در آستانه آغاز دور برگشت لیگ برتر كشتی آزاد هستیم. یك جا درگیری پیش می آید. در یك شهر دیگر، كشتی گیر بازنده از حضور بر روی تشك خود داری می كند. در یك شهر دیگر و بهتر است بگوییم در تمام شهرها، تیم های میزبان قانون را در نحوه هدایت تیم شان رعایت نمی كنند و دسته جمعی كنار تشك اتراق می كنند.

راستی كمیته انضباطی كجاست یادمان رفته كه در سال های قبل، نمایندگان كمیته انضباطی حتی در مراسم معارفه نیز حضور می یافتند چرا در فدراسیونی كه داعیه حفظ ارزش ها و شئونات اخلاقی را دارد و دائماً نیز بر آن تأكید می كند، نه خبری از انجام آزمایش دوپینگ است و نه اثری از حضور كمیته انضباطی در سالن ها خودمان را فریب ندهیم. بپذیریم كه دوپینگ بیداد می كند اما فدراسیون كشتی كه حاتم بخشی حیرت انگیزی در بخشش كشتی گیران دوپینگی دارد، در هیچ یك از مسابقات دور رفت لیگ این پدیده شوم را جدی نگرفت. آیا دور برگشت لیگ هم وضعیت بر همان منوال خواهد بود نكند جام جهانی را نیز می خواهیم بدون انجام آزمایش دوپینگ برگزار كنیم

● عارف ربطی: اشتباه كردیم

دبیر فدراسیون كشتی می گوید عدم انتخاب و استقرار كمیته انضباطی در لیگ برتر كشتی اشتباهی بود كه آن را در دور برگشت مسابقات تصحیح خواهیم كرد.عارف ربطی گفت این طور نیست كه ما كمیته انضباطی نداشته باشیم، بلكه مسابقات را از نظر انضباطی زیر نظر داریم و اگر مشكلی ایجاد شود آن را پیگیری خواهیم كرد اما اشكالی كه داشتیم این بود كه باید كمیته انضباطی را در سازمان لیگ قرار می دادیم. اشتباه كردیم اما از دور برگشت مسابقات، كمیته انضباطی را در لیگ مستقر می كنیم تا اگر جرمی صورت گرفت، سریعا مورد پیگیری قرار گیرد. به تمام استان ها نامه می دهیم كه رییس كمیته انضباطی هیات كشتی ها، در مسابقات لیگ برتر حضور پیدا كنند. نماینده فدراسیون نیز در گزارش خود نامه ای از این افراد می گیرد. پرونده تخلف مسعود مصطفی جوكار و اعتراض نیروی زمینی از پرونده هایی است كه در حال بررسی آن هستیم.

● مهلت قانونی كی تمام می شود

كمیته لیگ مهلت ثبت قرار داد كشتی گیران را ۲۳ دی و همزمان با شروع مرحله برگشت لیگ اعلام كرده بود اما با تغییر ناگهانی برنامه رقابت ها، تیم های شركت كننده تا بیست و یكم فرصت دارند قرار دادها را به ثبت برسانند. این تغییر زمان برای ثبت قرار داد ما در لیگ كشتی برخی تیم ها را دچار مشكل كرده است. زیرا شنیده می شود سه كشتی گیر خارجی براساس هماهنگی های قبلی قرار است ۲۳ دی وارد ایران شوند. در حالی كه رییس كمیته لیگ فدراسیون كشتی چندی پیش گفت تصمیمات ما برای برگزاری لیگ با نظر نماینده های باشگاه ها گرفته می شود. در این بین مشخص نیست بالاخره كدام تاریخ اعمال خواهد شد اما باید آرزو كنیم دیگر تاریخ تازه ای اعلام نشود و از بیست و سوم به بعد، روند جذب كشتی گیران داخلی و خارجی به پایان برسد. واقعاً جذابیتی وجود ندارد وقتی تا پایان مسابقات، هر هفته نام چند كشتی گیر جدید برای عضویت در تیم های مختلف منتشر می شود!

● لیگ و تیم ملی

آن چه مسلم است، تیم ملی هیچ سودی از تعطیلی یا تعویق لیگ نخواهد برد. زیرا اگر همین الان هم بخواهیم لیگ را به تعویق بیندازیم و به بعد از جام جهانی موكول كنیم، قاعدتاً به دلیل برگزاری جام تختی، فرصتی برای ادامه لیگ نخواهیم داشت. بعد از عید نوروز هم كه مسابقات قهرمانی آسیا را در پیش خواهیم داشت. پس قبول كنیم كه بهترین موقعیت زمانی برای اتمام لیگ، همین حالاست. درجلسه كادر فنی با یزدانی خرم، درباره تصمیمات جدید برای دور برگشت لیگ صحبت شده و هفته ای دو مسابقه نیز در جریان همین جلسات به تصویب رسیده. غلامرضا محمدی از لیگ رضایت كامل ندارد و در تلاش است شرایطی ایجاد كند كه رقابت های دور برگشت از كیفیت بالاتری برخوردار شده و كشتی گیران طراز اول به طور جدی تر درمعرض آزمایش قرار گیرند. حضور كادر فنی در سالن تمرین توفیق جهانبخت نیز درهمین راستا صورت گرفته تا بلكه مربیان تیم ملی بتوانند از این طریق كشتی گیران مورد نظر را حداقل هفته ای یك بار دور هم جمع كنند.

● نمره منفی برای كمیته داوران

اعتراض كادر فنی تیم نیروی زمینی ارتش به قضاوت داوران در دیدار این تیم با كلاردشت در هفته پنجم، باعث شد فیلم این مبارزه در فدراسیون كشتی مورد بازبینی قرار گیرد. فیلم كشتی ۸۴ كیلوگرم كه محمدحسین زاده فن یك دست و یك پا را اجرا كرد و جای سه یا دو امتیاز، فقط یك امتیاز گرفت تا خودش شكست بخورد و تیمش هم ۴-۳ ببازد.

این در حالی است كه علی تبریزیان به عنوان یكی از بهترین داوران تاریخ كشتی ایران، در همان حین مسابقه نیز از داوران خواسته بود فیلم را ببینند و سه یا دو امتیاز را لحاظ كنند. به هر حال بعد از جلساتی كه در این باره برگزار شد، سه داور از جمع قضاوت كنندگان در لیگ برتر از حضور در دور برگشت لیگ برتر محروم شده اند. اتفاقی كه بدون تردید، نمره ای منفی در كارنامه رییس كمیته داوران فدراسیون كشتی است. عارف ربطی می گوید فیلم مسابقه را مورد بررسی قرار دادیم و حق با تیم نیروی زمینی بود اما چون نمی توانیم برابر مقررات نتیجه كشتی را تغییر دهیم، داوران این مسابقه را از قضاوت در ادامه مسابقات لیگ برتر محروم كردیم.

● برنامه یا بی برنامگی

امیر توكلیان تغییر در زمان بندی دور برگشت را بی برنامگی دانسته. او نیز متوجه شده و ابایی از طرح این موضع ندارد كه لیگ امسال را می خواهند به هر شكل ممكن برگزار كنند و مثل سال های گذشته لیگ كشتی بدون برنامه و باری به هر جهت برگزار می شود.

توكلیان می گوید طبق اساسنامه لیگ تصمیم گیری در مورد لیگ باید با حضور دو نماینده از باشگاه ها انجام شود اما فدراسیون كشتی بدون در نظر گرفتن وضعیت باشگاه ها هر كاری دلش می خواهد انجام می دهد. كاهش وزن در ده روز و برای سه بار كشتی گرفتن در لیگ، یك نوع خودزنی است و كشتی گیران مطرح با این وضعیت ها تحلیل رفته یا دچار فرسایش و افت می شوند. این بی برنامگی باعث شده تا برنامه های كشتی گیر خارجی ما آلن دودایف به هم بریزد، برای دودایف بلیت گرفته بودیم و حالا با كنسل كردن بلیت هواپیما، دچار زیان مالی خواهیم شد، چه كسی پاسخگوی ضرر باشگاه راه آهن است در تماس با آقای لارودی رییس كمیته لیگ ایشان گفتند دستور از بالا رسیده و فدراسیون خواهان اجرای برنامه جدید شده است. خواهش من از فدراسیون كشتی این است كه به باشگاه ها احترام بگذارد با این بی برنامگی ها دیگر هیچ باشگاهی در لیگ كشتی شركت نخواهد كرد.

مهدی رستم پور