان بوشهر روش های آبیاری مزارع كشاورزی خود را تغییر دهند گفت : با توجه به كمبود آب در استان بوشهر برخی از كشاورزان استان روش های آبیاری مزارع خود را تغییر دهند. زیرراهی افزود : استفاده از فن آوری های روز كشاورزی و به كار بردن سیستمهای آبیاری قطره ای نقش بسزایی در مدیریت آب این استان خواهد داشت . وی اظهار داشت : متاسفانه برخی كشاورزان به صورت بی رویه از آب استفاده كرده كه این امر علاوه بر ضربه زدن به مزارع كشاورزی خود موجب آسیب رساندن به دیگر مزارع نیز خواهد شد. زیرراهی با بیان این كه یكی از راهكارهای مهم جهت تغییر در روش های آبیاری مناطق كشاورزی وجلوگیری ازهدر رفت آب جلب مشاركت كشاورزان می باشد گفت : حركت از كشاورزی سنتی به سوی كشاورزی نوین علاوه بر افزایش تولید محصولات موجب سرزندگی خاك و عدم فرسایش آن خواهد شد. وی افزود : تاكنون دفتر سرمایه گذاری و مشاركت های مردمی شركت آب منطقه ای بوشهر نشست های متعددی جهت جلب مشاركت كشاورزان در مناطق مختلف استان برگزار كرده است .

مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر حفاظت از منابع آب به خصوص سفره های آب زیرزمینی بسیار ضروری دانست گفت : شركت آب منطقه ای بوشهر جهت حفظ و صیانت از منابع آب به خصوص سفره های آب زیرزمینی با متعرضان و متخلفینی كه با حفر چاه های غیرمجاز سبب آسیب به این منابع می شوند به شدت برخورد می كند. وی اظهار داشت : از آن جایی كه استان بوشهر از استان های خشك كشور محسوب می شود حفظ و صیانت از منابع آب آن بسیار ضروری است .

مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر با اشاره به انسداد تعداد ۱۵۷ حلقه چاه غیرمجاز در سه ماهه تابستان سال جاری ابراز داشت : جهت مقابله با سودجویان و جلوگیری از تكرار حفر چاه های غیرمجاز برخی از صاحبان این چاه ها به مراجع قضایی استان معرفی شده اند . وی ادامه داد : از این تعداد حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده در استان بوشهر تعداد ۳۰ حلقه چاه در شهرستان دشتستان ۳۷ حلقه چاه در شهرستان دشتی ۲۷ حلقه چاه در شهرستان های دیر و كنگان ۲۷ حلقه چاه در شهرستان جم و تعداد ۴۳ حلقه چاه نیز در شهرستان تنگستان حفر شده بودند.

زیرراهی با اشاره به تعامل موجود بین شركت آب منطقه ای و مراجع قضایی استان اظهار داشت : با تعامل موجود بین شركت آب منطقه ای و دستگاه قضایی استان با هرگونه تعرض و تجاوز به منابع آب در سطح استان به شدت برخورد می شود. مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر گفت : همچنین در همین راستا جهت جلوگیری از حفاری های غیرمجاز در سطح استان دستگاه های حفاری غیرمجاز (كمپرسورها) سامان دهی شدند. زیرراهیافزود : جهت سامان دهی و جلوگیری از حفاری های غیرمجاز توسط كمپرسورها طرحی ارایه شد كه بر طبق آن كلیه كمپرسورهای مورد استفاده جهت حفر چاه های غیرمجاز در استان شناسایی شدند. وی اظهار داشت : پس از شناسایی این كمپرسورها محدوده فعالیت آن ها مشخص و نسبت به اخذ تعهد از صاحبان آن ها مبنی بر عدم انجام حفاری های بدون مجوز قانونی اقدام شد. زیرراهی تصریح كرد : این طرح در راستای حفظ منابع ارزشمند آب به خصوص سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از تضییع حقوق سایر كشاورزان انجام شده است .

وی همچنین خواستار مشاركت و همكاری مردم در خصوص معرفی متعرضان به منابع آب به گروه های گشت و بازرسی شركت آب منطقه ای بوشهر شد.

مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر درخصوص وضعیت سد باغان نیز گفت : پس از مطالعات فاز اول سد باغان مطالعات فاز دوم این سد آغاز شده است . زیرراهی با اشاره این كه حجم دریاچه پشت این سد را حدود ۳۰ میلیون مترمكعب خواهد بود افزود : سد باغان توانایی تنظیم حدود ۲۵ میلیون مترمكعب آب را دارا می باشد . وی با بیان این كه این سد بر روی رودخانه شیرین باغان احداث خواهد شد ابراز داشت : جهت حفظ حقابه ها بخشی از آب ذخیره شده در پشت این سد به كشاورزان پایین دست و صنایع نزدیك به آن اختصاص خواهد یافت . زیرراهی با اشاره به برنامه زمان بندی فشرده جهت اتمام مطالعات فاز دوم سد باغان گفت : مطالعات فاز دوم این سد با یك برنامه زمان بندی ۵ ماهه به مشاور ابلاغ شده است تا بدون فوت وقت موارد موردانتظار فاز ۲ را تحویل نماید . مدیرعامل شركت آب منطقه ای بوشهر در خصوص زمان اتمام مطالعات فاز دوم نیز اظهار داشت : پیش بینی می شود تا پایان خردادماه سال ۸۸ مطالعات فاز دوم سد باغان تكمیل گردد. زیرراهی در خصوص ردیف اعتباری این پروژه اذعان داشت : خوشبختانه ردیف اعتباری این پروژه مشخص بوده كه پس از اتمام مطالعات مربوط به فاز دوم وارد عملیات اجرایی خواهد شد. وی ابراز امیدواری كرد با احداث این سد و طرح های مشابه استان بوشهر در خصوص تامین آب مورد نیاز خود از وضعیت مطلوب تری برخوردار گردد.

مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان بوشهر : با تعامل موجود بین شركت آب منطقه ای و دستگاه قضایی استان با هرگونه تعرض و تجاوز به منابع آب در سطح استان به شدت برخورد می شود