هفته هفتم رقابتهای لیگ برتر كشتی آزاد با شگاههای كشور امروز در حالی برگزار می شود كه به جرأت می توان گفت جدال دو تیم گاز مازندران و راه آهن خراسان حساس ترین دیدار این هفته خواهد بود.

گازی هایی كه مصاف دور رفت را در عین ناباوری به راه آهنی ها درمشهد واگذار كردند، در این اندیشه اند تا با بهره گیری از تمامی قابلیتهایشان شكست دور رفت را در حضور تماشاگران پر شمار خود جبران كنند.

آنها كه برای حضور پر قدرت در ادامه لیگ و راهیابی به جمع چهار تیم اول با «اوتار سلطان اوف» و «تیموراز تی گیف» دو چهره سر شناس كشتی دنیا در كنار جمعی از كشتی گیران ملی پوش كشورمان قرارداد بسته اند، از هم اكنون اسب خود را برای قهرمانی زین كرده اند و به اعتقاد كادر فنی گاز جبران شكست دور رفت مقابل راه آهن می تواند گازیها را به ادامه راه امیدوارتر كند.

بی شك جدا از نتیجه ای كه در دیدار امروز دو تیم راه آهن خراسان و گاز مازندران رقم خواهد خورد، آنچه كه برای تماشاگران ساروی و كشتی گیران گاز از درجه اهمیت خاصی برخوردار است، اعاده حیثیت كشتی گیران سرشناس مازندرانی است. شاید به همین دلیل باشد كه دنگسركی، سرمربی گاز حاضر نخواهد شد تا همانند دور رفت ریسك كند و از قرار معلوم از تمام توان كشتی گیران تیمش در برابر راه آهنی ها استفاده خواهد كرد. حضور كشتی گیران نامداری همانند مراد محمدی، اصغر بذری، مهدی حاجی زاده و رضا یزدانی آن هم در شرایطی مناسب می تواند برای راه آهن در خانه حریف درد سر ساز شود و جایگاه این تیم را در صدر جدول گروه B به خطر بیندازد.

از سوی دیگر راه آهنی ها كه به جز جدال پر حرف و حدیثی كه مقابل باشگاه عسكری محمدیان تیم ته جدولی گروه برگزار كردند و نتیجه را به حریف واگذار كردند در سایر دیدارهای دور رفت و هفته اول دور برگشت پیروز از میدان خارج شدند به هیچ عنوان دوست ندارند جایگاهی را كه در اختیار دارند، به تیم دیگری واگذار كنند. هرچند كه كشتی گرفتن برای كشتی گیران راه آهنی آن هم در حضور تماشاگران پر شمار مازندرانی كار ساده ای نخواهد بود و چنانچه جو سالن برگزاری مسابقه همانند دیدار این تیم با باشگاه عسكری محمدیان باشد، كشتی گیران راه آهن با مشكل مواجه خواهند شد، هر چند كه با توجه به ماهیتی كه این دیدار برای هر دوتیم دارد، علاقه مندان به كشتی از همان ابتدا شاهد اتفاقات جذاب و دیدنی و البته جنجالی خواهند بود.

در دیدار امروز گاز و راه آهن می توان به جرأت گفت كشتی گیران این دوتیم در برخی از وزنها، رقابتی در حد و اندازه رقابتهای جهانی و المپیك برگزار خواهند كرد. رویارویی احتمالی مراد محمدی، قهرمان مسابقات جهانی چین با كشتی گیر تازه به خدمت گرفته شده راه آهن، یعنی «واسیلی فدروشین» اوكراینی كه نایب قهرمانی المپیك پكن را در كنار چندین عنوان در كارنامه دارد، می تواند هر بیننده ای را از تماشای جدال این دو به وجد آورد.

رقابت «آلن دودایف» روس با مسعود واحدی در وزن ۶۶ كیلو نیز از جذابیتهای بالایی برخوردار خواهد بود. در كنار این دو مسابقه، مصاف مجدد مهدی حاجی زاده با اسماعیل نجاتیان با در نظر گرفتن حواشی كه در كشتی این دو در دور رفت به وجود آمد، بر جذابیت رقابت راه آهن و گاز خواهد افزود. از طرفی در وزن ۷۴كیلوگرم نیز جدال بین دو كشتی گیر مازندرانی شور و هیجان بیشتری به این دیدار خواهد بخشید، جایی كه اصغر بذری كشتی گیر عنوان دار گازی ها با تمام توان به مصاف سید جعفر قاسمی خواهد رفت كه تاكنون به هیچ كشتی گیری در لیگ نباخته است. هرچند كه رضا یزدانی دیگر كشتی گیر نام آشنای مازندرانی ها برای جبران شكست دور رفت خود در برابر اباذر اسلامی در وزن ۹۶ كیلوگرم تنها با هدف پیروزی به روی تشك خواهد رفت.

دیگر تیمهای همگروه با راه آهن و گاز نیز امروز مقابل یكدیگر به میدان خواهند رفت كه در تهران نیروی زمینی تیم قابل احترام و همیشه حاضر در لیگ كشتی باید در برابر صنایع و معادن همدان به میدان برود، دیداری كه حدس زدن در مورد تیم برنده آن چندان دشوار نیست و می توان گفت همدانی ها این هفته آسوده تر از بقیه تیمهای همگروهشان خواهند بود.

سومین دیدار گروه B نیز بین دو تیم كلاردشت و باشگاه عسكری محمدیان برگزار خواهد شد.

اما در گروه A دو تیم بالانشین گروه، رقابتی نسبتاً آسان را در این هفته برگزار خواهند كرد.

گراد تیم صدر نشین گروه در تهران باید مقابل سیمان دورود به میدان برود كه به گفته مجید خدایی سرمربی این تیم، گراد چندان مشكلی برای رویارویی با سیمان ندارد و در پی یك پیروزی دیگر خواهد بود تا همچنان به عنوان تنها تیم بدون شكست لیگ به كارش ادامه دهد.

در دیگر دیدار این گروه نفت تهران در بابل به مصاف تیم جوان آزادگان این شهر خواهد رفت كه البته پیروزی نفتی ها در این دیدار چندان دور از دسترس نیست. در این گروه تیم صداری زیرآب این هفته استراحت خواهد داشت.

هاشم رسایی فر