رویای اداره کشور با نفت پنج دلاری اگرچه به قول معاون پارلمانی وزیر نیرو فقط یک شوخی برای دلخوش کردن مردم است اما پرویز فتاح وزیر نیرو معتقد است وظیفه دولتمردان اداره کشور در شرایط سخت است و از این رو باید با نفت پنج دلاری هم کشور را اداره کنیم.

وی روز گذشته در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال اعتماد درباره اداره کشور با نفت پنج دلاری گفت؛ اداره کشور با نفت پنج دلاری بسیار سخت و مشکل است اما باید آن را کنترل کرد. در واقع کشور باید انعطاف لازم را در شرایط نوسان قیمت نفت داشته باشد. وی ادامه داد؛ بزرگ ترین تولیدکننده نفت یعنی عربستان با کاهش قیمت نفت دچار مشکل شده است از این رو این مشکلات برای ایران نیز دور از ذهن نیست.فتاح سپس به ابلاغ برنامه پنج ساله توسعه توسط مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت؛ بر اساس برنامه توسعه پنجم تا پایان برنامه باید بودجه جاری از وابستگی به نفت خلاص شود. وزیر نیرو اظهار امید واری کرد ثروت فروش نفت در آینده نزدیک برای سرمایه گذاری در طرح های زیر بنایی هزینه شود. وی با بیان اینکه جواب کلی من به این سوال که می توان کشور را با نفت پنج دلاری اداره کرد، بلی است، افزود؛ کار خیلی سختی است. باید کنترل شدیدی از سوی دولتمردان اعمال شود تا کمترین آسیب به کشور وارد شود.

وی خاطرنشان کرد؛ البته امیدواریم کار به جایی نرسد چون در این مواقع تنها کسانی که سود می برند غربی ها هستند و شرقی ها همواره ضرر می بینند.

● افزایش قیمت برق و آب در اختیار مجلس

وی همچنین در ادامه درباره احتمال افزایش قیمت آب و برق در سال آینده اظهار داشت؛ از سال ۸۳ اختیار تغییر تعرفه از دست دولت خارج شده و چنانچه بخواهیم افزایش قیمتی داشته باشیم باید به مجلس لایحه داده و با تصویب مجلس این اقدام صورت گیرد. اما اگر برای سال آینده طرح هدفمند کردن یارانه ها تصویب شود، خودبه خود شاهد افزایش قیمت آب و برق خواهیم بود.

وی در پاسخ به سوالی که پرسیده شد بالاخره در سال آینده افزایش قیمت آب و برق خواهیم داشت، افزود؛ در حال حاضر پیش بینی برای افزایش قیمت نشده و چنانچه طرح هدفمند کردن یارانه ها تصویب نشود، در بودجه ۸۸ قیمت آب بها را تغییر خواهیم داد.فتاح درباره طرح تحول اقتصادی گفت؛ ۲۰ روز گذشته با حضور در مجلس در کمیسیون های مختلف درباره تبعات اجرای این طرح در اصلاح قیمت آب و برق که آرزوی دیرینه کشور بوده صحبت کردم تا بتوانیم رای مجلس را کسب کنیم.وی افزود؛ بر این اساس در لایحه بودجه ۸۸ نرخ آب بها را افزایش ندادیم تا منتظر تصویب طرح تحول در مجلس باشیم.وی ادامه داد؛ در طرح تحول دولت اصلاً به قیمت اشاره نمی کند و تنها لفظ قیمت تمام شده ذکر شده است که این امر نشان دهنده ابعاد مختلف است. در نتیجه طی سه سال دولت از مجلس اجازه می گیرد تا اقدامات لازم برای تغییر تعرفه آب و برق را ارائه دهد.وی افزود؛ توضیح این طرح کاهش رشد مصرف، حذف برق غیرمجاز، کاهش تلفات برق و افزایش راندمان نیروگاه ها است.وی همچنین از ارائه بندی خبر داد که طی آن دولت اختیار گرفته تا لایحه برای بعضی از بخش ها و اقشار طی زمانی مسکوت مانده و اجرا نشود.

● خشکسالی در کشور ادامه دارد

فتاح همچنین درباره میزان مصرف آب شرب تهران اظهار داشت؛ تا روز جمعه ۲۰ دی ماه در تهران بزرگ ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب مصرف شده است که نسبت به سال گذشته چند هزار متر مکعب کمتر بوده است که این نشان دهنده مدیریت مصرف است.وی تصریح کرد؛ دغدغه اصلی وزارت نیرو بحث بارندگی و پیش بینی های هواشناسی است که در این راستا شمال غربی، شمال و شمال شرق کشور طبق پیش بینی ها بارندگی نرمال داشته اند، این درحالی است که حوزه جنوبی کشور و حوضه آبریز کارون بزرگ، شمال دز و استان های جنوبی کشور در وضعیت زیر نرمال به سر می برند.فتاح گفت؛ تا به امروز در کل کشور ۶۷ میلیمتر بارندگی رخ داده است در حالی که متوسط بارندگی ۴۰ ساله برای فصل پاییز و ۲۰ روز ماه ابتدایی زمستان ۶۷ میلیمتر بوده است. این ارقام به معنای ۲۳ درصد کاهش نسبت به حالت نرمال و متوسط ۴۰ سال اخیر است.وی اظهار داشت؛ آنچه ما را نگران می کند وضعیت منابع برقابی کشور به خصوص در استان های جنوبی کشور که تامین کننده درصدی از برق کشور هستند، است، چرا که از نظر حجم آب سه میلیارد متر مکعب نسبت به سال گذشته کمبود داریم که عمده آن در استان های جنوبی و خوزستان واقع شده است.

به گفته فتاح طبق آمار روز گذشته ورودی آب سد کارون۳ که تامین کننده دو هزار مگاوات برق کشور است ۹۱ متر مکعب بر ثانیه بوده است که سال گذشته و در مدت مشابه این رقم ۱۴۳ متر مکعب بر ثانیه بوده است ضمن اینکه ورودی آب سد دو هزار مگاواتی شهید عباسپور نیز در سال جاری و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۶۱ متر مکعب بر ثانیه و ۳۴۰ متر مکعب بر ثانیه بوده است.وی اظهار داشت؛ سد دز نیز که برای شبکه آبیاری خوزستان با اهمیت به شمار می آید دارای ورودی ۵۶ متر مکعب بر ثانیه بوده است که سال گذشته این رقم ۱۲۰ میلیارد متر مکعب بر ثانیه بوده است. سد کرخه نیز امروز دارای ورودی ۴۰ متر مکعب بر ثانیه است که سال گذشته در همین زمان ۷۲ متر مکعب بر ثانیه بوده است. سد لار در تهران نیز دارای ورودی چهار متر مکعب بر ثانیه است که سال گذشته نیز همین رقم بوده است.به گفته وزیر نیرو هم اکنون سه میلیارد متر مکعب کمبود آب در مخازن داریم که به معنای سال سخت از نظر منابع آب و نیروگاه های برقابی است که گذر از آن همکاری مردم و مسوولان را می طلبد.

● مجاز به پرداخت جریمه نیستیم

فتاح در بخش دیگری همچنین ضرر ۷۰ میلیارد تومانی سندیکای صنعت برق در خصوص دیر کرد وزارت نیرو در پرداخت بدهی های خود به این بخش این امر را تنها یک ادعا دانست و گفت؛ باید در این زمینه بررسی هایی صورت گیرد و هیچ قانونی وجود ندارد که ما جریمه تاخیر در پرداخت بدهی ها را بپردازیم و تنها در صورتی که دولت تقبل کند و ادعای آنها اثبات شود ممکن است در این زمینه پرداختی صورت گیرد اما در حال حاضر ما مجاز به پرداخت جریمه نیستیم.

● نفت با آب ادغام نمی شود

فتاح گفت؛ طی مدت سه سال گذشته تاملات بسیاری روی طرح ادغام دو وزارتخانه نفت و نیرو صورت گرفته و از وزرای گذشته نیز که هم اکنون مشاوران وزارت نیرو هستند در این رابطه نظر خواهی شده است، اما هم اکنون این موضوع در دستور کار دولت نیست و مجلس نیز درخواستی در این رابطه از دولت نداشته است.وزیر نیرو ادامه داد؛ فضای مملکت نیز هم اکنون کششی برای رفتن به سراغ این موضوع ندارد، البته اشکالی در این امر مشاهده نمی شود و اگر کارشناسان و صاحب نظران این ادغام را مفید بدانند قطعاً برای ساختار اقتصادی کشور خوب است اما اگر نگاه منصفانه و به دور از تعصبات را کنار گذاریم.

فتاح گفت؛ البته در برنامه پنجم توافق شده یک وزارتخانه باید حذف شود البته نباید این نکته را نیز از نظر دور داشت که بخش آب وزارت نیرو نمی تواند با موضوع نفت ادغام شود.

● رشد شش درصدی مصرف برق در کشور

وزیر نیرو ادامه داد؛ تا امروز در بخش برق ۱۷۹ میلیارد کیلووات ساعت برق مصرف کردیم که نسبت به سال گذشته شش درصد رشد داشته است که از این میزان ۳/۴ میلیارد کیلووات ساعت از نیروگاه های برقابی بوده است.وی همچنین در مورد مخازن سوخت نیروگاه ها نیز اظهار داشت؛ مخازن سوخت نیروگاه ها در حال حاضر ۷۶ درصد مازوت و ۷۳ درصد گازوئیل دارد که این میزان با توجه به شرایط آب و هوایی نسبت به سال گذشته اتفاق افتاده است و اگر با همین وضعیت ادامه یابد زمستان بدون مشکل و کمبود سوخت سپری خواهد شد. وزیر نیرو از برنامه این وزارتخانه برای تعمیر نیروگاه های کشور تا ابتدای اردیبهشت ماه خبر داد و اظهار داشت؛ این زمان نسبت به سال های گذشته دو ماه کاهش یافته تا بتوانیم برای تامین برق ماه های ابتدایی تابستان مشکلی نداشته باشیم.فتاح همچنین از وارد شدن هزار و ۹۰۰ مگاوات برق واحدهای حرارتی جدید خبر داد و گفت؛ بنا داریم تا پایان سال ۹۵۰ مگاوات برق نیروگاه های حرارتی و سیکل ترکیبی وارد مدار کنیم.

● عمده بدهی های وزارت نیرو پرداخت شد

وزیر نیرو اتمام طرح های نیمه تمام را از جمله اولویت های بودجه سال ۸۸ دانست و تصریح کرد؛ همچنین برای مقوله آب شیرین کن ها نیز عنایت ویژه یی در بودجه سال ۸۸ وزارت نیرو شده است، ضمن اینکه آب های مرزی و مشترک نیز در اولویت قرار گرفته است.به گفته وی در ۹ ماهه سال ۸۷ معادل ۶۵ درصد از بودجه سال ۸۷ تخصیص یافته است. دولت امسال قول داده است تا آخر سال معادل ۷۰ درصد از بودجه را اختصاص دهد، بر این اساس تاکنون ۶۵ درصد از رقم بودجه سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی وزارت نیرو برای سال جاری تخصیص یافته است.وی با بیان اینکه ما به التفاوت نرخ تکلیفی فروش برق و نرخ تمام شده در سال ۸۶ که در بند ج تبصره ۱۱ دیده شده بود به طور کامل از خزانه دریافت شده است، گفت؛ این رقم معادل دو هزار و ۲۵۰ میلیارد تومان بوده است. برای سال ۸۷ نیز تا به امروز دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان دریافت شده و باقی مانده آن نیز برای سه ماه زمستان محاسبه و پرداخت خواهد شد.وزیر نیرو از کاهش مشکلات پیمانکاران خبر داد و تصریح کرد؛ قسمت عمده یی از بدهی دولت به پیمانکاران صنعت برق پرداخت شده است و همچنین ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت نیز برای نیروگاه های کشور فروخته می شود.

رویا خالقی