دبیر آرت اکسپوی تهران گفت: آخرین فروش قطعی آرت اکسپوی تهران ۱۳۵ میلیون تومان بوده که ۶۵ میلیون تومان آن توسط دفتر تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۷۰ میلیون تومان توسط بخش خصوصی و مجموعه داران و افراد عادی که از نمایشگاه بازدید کرده اند خریداری شده است.

امیر عبدالحسینی با بیان آخرین آمار فروش آرت اکسپو تهران افزود: فروش قطعی و نقدی آرت اکسپو ۱۳۵ میلیون تومان است و حدود ۱۵۰ میلیون تومان فروش مشروط داریم .

وی تصریح کرد: فروش مشروط آثاری هستند که بنیاد رودکی و ارگان های دیگر انتخاب نموده اند ولی نقدا مبلغی را پرداخت نکرده اند و قرار است امروز برای پرداخت نهایی پول اقدام کنند و از این رو این رقم را جز آمار فروش نمی آوریم. چرا که از روز اول ملاک فروش اکسپو بر فروش نقدی و قطعی بوده است.

دبیر آرت اکسپوی تهران خاطر نشان کرد:حدود ۲۷ میلیون از ۱۵۰ میلیون تومان فروش مشروط با قرارداد صورت گرفته است.

وی در خصوص بیشترین آمار فروش عرصه های هنرهای تجسمی گفت: نقاشی بالاترین آمار فروش را داشته است و نگارگری و خوشنویسی در یک سطح فروش داشته اند و آثار حجمی و مجسمه هم آخرین آمار فروش را به خود اختصاص می دهند.

عبدالحسینی تصریح کرد: هدف اصلی این دوره آرت اکسپو فرهنگ سازی بود و شروع خوبی است برای برگزاری اکسپو به شکل دوره ای و آیین نامه و اساس نامه و مصوبه ای در دفتر تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصویب شده است منوط به برگزاری سالیانه آرت اکسپوی تهران در آذرماه و تشکیل دبیرخانه دائمی آرت اکسپوی تهران است.

وی در خصوص خریداران خارجی گفت: دو خریدار خارجی از فرانسه و قطر از طریق اینترنت حدود ۱۰ میلیون تومان ازآرت اکسپو خرید کردند که آثار را برای آن ها جدا کردیم ولی هنوز بحث واریز به حساب و پست اثر را به شکل DHL در پیش رو داریم.

عبدالحسینی در خصوص حضور نهادهای دولتی و خرید از آرت اکسپو اظهار داشت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری، وزارت راه ، حوزه هنری، شورای شهر، موزه امام علی و سازمان میراث فرهنگی از سازمان هایی بودند که در آرت اکسپو آثاری را انتخاب کرده و قصد خرید دارند.

دبیر آرت اکسپوی تهران در خصوص بالاترین و پایین رقم فروش آثار در این آرت اکسپو گفت: بالاترین رقم فروش مربوط به یکی از آثار نقاشی خط حمید عجمی به مبلغ ۱۰ میلیون تومان است که توسط بخش خصوصی خریداری شد و کمترین رقم مربوط به یک تابلوی آبرنگ به قیمت ۳۰۰ هزار تومان است.

وی در خصوص تمدید زمان آرت اکسپو گفت: علی رغم تمایل و علاقه گالری دارها جهت تمدید زمان آرت اکسپو، تاکنون تمدید رسمی صورت نگرفته و امروز آخرین روز و پایان رسمی نمایشگاه آرت اکسپو است.

گفتنی است آرت اکسپوی رسمی تهران با نظارت و ساماندهی مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حمایت مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی و بنیاد رودکی در تالار وحدت تا ۱۵ دی برگزار شد.