بنیادهای هنری و موزه های آمریکا نیز از بحران مالی این کشور در امان نماده و با کاهش چشمگیری در بودجه‌های خود مواجه شده‌اند.

با گسترش بحران مالی آمریکا، این بحران تاثیر منفی بسیار زیادی بر روند کار موسسات بزرگ هنری آمریکا داشته است. بسیاری از گالری‌ها و موسسات هنری خصوصی و حتی موزه‌های تاریخی معتبر آمریکا در حال دست و پنجه نرم کردن بااین بحران هستند.

بر اساس گزارش «سی بی سی»، یک روزنامه هنری آمریکا پس از تحقیق درباره ۴۰ موزه معروف در این کشور؛ اعلام کرد که بیشتر موسسات هنری و موزه‌ها با کاهش ۲۰ درصدی در نرخ بودجه‌های مصوب از سوی دولت مواجه هستند.

اکثر این موسسات با ۵ تا ۲۰ درصد کاهش بودجه در سال ۲۰۰۹ مواجه شده‌اند که پیش‌بینی می‌شود این کاهش بودجه در سال ۲۰۱۰ میلادی چشم‌گیرتر باشد.

«سی بی سی» با طرح این سوال که کاهش بودجه موزه‌ها از سوی دولت و گسترش این بحران و رکود بازدید از موزه‌ها چه تاثیری بر عملکرد بنیادهای هنری آمریکا خواهد داشت؟ می‌افزاید: مقامات موزه «گاگنهایم» نیویورک همچنان در شوک کاهش ۱۰ درصدی بودجه خود هستند و موزه هنر «دنور» نیز با کاهشی در حدود ۱۵ درصد مواجه شده است .

بودجه موزه «ایندیانا پلیس»(IMA) از ۴۵۴ میلیون دلار کانادا، در ابتدای سال ۲۰۰۸ به ۲/۳۴۸ میلیون دلار در پایان ماه نوامبر رسیده است.

«ماکسول اندرسون» مدیر این موزه ابراز امیدواری کرد که با حمایت‌های مشتریان خود بتواند همچنان به سوددهی خود ادامه دهد.

موزه هنر لس آنجلس نیز سال گذشته با حدود یک چهارم کاهش بودجه مواجه شد و همین امر باعث شد تا پروژه بازسازی این موزه به تعویق بیفتد.

موزه هنر سیاتل واقع در واشنگتن نیز امسال با ۵/۵ میلیون دلار زیان در پرداخت اجاره مواجه است.

● موزه‌های وین با فاجعه رو به رو می‌شوند

با گسترش بحران مالی در جهان، موسسات هنری آلمان نیز در امان نمانند. مدیر انجمن بنیادهای هنری کشور آلمان، پیشتر اعلام کرده بود:

درپی این بحران، بودجه اختصاص یافته به این مراکز در سال ۲۰۰۹ کمتر از بودجه سال ۲۰۰۸ خواهد بود. کاهش بودجه تا حدود ده درصد و حتی در برخی موارد تا ۱۵ درصد خواهد بود با توجه به این امر بسیاری از پروژه‌های در دست انجام توسط این بنیادها نیز تحت تأثیر این کاهش بودجه قرار گرفته و با رکود مواجه می شوند.

یک گالری در وین نیز فاش کرد با از دستدادن۲/۳ ملیون دلار در حال تجربه فاجعه ای سنگین است.

«کلاوس آلبرشت اشرودر» مدیر موزه «آلبرتینا» در وین اظهار داشت: این موزه امسال حدود۶/۱ میلیون دلار زیان متحمل شد.

وی خاطر نشان کرد:بودجه اختصاص یافته به این موزه نیز با کاهش چشم‌گیری مواجه است به طوری که بودجه این موزه تا ۳ سال آینده حدود۵/۱۹ میلیون دلار برآورد شده است.