مدیر عامل شرکت توانیر گفت: مصرف برق در ایران ۳ برابر استاندارد مصرف جهانی است.

به نقل از پایگاه خبری وزارت نیرو، "محمد بهزاد" با بیان اینكه یک پنجم برق كشور در استان تهران تولید می ‌شود افزود: كشور ما ۵/۲ تا ۳ برابر خانواده جهانی برق مصرف می ‌كند.

وی در نشستی با حضور مدیر عامل، معاونین و مدیران شرکت برق منطقه ای تهران تصریح كرد: ما باید با دقت بیشتری توسعه و بهره برداری از پروژه های برق را دنبال كنیم تا مردم با كمبود برق مواجه نشوند.

مدیر عامل شرکت توانیر ادامه تصریح کرد: در كشور واحدهای كوچک پراكنده‌ای وجود دارند كه مایل هستند در بخش تولید برق همكاری داشته باشند این واحدهای تولیدی قادر به تولید برق با راندمان بالا هستند و این مساله می ‌تواند موجب نوآوری در صنعت برق شود.

بهزاد با اشاره به اهمیت كاهش مصرف برق در بخش خانگی و تجاری تصریح کرد: راهبرد مدیریت مصرف برق باید توسط برق منطقه‌ای تهران هدایت شود.

وی در مورد بهره‌گیری از راهكارهای مدیریت مصرف برق اظهار امیدواری كرد و گفت : با فرهنگ سازی و توزیع لامپ كم مصرف و بهینه كردن لوازم خانگی برقی شاهد كاهش مصرف برق خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت توانیر پیگیری و بررسی نصب واحدهای خورشیدی در اطراف تهران بزرگ، نصب آبگرمكن‌های خورشیدی و بهره برداری از نیروگاه‌های بادی را به عنوان راهكارهای دیگر تولید برق دانست.

وی با اشاره به بهره‌برداری از سیستم GIS در برق تهران بیان کرد: برق تهران در همه زمینه‌ها در تحول و نوآوری پیشرو بوده و ما امیدواریم پروژه پست شیخ بهایی، پرند- فیروز بهرام، عظیمیه - كمال آباد با حساسیت و جدیت ویژه ای توسط برق تهران دنبال شود تا با افتتاح آن ها تولید برق در تابستان سال آینده به حداكثر برسد.

بهزاد با بیان اینكه اگر حوزه سدها پر شود ما می ‌توانیم حداكثر استفاده را از ظرفیت نیروگاه‌های برق آبی داشته باشیم ، ظرفیت تولیدی نیروگاه‌های برق آبی را سه هزار كیلو ولت اعلام كرد كه در حال حاضر به دلیل كمبود بارش و خشكسالی سال قبل حداكثر تولید برق در این نیروگاه‌ها دو هزار مگاوات است .