مدیركل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ثبت روز برگزاری آرت‌اكسپو در تقویم رسمی كشور خبر داد و اعلام كرد: برای شكل گیری بازار بورس هنر تلاش می‌كنیم.

محمود شالویی، مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با شبكه خبر تلویزیون اظهار داشت: دستگاه‌ها و ارگان‌های دولتی مجاز به استفاده نیم درصد بودجه خود برای خرید آثار هنری هستند اما در حال حاضر مصوبه‌ای در وزارت ارشاد در حال پیگیری است كه هزینه این نیم درصد الزام شود.

در این برنامه زنده كه پنجشنبه‌شب از شبكه خبر بر روی آنتن رفت، فرشاد شیرازی به نمایندگی از نگارخانه‌داران نیز حضور داشت؛ وی تصویب این مصوبه را برای هنرمندان حمایت‌كننده خواند و آن را مایه كاهش دغدغه هنرمندان دانست.

شالویی در پاسخ به این سوال كه معاونت فرهنگی ارشاد برای حمایت از نویسندگان كتاب‌های آنها را می‌خرد، در معاونت هنری حمایت چگونه است؟ اظهار داشت: در طول سال، یكی از خریداران ثابت آثار هنری نگارخانه‌داران، مركز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد است و امسال در آرت‌اكسپوی تهران ما از طریق موسسه هنرهای تجسمی ۶۵ میلیون تومان و بنیاد رودكی ۱۰۰ میلیون تومان اقدام به خرید آثار كردیم.

در ادامه شالویی ضمن بیان انتظار خود از دستگاه‌های دیگر دولتی برای شركت در این حركت هنری، تصریح كرد: اشكالی كه بر قیمت‌های آثار ارائه شده در آرت‌اكسپو گرفته شده، بالا بودن آنها است. اما این انتقاد نمی‌تواند درست باشد چرا كه قیمت‌ها از قبل كارشناسی شده‌اند.

وی افزود: با گذشت زمان آثار هنری قیمتشان بالا می‌رود. برای مثال در سال ۱۳۸۰ بانكی خصوصی آثاری را خریداری كرد و در طول چهار سال یك میلیارد تومان بر قیمت آنها افزوده شد.

مدیر كل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه خواستار رواج و گردش این بازار در جامعه هنری ایران شد و گفت: چه اشكالی دارد همه دستگاه‌های دولتی گنجینه آثار هنرهای تجسمی داشته باشند.

شالویی در پاسخ به سؤالی مبنی بر عدم حضور مجموعه‌داران خارجی در آرت‌اكسپو اظهار داشت: در آرت‌اكسپوی این دوره از مجموعه‌داران خارجی دعوت به عمل آمده است و یا آنها از طریق سایت،‌ آثار را انتخاب كرده‌اند.

وی افزود: اما حضور قطعی آنها مستلزم این است كه ما روز برگزاری آرت اكسپو را در تقویم رسمی بگذاریم و به احتمال زیاد این كار در سال آینده صورت خواهد گرفت.

وی در انتها از برگزاری آرت اكسپوی داخلی در ماه‌های آینده خبر داد و گفت: چندین كشور برای برگزاری آرت اكسپو اعلام آمادگی كرده‌اند و آرت‌اكسپو در یكی از این كشورها برگزار خواهد شد و ما در تلاش برای شكل گیری بازار بورس هنر نیز هستیم.

شالویی در پایان گفت: برگزاری آرت اكسپو در سال آینده در مكان بهتری خواهد بود و ما به دنبال مكان مناسبی هستیم.