ابراهیم مهربان قهرمان اسبق وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی آزاد آسیا گفت: من در کادر مربیان تیم ملی کشتی آزاد ایران، فقط مربی کشتی گیران سنگین وزن نیستم و به عنوان یکی از اعضای کادر فنی تیم ملی فعالیت خواهم کرد.

مهربان در این خصوص تصریح کرد: اما از آنجایی که در دوران کشتی گیری و قهرمانی خود در وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی می گرفتم، در مربیگری تیم ملی، روی کشتی گیران دو وزن آخر (۹۶ و ۱۲۰ کیلوگرم) بیشتر اشراف و تمرکز خواهم داشت.

وی با اظهار امیدواری از این که کشتی آزاد ایران در مسابقه های جهانی سال ۲۰۰۹ در دانمارک بتواند در دو وزن ۹۶ و ۱۲۰ کیلوگرم صاحب مدال شود، اظهار داشت: در رقابتهای انتخابی جام تختی و مسابقه های جام جهانی و همین طور مسابقه های بین المللی جام تختی در تهران، قطعا نفرات شایسته این دو وزن برای حضور در پیکارهای جهانی سال ۲۰۰۹ گزینش خواهند شد.

مهربان اضافه کرد: علاوه بر این رقابتها، حضور در تورنمنت های مختلف بین المللی پیش از مسابقه های قهرمانی جهان و همچنین مسابقه های آسیایی در تایلند می تواند به شناخت کشتی گیران واجد شرایط شرکت در پیکارهای جهانی به خصوص در دو وزن آخر به ما کمک کند.

مربی تیم ملی کشتی آزاد ایران در خصوص شرایط حال حاضر وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی آزاد کشورمان گفت: در حال حاضر "فردین معصومی" در این وزن فاصله بسیار زیادی با نفرات دوم و سوم خود دارد و او یکی از کشتی گیران مطرح وزن ۱۲۰ کیلوگرم دنیاست.

اما در وزن ۱۲۰ کیلوگرم، جوانان خوبی داریم که از نظر فیزیک بدنی می توانند این فاصله را کم کنند.

شاید بتوان گفت که در یک دهه گذشته، این قدر جوان خوش بدن و خوش فیزیک در سنگین وزن نداشته ایم.

مهربان ادامه داد: این جوانان خوش فیزیک و خوش بدن، یکی به اسم "فردین معصومی" در کنار خود دارند و می توانند در رقابت با او، خود را در کشتی ایران و حتی دنیا مطرح کنند.

منتهی این جوانان بایستی در ابتدا انگیزه برای کشتی گرفتن و انجام تمرینات مستمر داشته باشند. یعنی در ابتدا، خود بخواهند و استارت اول را خود آنها بزنند و بعد مربیان تیم ملی ایران روی آنها کار کنند.

در واقع جوانان ما باید خودشان بخواهند و انگیزه لازم را داشته باشند. در این بین، تفکر درست کشتی گرفتن خیلی مهم است.

قهرمان اسبق وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی آزاد آسیا در باره جایگاه "فردین معصومی" در سطح جهان اظهار داشت: معصومی یکی از امیدهای کسب مدال در مسابقه های جهانی سال ۲۰۰۹ است. او اگر بر مشکلات روحی خود کاملا غلبه کند، می تواند بار دیگر صاحب مدال جهانی شود. علاوه بر غلبه بر مشکلات روحی، انجام تمرینات ادامه دار می تواند معصومی را در رسیدن به کسب مدال جهانی کمک کند.

مهربان اضافه کرد: معصومی در بازیهای المپیک ۲۰۰۸ پکن می توانست بر "بختیار احمداف" نایب قهرمان این المپیک از روسیه غلبه کند. او توانایی گرفتن مدال نقره المپیک را نیز داشت و هیچ کم و کسری نسبت به این کشتی گیر روس نداشت.

وی در مورد "آرتور تایمازوف" قهرمان حال حاضر وزن ۱۲۰ کیلوگرم کشتی آزاد جهان از ازبکستان گفت: آرتور تایمازوف، دیگر تایمازوف سابق نیست و اکنون پا به سن گذاشته و بسیار محتاط و آسیب پذیر نشان می دهد. او در پیکارهای جهانی سال ۲۰۰۷ در باکوی جمهوری آذربایجان به "آلکسیس رودریگز" کشتی گیر از رده خارج شده کوبا که روزگاری وزن فوق سنگین کشتی آزاد جهان در ید قدرت او بود، باخت و در بازیهای المپیک پکن اگرچه قهرمان شد، ولی با گذشته درخشان خود فاصله داشت.

تایمازوف، دیگر خاصیت ویران کننده و مهیب و زیر گرفتن های انفجاری سابق خود را ندارد.

زیرا تعداد زیادی مدال جهانی و بازیهای المپیک بدست آورده و به حد کافی اشباع شده است. از طرف دیگر او اکنون محتاط تر کشتی می گیرد و این به نفع سایر کشتی گیران وزن ۱۲۰ کیلوگرم دنیا از جمله "فردین معصومی" است.