● تعویق لیگ یعنی كشتن لیگ

زمزمه هایی به گوش می رسد كه حكایت گر برگزاری مرحله نهایی لیگ كشتی پس از جام جهانی تهران است. پس از تغییر روز برگزاری هفته های ششم و هفتم لیگ كه دو روز در هفته یعنی یكشنبه و چهارشنبه ۲۱ و ۲۵ دی برگزار می شود اخباری نیز به گوش می رسد مبنی بر برگزاری رقابت های نیمه نهایی و فینال لیگ پس از جام جهانی و جام تختی. مرحله مقدماتی لیگ قرار است تا ۲۰ بهمن به پایان برسد و جام تختی هم با فاصله ای حدود یك ماه در روزهای ۲۲ و ۲۳ اسفند برگزار خواهد شد.

به نظر می رسد فدراسیون قصد دارد با برگزاری مرحله نهایی لیگ پس از رقابت های جام تختی، زمینه تشكیل اردو و برگزاری احتمالی مسابقات انتخابی را بچیند و شركت كنندگان در رقابت های جام جهانی و جام تختی را معرفی كند. در حالی كه یك ماه تعطیلی لیگ و شركت كشتی گیران شاخص در رقابت های انتخابی، جام تختی و جام جهانی، برای تیم ها و باشگاه های حاضر در لیگ چندان جالب نیست و علاوه بر این كه تنور این رقابت ها را سرد می كند، احتمال آسیب دیدگی و افت شدید آمادگی جسمانی كشتی گیران نیز وجود دارد و این مساله می تواند به عملكرد تیم ها در مرحله نهایی لیگ صدمه بزند. دو تكه شدن لیگ، وضعیت كشتی گیران خارجی را نیز به هاله ای از ابهام می برد و ممكن است تیم هایی كه كشتی گیر خارجی استخدام كرده اند و هزینه های بسیاری در این راه متحمل شده اند، نتوانند از كشتی گیران خود در مرحله نهایی استفاده كنند.

عده ای همواره مخالف برگزاری لیگ بوده اند. یك جستجوی ساده در اینترنت كافی است تا اسامی چند نفرشان را بیابید. اغلب این عزیزان، همان ها هستند كه هرگز فعالیتی در لیگ نداشته اند و اگر داشته اند، نصیبی جز ناكامی نبرده اند. آنها به رغم استیصال از اداره یك تیم در چارچوب لیگ، داعیه اداره تیم ملی را داشته اند و به كمتر از مربیگری در تیم های ملی راضی نبوده اند. اما بعد از موفقیت دوره های مختلف لیگ و محرز شدن كاركردهای مثبت این مسابقات، مخالفین لیگ از در دیگری وارد شدند. آنها می دانستند كه دیگر نمی شود دشمنی با لیگ را علنی كرد. به همین خاطر از حربه های جدیدتری استفاده كردند. مثلاً گفتند بهتر است خارجی ها را به لیگ راه ندهیم.

بعد از این كه دیدند مردم و خانواده بزرگ كشتی ایران، سرسختانه مدافع حضور خارجی ها هستند، شگرد خود را كمی تغییر داده و گفتند ملی پوشان ایرانی نباید در لیگ حضور داشته باشند! بعد از مدتی باز هم با كمی تغییر استراتژی، اعلام كردند لیگ اگر همه چیزش هم خوب باشد اما چه فایده كه پشتوانه سازی ندارد. در خصوص این ادعای كذب اما پاسخ قاطعی شنیدند. مهدی صادق نژاد، میثم جوكار، عباس دباغی، اسماعیل نجاتیان، و... طی امسال یا سال های گذشته، برای اولین بار از دل مسابقات لیگ بود كه به كشتی ایران معرفی شدند.

مخالفین لیگ، از هیچ ترفندی برای چوب انداختن لای چرخ های این مسابقات خوددارینمی كنند. روزی نیست كه ساز تازه ای علیه این مسابقات كوك نكنند و تزهای منسوخ نیم قرن قبل را به رخ كشتی امروز جهان نكشند. اما در لیگ برتر امسال كه اینك در تعطیلات نیم فصل است، مخالفین و دشمنان قسم خورده لیگ را باید بازندگان اصلی دور رفت دانست. اما گمان نكنید كه آنها دست از عداوت و عناد با لیگ بر می دارند و منبعد سكوت اختیار می كنند. خیر! منتظر باشید كه روش های تازه شان را از ابتدای دور برگشت ببینید.

● اندیشه های مدرن سرمربی

بعد از سال ها، كسی سرمربی تیم ملی شده كه مدافع سرسخت رقابت های لیگ است و اصولاً تفكرات مدرنی برای هدایت تیم ملی در سر می پروراند. غلامرضا محمدی می گوید: لیگ برتر كشتی آزاد باید با برنامه ریزی مناسب برگزار شود.

اگر قصد برگزاری لیگ را داریم باید یك لیگ هدفمند برگزار كنیم. طوری كه برگزاری این رقابت ها در نهایت به نفع تیم ملی تمام شود. به نظر من بهترین زمان برای برگزاری رقابت های لیگ برتر پس از رقابت های جهانی است تا كشتی گیران به دور از استرس مسائل روحی و روانی و دور از آسیب دیدگی و وزن كم كردن های كشنده در اختیار تیم ملی باشند و قطار لیگ نیز حركت اصولی را داشته باشد. باید با واقعیت كنار بیاییم. بحث، بحث نا امیدی نیست ولی اگر منطقی باشیم می دانیم كه كار سختی برای رقابت های جام جهانی و قهرمانی آسیا پیش رو داریم و بایستی كه درست برنامه ریزی كنیم، با توجه به برگزاری لیگ فشرده زمان كافی برای برنامه ریزی و حتی فكر كردن نداریم و كشتی گیران، نیز تحلیل می روند و فرصتی برای ریكاوری هم نیست.

ما در چند ماه آینده رقابت های جام جهانی و قهرمانی آسیا و جهانی را پیش رو داریم و اگر ما در این رقابت ها نتایج مطلوبی بدست نیاوریم ما و فدراسیون باید پاسخگو باشیم، پس به این نتیجه می رسیم كه لیگ باید در خدمت تیم ملی باشد، البته این به معنی این نیست كه ما تلاش خود را به كار نبندیم. من یك پیشنهاد می دهم كه لیگ را بصورت منطقه ای در رده سنی نوجوانان و جوانان در سراسر كشور و در زمان مناسب برگزار كنیم تا لیگ به كشتی كمك كند.

● نگذارید نیروی زمینی برود

تیم نیروی زمینی از ادامه حضور در لیگ كشتی انصراف داده. ماجرا از این قرار است كه بعد از شكست تیم نیروی زمینی برابر كلاردشت، نمایندگان ارتش تیم همیشه حاضر در رقابت های لیگ برتر، اعتراض شدیدی به نحوه قضاوت داوران داشتند و این مساله را دلیل اصلی شكست خود عنوان می كردند. ناصر ملكی سرمربی سازنده و دلسوز نیروی زمینی نسبت به قضاوت ها اعتراض داشت و معتقد بود ادامه حضور در این رقابت ها، سودی ندارد. براین اساس ارتشی ها روز گذشته نامه خود مبنی بر انصراف از مسابقات لیگ برتر را به فدراسیون كشتی ارسال كردند.

قطعاً فدراسیون كشتی باید با رسیدگی به اعتراض ارتشی ها، مانع از لطمه خوردن به پیكر مسابقات لیگ شود. در شرایطی كه باشگاه های پرادعای استقلال و پرسپولیس و سایپا و پیكان و... همیشه به لیگ كشتی پشت می كنند، نیروی زمینی ركن ثابت و قدیمی ترین تیم لیگ برتر است و نباید با سرمایه های خود به گونه ای رفتار كنیم كه باعث فراری شدن آنها از لیگ شود. بدون شك حق تیم نیروی زمینی در وزن ۸۴ كیلوگرم در دیدار با كلاردشت تضییع شده. این فقط نظر ما نیست. بلكه علی تبریزیان یكی از برجسته داوران تاریخ كشتی ایران كه سرداور همان مسابقه بود نیز چنین عقیده ای دارد.

● شایعه از نوع داغستانی

روزی نیست كه خبری درخصوص حضور داغستانی ها در لیگ ایران منتشر نشود. اما هنوز چنین اتفاقی رخ نداده. بازار شایعات درباره آمدن جمال اوتار سلطانوف، بلال ماخوف، بختیار آخمتوف، ماخاچ مورتاز علی یف، و... همواره داغ بوده. اما به دلیل مخالفت سران ورزش داغستان از لژیونر شدنكشتی گیران شان، چنین اتفاقی هنوز رخ نداده. سلیمان كریموف ثروتمند ترین سیاستمدار دنیا از نگاه مجله تایم لندن، عضو هیات رییسه فدراسیون كشتی روسیه است.

او می گوید كشتی گیرانی كه پاداش میلیون دلاری دریافت می كنند نباید برای چند ده هزار دلار راهی بوندس لیگا یا لیگ ایران شوند. به همین خاطر در دور رفت، داغستانی ها راهی به لیگ ایران نیافته اند. امروز اما گفته می شود كه گرادی ها توانسته اند رضایت آدام باتیروف را جلب كنند و این كشتی گیر روسی كه از ابتدای فصل مد نظر گرادی ها قرار داشت برای دور برگشت لیگ برتر به ایران خواهد آمد. گراد بدون شكست عنوان قهرمانی دور رفت گروه الف لیگ برتر را به خود اختصاص داد. از همان ابتدا گرادی ها علاوه بر دلشاد منصورف، قصد به خدمت گیری آدام باتیروف را داشت.

این در حالی است كه گرادی ها تا هفته چهارم دور برگشت نیازی به باتیروف ندارند. زیرا این تیم در هفته ششم استراحت خواهد كرد و بعد از آن در هفته های هفتم و هشتم لیگ با سیمان دورود و آزادگان بابل مبارزه می كند. گراد برای دیدارهای سنگین و حساس تیمش برابر نفت تهران و صدرای زیرآب و بعد از آن روز پایانی لیگ به بهترین نفراتش احتیاج دارد و قاعدتاً باتیروف برای آن روزها مورد نیاز خواهد بود. آیا گراد طلسم داغستانی ها را خواهد شكست یا جام یاریگین مانع از حضور باتیروف در ایران خواهد شد.

مهدی رستم پور