مدیر نظارت بر بهره‌برداری از تصفیه‌خانه‌های فاضلاب تهران گفت: طرح توسعه تصفیه‌خانه‌ فاضلاب تهران به ۲ هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

میر باقر اسماعیلی در حاشیه بازدید خبرنگاران از تصفیه خانه فاضلاب افزود:بر اساس برآورد هزینه‌ای كه در سال ۸۶ انجام شد، طرح توسعه تصفیه‌خانه‌ فاضلاب تهران به ۲ هزار و ۶۲۵ میلیارد تومان اعتبار برای ساخت تصفیه خانه ، شبكه و تونل شهر نیاز دارد.

وی تاكید كرد: برای اجرای طرح فاضلاب در شهر تهران باید ۹هزار كیلومتر شبكه فاضلاب ایجاد شود كه هم اكنون دو هزار و ۵۰۰ كیلومتر شبكه احداث شده و یا در حال تحویل است.

وی در خصوص بهره برداری تصفیه‌خانه فاضلاب تهران در سال آینده گفت: طی مرحله اول احداث تصفیه‌خانه جنوب تهران، ۶ فاز برای آن در نظر گرفته شده است كه ۴ فاز آن كه با استفاده از وام بانك جهانی در دست ساخت است به ترتیب از ۳۰ خرداد ماه ۸۸ تا پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی با بیان اینكه تصفیه‌خانه فاضلاب تهران ۹۰ درصد پیشرفت فیزیكی دارد افزود: ۴ فازی كه تا پایان سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید واحدهای بین‌المللی این مجموعه هستند كه با استفاده از وام بانك جهانی و منابع داخلی در دست ساخت هستند و دو فاز پنجم و ششم نیز با پیشرفت ۵۵ درصدی از منابع داخلی و بودجه طرح‌های عمرانی در حال احداث است.

وی ادامه داد: برای بخش بین‌المللی تصفیه‌خان جنوب تهران تاكنون ۶۵ میلیون دلار هزینه شده كه ۸۵ درصد آن سهم منابع خارجی بوده است.

اسماعیلی در خصوص اعتبار هزینه شده برای بخش‌های داخلی این تصفیه‌خانه اظهار داشت: برای این بخش‌ها اعتباری معادل ۱۲ میلیارد تومان صرف شده است.

وی در خصوص طرح توسعه‌ای تصفیه‌خانه تهران گفت: با توجه به فازبندی‌های مشخص شده طرح توسعه فاضلاب، شهر تهران تا پایان سال ۱۴۱۰ به ۲۰ واحد تصفیه‌خانه‌ای تبدیل خواهد شد كه هر واحد ظرفیت تصفیه فاضلاب مربوط به ۵۲۵ هزار نفر را دارا خواهد بود.

اسماعیلی اضافه كرد: با توجه به پیش بینی افزایش جمعیت، این تصفیه‌خانه‌ها در سال ۱۴۱۰ جوابگوی نیاز ۵/۱۰ میلیون نفر هستند.

مدیر اجرایی تصفه‌خانه جنوب تهران در خصوص مزایای جنبی ساخت این تصفیه‌خانه گفت: علاوه بر تامین آب بخش كشاورزی با استفاده از پساب‌ها، می‌توان از لجن تولیدی آن برای تولید كود مورد نیاز بخش كشاورزی و فضای سبز استفاده كرد.