مدیرعامل شركت آب و فاضلاب اهواز گفت: بازسازی تصفیه خانه شماره یك اهواز با ۹۰ درصد پیشرفت فیزیكی روبرو بوده است.

حبیب الله مرادی با بیان این مطلب توضیح داد: اوج مصرف آب در خوزستان از نیمه دوم اسفندماه آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه می‌یابد. در آن زمان تصفیه‌خانه‌ها در اهواز باید به میزان حداكثر آب تولید كنند.

وی افزود: با توجه به این مسئله تمام تاسیسات فنی و برقی باید در مدار تولید تصفیه‌خانه‌ها قرار داشته باشند و به درستی وظیفه خود را انجام دهند بر همین اساس برنامه‌ریزی برای تعمیرات اساسی تصفیه‌خانه‌های آب اهواز در فاصله زمانی آذرماه و حدود ۱۲ اسفند ماه هر سال انجام می‌شود.

مرادی اظهار كرد: لایروبی زلال سازها، لاگون‌ها و حوضچه‌های پیش ته نشینی، تعویض قطعات تابلوهای برق، تعویض قطعات پمپ‌های آب خام و آب تصفیه‌شده و تعمیرات اساسی بر روی خطوط اصلی انتقال آب از جمله مسائلی است كه در جریان تعمیرات اساسی تصفیه خانه‌های آب اهواز انجام می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: تصفیه خانه‌های آب شماره یك و دو اهواز، تصفیه خانه علی بن مهزیار، گلستان و كوت عبدالله، پنج تصفیه‌خانه‌ای است كه تامین آب اهواز را بر عهده دارند.

مرادی با اشاره به اقدامات در حال پی گیری در تصفیه خانه شماره یك اهواز گفت: این تصفیه خانه از سال ۱۳۵۱ تاسیس شده است. كار بازسازی این تصفیه خانه مهم، از حدود یك سال و نیم پیش آغاز شده است و تاكنون با حدود ۹۰ درصد پیشرفت كار روبرو بوده‌ایم.

وی عنوان كرد: تعویض خطوط آب خام، احداث ساختمان برق تصفیه خانه آب شماره یك، خرید تابلوهای برق، نصب سیستم تزریق گاز كلر از جمله مهمترین اقدامات در تصفیه خانه شماره یك است.

مرادی ادامه داد: همچنین تعویض سیستم شستشوی معكوس فیلترها، اصلاح سیستم روشنایی، اصلاح سیستم اسكله آب خام از جمله دیگر فعالیت‌هایی است كه در جریان بازسازی تصفیه‌خانه شماره یك انجام شد.

وی تاكید كرد: همچنین با هدف جلوگیری از هدر رفت آب نیز ۱۶ شیر فیلترهای این تصفیه خانه تعویض شد. با اجرای این عملیات حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد از هدر رفت آب در تمام تصفیه خانه های آب اهواز جلوگیری شد.

مرادی خاطرنشان كرد: در حال حاضر عملیات بازسازی سیستم برق اضطراری تصفیه خانه در حال اجرا است. همچنین دو دستگاه ترانسفورماتور خریداری شده و در حال انتقال به تصفیه خانه است.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب اهواز یادآور شد: اعتبارات بازسازی تصفیه خانه آب شماره یك اهواز از محل اعتبارات بانك جهانی تامین می شود. بر اساس برآوردها برای بازسازی كامل این تصفیه‌خانه به حدود دو میلیارد و۷۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

تصفیه خانه شماره یك اهواز در منطقه زیتون كارمندی و ملی راه این كلان شهر واقع شده است. این تصفیه خانه روزانه حدود ۱۱۵ هزار متر مكعب آب خام رودخانه كارون را تصفیه كرده و در اختیار مردم اهواز قرار می دهد.