رییس فدراسیون کشتی از ورود محرمانه و سرزده گروهی از افسران آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) در روزهای آینده به ایران خبر داد و اظهار داشت: افراد وادا به طور سرزده و ناگهانی از ملی پوشان کشتی کشورمان آزمایش دوپینگ خواهند گرفت.

"محمدرضا یزدانی خرم" در این گفت و گو خاطرنشان ساخت: آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، ظرف ۱۰ روز آینده، افسران خود را برای گرفتن آزمایش دوپینگ از ورزشکاران ملی پوش به تمامی کشورها از جمله ایران اعزام خواهد کرد.

وی اضافه کرد: از جمله رشته های مورد نظر "وادا" در ایران که مدال آور است، کشتی آزاد و فرنگی است و به همین خاطر افسران وادا پس از ورود به ایران بلافاصله از ملی پوشان کشتی کشورمان آزمایش دوپینگ خواهند گرفت و سپس ورزشکاران سایر رشته ها مدنظر خواهند بود.

یزدانی خرم ضمن هشدار جدی به ملی پوشان کشتی آزاد و فرنگی ایران گفت: ماموران "وادا"

در هنگام برگزاری مسابقه های لیگ برتر کشتی و سایر مسابقه ها از جمله رقابتهای انتخابی جامهای تختی و یادگار امام/ره/ و مسابقه های جام جهانی کشتی آزاد از کشتی گیران آزمایش دوپینگ خواهند گرفت.

آنان حتی آدرس منازل ورزشکاران ملی پوش را نیز در اختیار دارند و می توانند به طور ناگهانی و سرزده وارد منازل ورزشکاران شده و کار خود را شروع کنند.

یزدانی خرم تاکید کرد که آزمایش دوپینگ ماموران وادا از جدی تر از همیشه انجام خواهد شد و هیچ بخششی در کار نیست و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد. بنابراین ورزشکاران ملی پوش بایستی حتی قرص، شربت و آمپول سرماخوردگی خود را زیرنظر پزشکان فدراسیونهای مربوطه مصرف کنند.

در این بین، کشتی گیران ملی پوش حتی برای سرماخوردگی خود بایستی تحت نظر دکتر

"طاهری" مداوا شوند.

یزدانی خرم، دلیل جدی گرفته شدن آزمایش دوپینگ از سوی "وادا" را فشار وارده فدراسیون بین المللی پزشکی ورزشی به آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ ذکر کرد و گفت: مبارزه قاطعانه با مساله دوپینگ در همه کشورهای جهان به طور یکسان اعمال خواهد شد.

رییس فدراسیون کشتی در باره تغییر در کمیته داوران این فدراسیون از جمله کنار رفتن

"مهدی خالدی" که روز یکشنبه صورت گرفت، گفت: ما تابع سیاست های فدراسیون بین المللی کشتی (فیلا) هستیم و از خود برنامه ای نداریم. به همین دلیل مجبور به تغییر افراد در کمیته داوران شدیم.

یزدانی خرم اضافه کرد: فیلا بارها به ما اعلام کرده که تعداد و سن داوران کشتی در ایران بسیار بالا است و بایستی این تعداد را محدود کرد. نزدیک به ۱۵۰ داور بین المللی در ایران به کار قضاوت مشغولند که این تعداد، کار شناسایی و کنترل درجه آنان را برای کمیته داوران "فیلا" بسیار سخت کرده است.

وی ادامه داد: یک داور کشتی برای اینکه بتواند همیشه روپا و در فرم مطلوب داوری و بدنی باشد، بایستی در طول سال بیش از ۱۰ مسابقه بین المللی را در داخل و خارج قضاوت کند، حال آنکه تعداد بسیار داوران در ایران، نوبت حضور هر یک از آنان در مسابقه های بین المللی در خارج از کشور را به دو سال رسانده و این مشکلاتی را برای کشتی ایران بوجود آورده است.

از بین نزدیک به ۱۵۰ داور بین المللی کشتی در ایران، تنها تعداد بسیار معدودی می توانند در مسابقه های مهم از جمله قهرمانی آسیا، جهان و بازیهای المپیک قضاوت کنند و فرصت قضاوت در این گونه مسابقه ها به بقیه هرگز نخواهد رسید.

یزدانی خرم در این خصوص توضیح داد: توجه به این مساله مهم، جوانگرایی در کمیته داوران فدراسیون کشتی و مدیریت خاص خود را می خواست و ما ناچار شدیم که تغییراتی در این کمیته بوجود آوریم.

اگر چه "اکبر طهماسبی" که جایگزین "مهدی خالدی" شده چندان جوان نیست اما از خالدی جوانتر است و می تواند تحولی در داوری کشتی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: برای ما خط مشی فدراسیون بین المللی کشتی مهم و تعیین کننده است و ما ناگزیر به اجرای این خط مشی در سال میلادی جاری که چند روزی است آغاز شده، هستیم.

یزدانی خرم در پایان صحبت های خود اشاره کرد که "رافایل مارتینتی" رییس فیلا و "ماریو سالتنیک" رییس کمیته داوران آن برای نظارت بر مسابقه های جام جهانی کشتی آزاد که اواسط اسفند ماه امسال در ایران برگزار خواهد شد، به تهران سفر خواهند کرد.

وی گفت: بعدازظهر امروز/دوشنبه/ برای حضور در جلسه انتخابات روسای هیاتهای کشتی استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد ابتدا عازم شیراز و سپس یاسوج خواهد شد.