لیگ برتر كشتی آزاد كشور امروز در حالی وارد هفتمین هفته خود می‌شود كه پیكارهای این هفته متاثر از سه موضوع است.

نكته اول اظهارات تازه محمدرضا یزدانی‌خرم رئیس فدراسیون كشتی است كه از آمدن قریب‌الوقوع افسران وادا به ایران خبر داده و گفته است كه آنها به زودی برای انجام آزمایش دوپینگ از كشتی‌گیران وارد ایران می‌شوند. این خود زنگ خطری برای آن دسته از كشتی‌گیرانی است كه احتمالا ممكن است در لیگ هم كشتی بگیرند و با شنیدن این خبر تكلیف حضورشان در مسابقات این هفته مشخص نیست چراكه این عده از كشتی‌گیران برای آنكه بتوانند خود را از این مهلكه خارج كنند باید دست به پاكسازی بزنند و حداقل اینكه با چنین شرایطی توانایی حضور در لیگ را نخواهند داشت. متاسفانه از شروع لیگ امسال تا الان هیچ آزمایشی از كشتی‌گیران صورت نگرفته است.

● قضاوت داوران جدید در لیگ

مسئله دوم، تغییرات وسیع در سطح كمیته داوران فدراسیون كشتی است. مهدی خالدی از پست ریاست این كمیته كنار رفته و اكبر طهماسبی یكی از داوران بین‌المللی، چند روزی است جانشین وی شده است و یقینا با توجه به مشكلاتی كه از نظر داوری در هفته‌های گذشته وجود داشته به نظر می‌رسد كه از این پس شرایط تازه‌ای در چینش داوری‌ها و نوع قضاوت‌ها ایجاد شود.

این احتمال هم وجود دارد كه در روزهای آتی و هفته‌های بعد داوران جوان‌تری برای قضاوت در رقابت‌های لیگ دیده شوند و از داوران قدیمی‌تر كه بعضی از آنها نیز در هیات‌رئیسه كمیته داوران حضور داشته‌اند، به عنوان ناظر یا نماینده فدراسیون استفاده شود. طهماسبی گفته است افرادی همچون خالدی، نمازیان و عظیمی از جمله پیشكسوتان داوری كشتی ایران هستند و باید كه از تجربیات آنها استفاده شود.

● مبارزه برای قهرمانی

نتیجه مسابقه امروز تیم‌های گاز مازندران و راه‌آهن خراسان یقینا تا حدود زیادی سرنوشت تیم‌های صعودكننده به مرحله نیمه‌نهایی پیكارهای لیگ برتر را در گروه دوم تعیین می‌كند. البته در این گروه تیم صنایع و معادن همدان هم یك مدعی جدی است. شاگردان امیر توكلیان كه در دور رفت در مشهد صاحب پیروزی دلچسبی شده‌اند، امروز در ساری مقابل

گاز مازندران شرایط دشواری را روبه‌روی خود دارند. راه‌آهنی‌ها كه گفته می‌شود واسیلی فدروشین اوكراینی بهترین آزادكار سال ۲۰۰۸ جهان را به خدمت‌ گرفته‌اند، ظاهرا نتوانسته‌اند برای مسابقه امروز او را به ایران بیاورند اما آلن دودایف روسی را در اختیار دارند.

طبق توافق، دودایف امروز در یك وزن بالاتر در ۶۶ كیلوگرم كشتی می‌گیرد كه اگر این اتفاق صورت پذیرد جدال دیدنی مسعود واحدی و دودایف می‌تواند یكی از مسابقات سنگین دیدار این دو تیم باشد. واحدی در دور رفت به دودایف باخته است و جدال امروزش با این كشتی‌گیر می‌تواند جنبه انتقالی داشته باشد.

تیم گاز مازندران كه تاكنون از هیچ كشتی‌گیر خارجی استفاده نكرده برای آنكه بتواند شكست ۶ بر یك دور رفت در خانه حریف را از یاد ببرد. تمام مهره‌های مطرح خود را به میدان فراخوانده و مترصد آن است تا با بهترین تركیب به میدان بیاید. به نظر می‌رسد مسابقه این دو تیم با رویارویی یاسر خالپور و محمد سلطانی در وزن ۵۵ كیلوگرم آغاز شود. احتمال پیروزی خالپور در این مسابقه بیشتر است.

در وزن ۶۰ كیلوگرم مراد محمدی دارنده مدال برنز المپیك پكن دومین كشتی خود را در لیگ می‌گیرد. علی خالق‌زاده یا هادی حاجیان یكی از دو حریف محمدی هستند. اصغر بذری نایب‌قهرمان سابق جهان، نماینده ۷۴ كیلویی گاز مازندران است.

حریف بذری یكی از پدیده‌های این فصل لیگ برتر جعفر قاسمی است. قاسمی امروز در ساری كار دشواری برای پیروزی دارد. دو دیدار سنگین اوزان ۸۴ و ۹۶ كیلوگرم اوج هیجان در این مسابقه است. در ۸۴ كیلوگرم مصاف مهدی حاجی‌زاده و اسماعیل نجاتیان كه او هم از جمله پدیده‌های فصل جاری كشتی است ، تكرار حوادث مسابقه رفت است. خیلی‌ها نتیجه آن دیدار را ضعف داوری قلمداد كرده و از آن انتقاد كردند اما از آن جایی كه نجاتیان حریفی جدی برای حاجی‌زاده است و سابقه دو پیروزی مقابل او را هم دارد پیش‌بینی می‌شود كه مقابله امروز این دو كشتی‌گیر با هم نمی‌تواند خالی از حادثه باشد.

در وزن ۹۶ كیلوگرم نماینده مازندرانی‌ها در حالی رضا یزدانی معرفی شده است كه چند روز قبل مربیان مازندران، بیماری این كشتی‌گیر را خیلی جدی نشان می‌دادند و می‌گفتند كه یزدانی تحت مراقبت‌های شدید پزشكی قرار دارد. اگر امروز یزدانی به میدان بیاید مقابله سختی با اباذر اسلامی دارد. اسلامی تمرینات خوبی را پشت‌سر گذاشته و نگاهی جدی برای ملی‌پوش‌شدن دارد. این كشتی‌گیر در دور رفت، حریف عنوان‌دار جهانی خود رضا یزدانی را شكست داده است.

در وزن ۱۲۰ كیلوگرم نیز مشهدی‌ها حمید سیفی را دارند و مازندرانی‌ها یاسر قربانی و اشكان ازلی‌فر. سیفی كشتی‌گیری باتجربه است و دو حریفش جوان‌تر و پرنفس‌تر. بنابراین اگر مسابقه تیم‌های گاز مازندران و راه‌آهن خراسان با شرایط مساوی به كشتی آخر كشیده شود هیچ ضمانتی برای پیروزشدن یكی از حریفان وجود ندارد چراكه هركدام از آنها دارای شرایطی خاص خود هستند و به راحتی تسلیم نمی‌شوند.

از گروه دوم در هفته هفتم، امروز دو مسابقه دیگر هم برگزار می‌شود كه طی آن تیم عسگری‌محمدیان با نماینده كلاردشت روبه‌رو می‌شود و نیروی زمینی در تهران میزبان صنایع و معادن همدان است. از گروه اول هم امروز دو دیدار انجام می‌شود كه مسابقه آزادگان بابل و صدرای زیرآب در بابل می‌تواند حوادثی را به همراه داشته باشد، اما گرادی‌ها كه با جذب چند كشتی‌گیر خوب خارجی دورخیزی جدی برای قهرمانی در این دوره دارند، به نظر می‌رسد كه برای پیروزی مقابل سیمان دورود در تهران نباید كار سختی داشته باشند.

محمدرضا منصوریان