برگزاری پیكارهای هفته نخست دور برگشت لیگ برتر كشتی آزاد نشان داد كه از جمع ۱۱ تیم شركت‌كننده در مسابقات امسال حداقل شش تیم عزم خود را جزم كرده‌اند تا در پایان عنوان قهرمانی را از آن خود كنند.

نفت، گراد، صدرای زیرآب، گاز مازندران، راه‌آهن خراسان و صنایع و معادن همدان شش تیمی هستند كه در میان تیم‌های حاضر جدی‌ترین شرایط را برای قهرمانی دارند و به همین دلیل همه امكانات خود را به كار گرفته‌اند تا به این مهم دست یابند.

آنچه كه در حال حاضر قابل‌‌توجه است اینكه از جمع شش تیم یادشده تنها چهار تیم شانس حضور در مرحله نیمه‌نهایی و در نهایت قهرمانی را دارند كه این خود حساسیت‌های موجود میان آنها را دوچندان كرده است. تیم‌های مدعی در لیگ امسال علاوه بر جذب نیروهای مطرح داخلی این بار برای ترمیم نقاط ضعف خود به سراغ چهره‌های مطرح كشتی در دیگر نقاط جهان رفته و آنها را استخدام كرده‌اند.

حضور كشتی‌گیرانی نظیر دلشاد منصوراف ازبكستانی، دیوید موسل‌بز و آلكسی شیماروف روسی و گوتشلیدزه گرجستانی در دور رفت لیگ علاوه بر افزایش توجه همگانی به رقابت‌ها موقعیتی را فراهم آورد تا ضعف‌های پنهان كشتی ایران نیز به خوبی هویدا شده و معیارهای تازه‌ای از كشتی‌گیران اسمی كشور به دست آید. حال با شروع مبارزه‌های دور برگشت و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده از سوی تیم‌ها به نظر می‌رسد كه حضور كشتی‌گیران خارجی اهمیت مسابقات و فشردگی آن را دوچندان می‌كند.

در این میان تازه‌ترین خبرها حاكی از آن است كه جذابیت‌های لیگ برتر كشتی ایران حتی پای بهترین كشتی‌گیر حال حاضر جهان را هم به ایران كشانده است. واسیلی فدروشین كشتی‌گیر ۶۰ كیلویی تیم ملی اوكراین كه در سال ۲۰۰۸ میلادی از سوی فیلا به عنوان بهترین آزادكار جهان انتخاب شده برای كشتی گرفتن در ایران با مسئولان تیم راه‌آهن خراسان به توافق رسیده و قرار است این تیم را در ادامه مسابقات در وزن ۶۰ كیلوگرم همراهی كند.

البته پیش از این هم این تیم خراسانی آلن دودایف قهرمان سال ۲۰۰۵ جهان از روسیه را هم در همین وزن به خدمت گرفته و احتمالا در پی آن است تا از این كشتی‌گیر طبق توافقی كه با وی به عمل آمده در یك وزن بالاتر استفاده كند. از سوی دیگر گفته می‌شود كه تیمور ازتی‌گیف دارنده مدال نقره رقابت‌های المپیك پكن به تیم كشتی آزاد گاز مازندران پیوسته است. این كشتی‌گیر در پكن در وزن ۹۶ كیلوگرم صاحب مدال نقره شد.

همچنین سهراب خیزیف كشتی‌گیر روسی وزن ۵۵ كیلوگرم و دارنده مدال‌های طلا، نقره و برنز جوانان جهان و اروپا كه با پذیرش تابعیت كشور تركیه با نام سهراب آتالای كشتی می‌گیرد با تیم صنایع و معادن همدان قرارداد بسته است. این كشتی‌گیر روز شنبه همین هفته اولین كشتی خود را در لیگ ایران گرفت كه توانست در وزن ۵۵ كیلوگرم با حساب ۳ بر صفر مهدی الماسی كشتی‌گیر تیم عسگری محمدیان را شكست دهد.

ظاهرا همدانی‌ها در پی جذب مرید موتالیموف قزاقستانی همان كشتی‌گیری كه فردین معصومی را در المپیك پكن شكست داد، هستند تا از این كشتی‌گیر در وزن ۱۲۰ كیلوگرم استفاده كنند.

صدرای زیر‌آب هم بعد از به كارگیری موسل‌بز روسی با وادیم لالی‌یف كشتی‌گیر معروف و قدیمی قزاقستان كه در حال حاضر با تیم ارمنستان كشتی می‌گیرد به توافق رسیده‌ است و قرار است از این هفته وی را روانه میدان كنند.

با چنین وضعیتی پیش‌بینی اینكه از میان این همه مدعی كه در میان آنها نامداران كشتی ایران نظیر مراد محمدی، فردین معصومی، عباس دباغی، مهدی حاجی‌زاده و ... هم حضور دارند چه تیمی می‌تواند با حاشیه امنیت بیشتری عنوان قهرمانی را از آن خود كند بسیار دشوار است. این در حالی است كه در هفته دوم دور برگشت جدال جدی مدعیان با یكدیگر تا اندازه زیادی موقعیت تیم‌های برتر را مشخص می‌سازد.