ستاره سالهای ۲۰۰۶و۲۰۰۷ کشتی آزاد اوکراین حضور خود در لیگ برتر کشتی آزاد ایران مشروط به مبارزه کردن در یک وزن بالاتر دانست.

کاظم محسنی نیا آزادکار سابق وزن ۹۶ کیلوگرم کشورمان که مدتهاست در کشور اوکراین زندگی کرده و اکنون نقش مترجم برخی از کشتی گیران روس تبار حاضر در لیگ ایران را ایفا می کند،در گفت و گو با سایت روابط عمومی فدراسیون کشتی از علاقه "ابراگیم آلداتوف" کشتی گیر شناخته شده اوکراینی نسبت به حضور در لیگ کشورمان خبر داد؛اما تنها مشکلی که در این میان خودنمایی می کند،شرط این کشتی گیر مبنی بر استفاده تیمهای لیگی از او، در یک وزن بالاتر است.

آلداتوف در سال ۲۰۰۶ علی رغم اینکه یک کشتی گیر گمنام در مسابقات جهانی گوانگژو محسوب می شد؛همه رقبا را با قدرتی خیره کننده از میان برداشت و پس از اینکه برنده سایتی اف،یعنی گانف بلغار را با صلابتی مثال زدنی مجبور به قبول شکست کرد،در دیدار نهایی هم علی اصغر بذری را با اجرای فتیله پیچ های استادانه اش مسحور کرده و مدال طلای وزن ۷۴ کیلوگرم جهان را بدون اینکه از جانب حریفی تهدید شود،به سینه زد.

او در سال ۲۰۰۷ هم تا پای فینال مسابقات جهانی باکو پیش رفت که البته این بار نتوانست در مقابل "ماخاچ مورتاز علی اف" یکه تازی کند و با بالا بردن دستانش در برابر این کشتی گیر روس به مدال نقره رضایت داد.

با چنین شرایطی انتظار می رفت که او در المپیک هم یکی از سکوهای وزن چهارم را به خود اختصاص دهد؛اما آلداتوف خیلی زود از گردونه رقبا خارج شد تا علاقه مندان به کشتی شانس تماشای جنگ میان او و سایتی اف را قبل از دیدار نهایی از دست بدهند.

با این تفاسیر باید کشتی گیر تیغ دار اوکراینی را از برترین آزادکاران دنیا برشمرد و حضور او در لیگ ایران ولو در وزنی بالاتر را غنیمت دانست.

البته علم به این موضوع که او تا به حال دو تن از ملی پوشان ما یعنی بذری و جوکار را با اجرای استادانه فتیله پیچ هایش ۱۰ پوئنه کرده است،می تواند دلیل موجه دیگری برای استقبال از دست و پنجه نرم کردن آلداتوف با کشتی گیران ایرانی حاضر در لیگ کشورمان قلمداد شود ؛چرا که مبارزه او با ایرانی ها پیش چشمان مردانی فنی کشتی کشورمان باعث خواهد شد تا شیوه های دفاع وجلوگیری از اجرای فنونی که او شگرد دارد،مورد تحلیل و بررسی مربیان قرار گیرد.

ضمناً کشتی گیری که در حضور مدعیان ریز و درشت جهانی دو بار سر از فینال مسابقات جهانی در آورده است،قادر خواهد بود که در وزنی بالاتر هم به موی دماغ کشتی گیران ایرانی مبدل شده و حکم برگ برنده تیمهای داخلی را ایفا کند.

حسین زارعی