در این روزها رقابت‌های لیگ برتر كشتی آزاد به عنوان تنها محفل توجه و میدان ارزیابی برای موجودیت كشتی ایران به‌‌شمار می‌آید.

كادر فنی تیم‌های ملی كشتی آزاد كه به دلیل ضیق وقت، فرصت كافی برای شناسایی مردان برتر از طریق مسابقه انتخابی را ندارند تمام تمركز خود را به تشك‌های لیگ كشتی دوخته است تا ملی‌پوشان شایسته حضور در جام‌‌جهانی را از این كارزار مورد شناسایی و گزینش قرار بدهد. پس از آن كه هفته نخست از مرحله برگشت لیگ برتر كشتی آزاد با پیروزی یكطرفه و قاطعانه مدعیانی همچون گاز مازندران، نفت تهران، راه‌آهن خراسان و صدرای زیر‌ آب مقابل حریفان بی‌بضاعت و از پیش‌باخته پشت سر گذاشته شد به‌‌فاصله ۴ روز بعد، یك بار دیگر كشتی‌گیران لیگی مجاب به زورآزمایی با یكدیگر خواهند بود و تیم‌های مدعی با تمام توان برای مبارزات امروز (چهارشنبه) خود را مهیا كرده‌اند و در این رهگذر حضور و رقابت ۱۲ كشتی‌گیر خارجی در لیگ برتر بر‌‌جذابیت این رقابت‌ها می‌افزاید. قاطعیت كمیته لیگ فدراسیون كشتی در برگزاری منظم و مستمر این رقابت‌ها نوید شناسایی تیم قهرمان ششمین دوره لیگ برتر كشتی آزاد را در روز ۲۰ بهمن می‌دهد.

پس از آن كه پیشنهاد كادر فنی كشتی آزاد مبنی بر توقف رقابت‌های لیگ در پایان دیدارهای مرحله برگشت در روز ۱۴‌‌بهمن‌ماه از سوی كارگزاران فدراسیون كشتی وتو شد و ادامه بدون توقف ششمین دوره لیگ برتر كشتی آزاد تا شناسایی تیم قهرمان در روز ۲۰ بهمن در دستور كار قرار گرفت، شور و انگیزه خاصی از سوی مربیان و كشتی‌گیران برای دستیابی به پیروزی‌های تیمی و فردی برانگیخته شد. همین عاملی شده تا دیدارهای مرحله برگشت از جذابیت و حساسیت بیشتری برخوردار باشند. افزایش كشتی‌گیران خارجی به ۱۲ نفر و بهره‌گیری بیشتر تیم‌های مدعی حضور در مرحله پایانی هم نوید مبارزات دیدنی و باكیفیتی را در روزهای‌ آینده می‌دهد.

بدون شك تیم نفت، مدافع عنوان قهرمانی كه بیشترین افتخارات را طی ۵ دوره گذشته به دست آورده است بیش از دیگر تیم‌ها روی دیدارهای مرحله برگشت حساب باز كرده است تا با جبران مافات و امتیازات از دست رفته مسابقه‌های دور رفت، خود را به جمع ۴ تیم برتر مرحله نهایی و فینال برساند.

نفت تهران پس از آن كه در اولین گام، پیروزی بدون دردسری را در تهران مقابل سیمان درود، تنها تیم پیروز لیگ ششم با برتری ۷ بر صفر پشت سر گذاشت فردا در دومین مسابقه دور برگشت خود گرچه در بابل میهمان آزادگان این شهر است، اما پیروزی شاگردان محمد طلایی حتی در این مسابقه خارج از خانه نیز متصور و در دسترس خواهد بود؛ اما تیم نفت دوشنبه هفته آینده حساس‌ترین مسابقه خود را در مصاف با تیم مازنی صدرای زیر آب باید برگزار كند، مبارزه‌ای كه نتیجه آن می‌تواند تا حدود زیادی سرنوشت قهرمان سال گذشته را برای حضور در نیمه‌نهایی و تكرار افتخارات گذشته مشخص كند. گرچه صدرای زیر آب در شهر خود دیدار رفت را ۳ - ‌۴ پیروزمندانه جشن گرفت، اما این بار كادر فنی نفت متشكل از طلایی و مرتضی لطیفی برای جبران این شكست تلخ در سالن شهدای هفتم تیر لحظه‌شماری می‌كنند جهت رسیدن به این هدف باید دقت و حساسیت زیادی در مهره‌چینی و تركیب تیم خود به‌‌‌‌خرج دهند تا همچون مسابقه رفت، بر اثر اشتباه مردان خودی شكست را با پیروزی عوض نكنند.

گراد، تنها تیم بدون شكست كه با ۴ پیروزی و ۸ امتیاز در صدر گروهA پیشتازی می‌كند دغدغه‌ای برای تكرار پیروزی دیدار رفت و تحمیل ششمین شكست بر تیم تازه‌وارد سیمان دورود در تهران نخواهد داشت.

اما در حساس‌ترین مبارزه هفته دوم، تیم‌های بالانشین راه‌آهن خراسان و گاز مازندران در سالن سیدرسول حسینی ساری رودرروی هم قرار می‌گیرند؛ دیداری كه برای كشتی مازندران و شاگردان اسماعیل دنگسركی و محمود اسماعیل‌پور یك مسابقه حیثیتی به منظور جبران شكست ناباورانه در مشهد تلقی می‌شود، بخصوص برای كشتی‌گیر المپیكی‌ای چون یزدانی چهره‌های شاخصی مانند حاجی‌زاده و داداشی این دیدار یك مسابقه جهت اعاده حیثیت و اعتبار آنها محسوب می‌شوند. برای پاك كردن خاطرات تلخ دیدار رفت، تیم گاز چاره‌ای ندارد تا با تمام توان و بهره‌گیری از همه ملی‌پوشان المپیكی خود همچون مراد محمدی، رضا یزدانی و نفرات شاخص خود مانند اصغر بذری، تقی داداشی و مهدی حاجی‌زاده در مقابل شاگردان توكلیان صف‌آرایی كند. این مبارزه مورد توجه و نظارت دقیق كادر فنی تیم ملی خواهد بود و چه بسا تكلیف ملی‌پوشان برگزیده برای حضور در جام جهانی تا حدود زیادی در این مسابقه روشن و مشخص شود.

گاز مازندران در صورت پیروزی در این دیدار، فرصت صعود به صدر جدول و به زیر كشیدن صدرنشین ۶ هفته گذشته را خواهد یافت.

اگر دیدار ۲ تیم KSB كلاردشت و باشگاه فرهنگی ورزشی عسكری محمدیان یك دیدار خانگی بین ۲ تیم مازنی محسوب شود، اما مصاف تیم بی‌ادعای نیروی زمینی و صنایع و معادن همدان در دیدار بوعلی‌سینا نیز خالی از هیجان و رقابت‌های پایاپای نخواهد بود و شاگردان مسعود مصطفی جوكار برای كسب پنجمین پیروزی و نزدیك شدن به ۲ تیم صدر جدول حتی در خانه هم كار چندان راحتی پیش‌رو نخواهند داشت.

سعید میرزاشفیع